Užitočné tipy, ktoré vás nebudú stáť takmer nič a ušetria vám peniaze za energiu

Úspora energie znižuje znečistenie ovzdušia a vody a šetrí prírodné zdroje. V neposlednom rade efektívne využívanie elektrickej energie šetrí vaše peniaze. Ak sa vám podarí uskutočniť väčšinu z nižšie uvedených zmien, môžete znížiť spotrebu svojej elektrickej energie aj viac ako o 10 % v priebehu roka.   Tipy, ktoré vám ušetria peniaze   1. Vypnite… Prečítať celé
Vydané 20. septembra 2022 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , , ,

Úspora energie znižuje znečistenie ovzdušia a vody a šetrí prírodné zdroje. V neposlednom rade efektívne využívanie elektrickej energie šetrí vaše peniaze.

Ak sa vám podarí uskutočniť väčšinu z nižšie uvedených zmien, môžete znížiť spotrebu svojej elektrickej energie aj viac ako o 10 % v priebehu roka.

 

Tipy, ktoré vám ušetria peniaze

 

1. Vypnite nepotrebné svetlá a využívajte denné svetlo

Ak sa dá, je dobré upraviť svoj denný režim podľa vychádzajúceho slnka. Sústreďte aktivity a úlohy, pri ktorých potrebujete svetlo, do dňa a nenechávajte si ich na večer. Používanie dvoch 100 watových žiaroviek o dve hodiny menej počas dňa môže ročne ušetriť 15 Eur. Rovnako sa snažte svietiť len vtedy, keď je to naozaj potrebné a len v izbách, v ktorých sa práve nachádzate.

Používanie svetelných diód (LED) je v súčasnosti energeticky najúčinnejšia technológia osvetlenia.

Kvalitné LED žiarovky majú:

  • dlhšiu životnosť,
  • sú odolnejšie,
  • ponúkajú porovnateľnú alebo lepšiu kvalitu svetla ako iné typy osvetlenia.

 

2. Používajte pracovné osvetlenie

Vypnite stropné osvetlenie a používajte stolové lampy alebo malé montované lampy v pracovných, oddychových a kuchynských priestoroch. Jedným z najdôležitejších dôvodov, prečo ľudia používajú stolnú lampu, je to, že osvetľuje len určitý priestor. To je výhodné pre ľudí, ktorí pracujú alebo študujú v neskorých hodinách. Jednak nikoho nerušíte a spotrebúvate menej energie pri osvetlení menšieho priestoru.

 

3. Sprchujte sa kratšie

Teplá voda je drahá. Ak by len dvaja ľudia vo vašej domácnosti skrátili čas sprchovania o minútu, môžete za rok ušetriť 30 Eur. Okrem skrátenia doby sprchovania môžete upraviť aj teplotu. Studené a horúce sprchy sú zdraviu prospešné a majú rôzne benefity. Studené sprchy môžu pomôcť znížiť svrbenie pokožky a pomôcť pri regenerácii po tréningu. Horúce sprchy pomáhajú uvoľniť svaly a zlepšiť spánok. Avšak odporúčaná teplota pre bežné sprchovanie by mala byť medzi 35 – 37 °C.

 

4. Vypnite vodu pri holení, umývaní rúk, umývaní riadu a čistení zubov

Znížením spotreby teplej vody len o 5 % môžete ročne ušetriť 20 Eur. Pri umývaní zubov alebo mydlení by ste mali vždy vypnúť prúd vody.

Toto doma radšej neskúšajte.

 

5. Odpojte nepoužívanú elektroniku

Pohotovostný režim elektroniky môže predstavovať až 10 % ročnej spotreby elektrickej energie v priemernej domácnosti. Preto odpojte elektroniku, ktorú práve nepoužívate a ušetrite. Malé spotrebiče ako napríklad kanvice, hriankovače či mikrovolnku zapínajte do elektriky len počas používania.

 

 

6. Notebook namiesto stolného počítača

Ak stále používate starý stolný počítač, porozmýšlajte nad jeho recykláciou. Prenosné počítače spotrebúvajú menej energie ako tie stolové. Menšie komponenty znamenajú, že na ich prevádzku je potrebný menší výkon. Prenosné počítače majú aj batériu, takže výkyvy a výpadky napájania neznamenajú stratu neuloženej práce.

 

7. Recyklujte alebo darujte starý televízor

Recyklujte alebo darujte svoj starý televízor. Televízor je takmer v každej domácnosti. Pretože televízia bola vždy obľúbenou voľnočasovou aktivitou ľudí. Televízor používame nielen ako zdroj vzdelávania, ale aj na zábavu a niekedy aj ako zdroj hluku v pozadí, ktorý prehluší ticho v dome. Nielenže nám táto na prvý pohľad neškodná zábava zaberá množstvo času, je aj žrútom elektrickej energie. V neposlednom rade dlhé vysedávanie pred televíziou prináša so sebou mnoho zdravotných rizík.

 

8. Spravujte svoj termostat

Ak máte elektrické kúrenie, znížte termostat o dva stupne, aby ste ušetrili 5 % na účte za kúrenie.

Väčšina ľudí sa zhodne, že najkomfortnejšia izbová teplota je medzi 20 – 24°C.

Ideálne teploty pre jednotlivé izby v dome sú:

  • Obývacia izba 20 – 22°C
  • Spálňa 16 – 19°C
  • Pracovňa 20 – 22°C
  • Detská izba 16 – 20 °C

 

9. Správne používajte okenné žalúzie

Správnym používaním žaluzií môžete v lete znížiť potrebu chladenia klímou. V tomto období sa snažte mať žaluzie zastrené. Naopak, ak je pekné počasie počas zimných dní, slnko vám vie pomôcť s vyhrievaním izieb.

Art Vampire GIF - Find & Share on GIPHY

 

10. Upravte svoj jedálniček podľa ročných období

V lete sa vyhnite používaniu rúry, skúste šaláty, smoothies alebo grilovanie. Znížite tak teplo vo svojej domácnosti a ušetríte na nákladoch na chladenie domu.

 

11. Plánujte si, ktoré oblečenie budete nosiť aj pranie

Pokiaľ to ide, skúste nosiť menej rôzneho oblečenia. Na týždeň si prichystajte jedno pyžamo a jedno domáce oblečenie, do ktorého sa budete prezliekať. Ďalší užitočný tip, ako si pranie zjednodušiť, je homogenizovať náplň bielizne. Rovnako sa snažte vyhýbať oblečeniu a látkam, ktoré potrebujú špeciálne pranie. Vyhýbajte sa výrazným farbám, ktoré môžu zafarbiť iné oblečenie. Oddelene perte len biele oblečenie, po niekoľkých vypratiach už nemusíte oddeľovať tmavé od svetlého oblečenia.

 

12. Sušte bielizeň zavesením

V ideálnom prípade je vždy lepšie sušiť na vzduchu než v sušičke. Sušenie na vzduchu šetrí peniaze, zníži opotrebovanie oblečenia v sušičke a zmierni obavy zo zničenia oblečenia. Sušenie oblečenia na vzduchu vonku je tiež lepšie pre zdravie a životné prostredie.

 

13. Buďte efektívni pri chladení a mrazení

Vždy udržiavajte čisté vzduchotesné tesnenia dverí chladničky, aby sa studený vzduch nedostal von a teplý dnu. Rovnako dbajte o čistú mrazničku bez námraze a ľadu. Nedávajte teplé jedlo do chladničky ani mrazničky, lebo budete potrebovať viac energie na jeho vychladenie. Takisto sa snažte, čo najmenej a najkratšie otvárať dvere na chladničke a mrazničke, aby neunikalo teplo.

Keeping Cool GIF by sambmotion - Find & Share on GIPHY

 

14. Vynechajte nastavenie sušenia za tepla v umývačke riadu

Toto nastavenie sušenia za tepla je drahé. Ak ho zrušíte, ušetríte na základe jednej várky riadu denne až 3O Eur za rok.

 

15. Nainštalujte úspornú sprchovaciu hlavicu

V mnohých prípadoch môže byť sprchovanie najväčším zdrojom celkovej spotreby teplej vody v domácnosti a predstavuje až 15 % celkovej spotreby energie v domácnosti. Preto výmena bežnej sprchovej hlavice za vysoko účinný model je lacná a rýchla úspora. Návratnosť inštalácie sprchových hlavíc s nízkym prietokom je takmer okamžitá.

 

Pokračujte na ďalší príspevok »