Tak trochu zmätený príspevok

Keď som čítal Platónov dialóg, podobenstvo o jaskyni, nerozumel som mu a až bratia či súrodenci Wachowski mi (a nielen mne) pomohli preniknúť do sveta tejto idey, keď uviedli v roku 1999 svoj prelomový Matrix.     Čo je a čo bude realita, je skutočne terra incognita a správny uhol pohľadu. Existencia je lotéria s […]

Autor
Dátum zverejnenia 6. marca 2015
Obsahuje nasledovné témy , , ,

Peter Bobik
Konzultant
Bratislava, Slovensko

Keď som čítal Platónov dialóg, podobenstvo o jaskyni, nerozumel som mu a až bratia či súrodenci Wachowski mi (a nielen mne) pomohli preniknúť do sveta tejto idey, keď uviedli v roku 1999 svoj prelomový Matrix.

 

 

Čo je a čo bude realita, je skutočne terra incognita a správny uhol pohľadu. Existencia je lotéria s najväčším jackpotom, aký je k dispozícii. To, ako dušou špekulant vedieť čo nakúpiť, čo bude realitou zajtrajška, to by malo nedoziernu cenu.

A práve takáto myšlienka ma prenasleduje, či nevidíme niečo, čo o pár rokov bude zrejmé. Ale môžem sa aj úplne mýliť. To je luxus predpovede bez záruky. Takou je vlastne každá predpoveď. Takže toto je tá zmätená myšlienka, ktorá vrhá množstvo tieňov, až sa za ňou črtá nová realita. Svet je pred veľkou zmenou, zmenou videnou cez optiku aktivít podstatných subjektov na trhu.

Nazvime to druhou priemyselnou revolúciou. A pozrime sa aj na implikácie, ak by to tak bolo, pretože práve tie sú zaujímavé predovšetkým. Samozrejme, AK… Druhá priemyselná revolúcia, reprezentovaná javom, ktorý nazvem plne automatizovaný výrobný proces v prvom rade a plne automatizované produktové rady a služby následne.

Začneme otázkou. Prečo Google nakupuje firmy zamerané na robotiku? Prečo to robia aj jeho konkurenti? To nebude len tak. Prečo sa zaoberajú práve týmto? Rozmýšľajte na tým. Ďalšia otázka. Ak vidíte progres v oblasti smatfónov, tabletov a prakticky všadeprí- tomnosť modernej technológie, kam to môže smerovať? Budú autá potrebovať našu asistenciu, keď už dnes vedia zaparkovať samé? Bude potrebné riešiť naplnenie chladničky, keď to zvládne sama a bude potrebné chodiť do práce, keď všetko môžete urobiť z domu?

 

A podstatná otázka: ak zvážime prínos z integrácie technológií v oblasti komunikácie, presnej mechaniky (nanotechnológie), robotiky z exponenciálne narastajúcou výpočtovou kapacitou (nehovorme o umelej inteligencii), aké nám to dáva možnosti? Objem dát, s ktorými vieme pracovať sa systematicky znásobuje, vďaka GPS sa orientujeme všade, mechanika je za bodom zlomu v oblasti doručenia akéhokoľvek požadovaného spektra úkonov, to a ďalšie parciálne pokroky dávajú v integrovanej podobe ťažko domysliteľné možnosti. Čo teda môžeme očakávať? Stavil by som na plne automatizovaný výrobný proces, ako na výnimočne efektívnu záležitosť. Sedem dní v týždni a 24 hodín denne pri konštantnej kvalite. Personálne náklady sa zmenšia na nepodstatnú položku, kvalita bude garantovaná, produkcia výrazne narastie. Všetko sa zlacní. Hranicou bude práve marža, pretože tá môže tvoriť rozhodujúcu časť ceny, produkcie bude však viac a teda toto celé zmení prudko spotrebiteľský trh. Čaká nás veľká doba konzumná. Ak sme tak ďaleko

 

Ale ak sme tak ďaleko, aké to bude mať implikácie na ekonomiku ako takú? Čoho bude viac a čoho menej? Kto budú víťazi a kto porazení? Porazení budú určite pracovníci s nízkou kvalifikáciou. Víťazom bude spotrebiteľ a ideový tvorca. Vzdelanie výrazne narastie na hodnote. Len vysoká kvalifikácia bude pridanou hodnotou s vysokou cenou. To môže úplne zmeniť vzdelávací systém. Stane sa nevyhnutným v živote jednotlivca, výrazne sa rozšíri a predĺ- ži. Môžeme hovoriť o priemysle vzdelávania. Musím sa pozrieť na tituly spojené so vzdelá- vajúcou sa spoločnosťou, žeby akcie univerzít? Úmyselne to nedomyslím do finále, téma je veľmi populárna v sci-fi literatúre a pán Asimov je pre mňa autorita, s ktorou polemizovať nebudem. Ak aj nebudeme so Skynetom viesť otvorený konflikt (J. Cameron to vidí inak :-)), tak asi vo svete, ktorý poznáme, neostane kameň na kameni. To zmení celý S & P index na nepoznanie. Svet sa na začiatku priemyselnej revolúcie za jednu generáciu zmenil viac, ako za stáročia predtým a v blízkej dobe to nebude inak. Je to však už tu?

 

Neviem. Vidím však, že internetové firmy skupujú firmy vyrábajúce roboty, komunikujeme všade, autá parkujú autonómne. Čo nevidíme? Čo je na rysovacích doskách? Bude Google General Electric druhej priemyselnej revolúcie? Nemusím byť kontrarián, aby som kupoval tituly zamerané na budúcnosť. Tá môže patriť integrátorom, ktorí vedia preniesť do praxe kompetencie, ktoré sme nadobudli a zatiaľ tvorili samostatné sektory. Sektory prestávajú existovať, držte si klobúky. Pôjdeme z kopca a pomalé to určite nebude.

 

A keď sa mýlim, tak si nájdite svoju ideu, nikto vám nebráni. Ako povedal Nietsche v predhovore k svojmu Antikristovi: „Ešte mojim čitateľom nedorástli uši, aby ma počuli“. Ospravedlňujem sa za toto zmätené zamyslenie, ospravedlnením mi snáď môže byť snaha pozrieť sa za horizont a čítať z náznakov a tieňov. Preto sa podľa tohto názoru určite pri investovaní neriaďte. Ale ak u vás vyvolá úsmev, tak som viac, ako spokojný 🙂

P.S.: Google má P/E nad 30, prečo? S čím to trh počíta?

 

 Peter Bobik

INZERCIA: Peugeot Jesenné výhody

Všetko podstatné o novej Octavii

Octavia s poradovým číslom 4 prichádza. Je nádherná, pokroková a veľkolepo priestranná

Ideál rodinného auta na Slovensku prichádza v úplne novej podobe.

11. novembra 2019

Ekonomická sloboda na Slovensku

Je Slovensko dobrým miestom na podnikanie? Ani nie, v rebríčku nás predbehlo aj Maďarsko, Česko, Poľsko či Rumunsko

Podľa rebríčka ekonomickej slobody je Slovensko na veľmi nepriaznivej pozícii. A stále sa zhoršuje.

11. novembra 2019

Budúcnosť skladovania energie

Čo s batériami zo Slovenska? Riešenia sa ponúkajú, ale chýbajú reálne opatrenia

V Bratislave sa skončila prvá medzinárodná konferencia venovaná batériovým technológiám a úložiskám energie. Jej organizátori, členovia Slovenskej batériovej aliancie (SBaA), si zadefinovali akčné kroky manifestu, ktoré by mali zabezpečiť rozvoj jednotlivých oblastí batériového priemyslu na Slovensku.

6. novembra 2019

September priniesol v predaji nových vozidiel v Európe veľké prekvapenia. Zažiaril Mercedes a Tesla

Mercedes-Benz sa stal v Európe druhou najúspešnejšou značkou za minulý mesiac.

29. októbra 2019

Adventný koncert v bratislavskej Redute

Slávik menom Slávka

Len nedávno absolvovala bratislavské Konzervatórium a už sa zjavuje v programoch prestížnych operných scén. Meno, ktoré si treba zapamätať: Slávka Zámečníková.

24. októbra 2019

Porsche rozširuje portfólio elektrickej novinky o základnú verziu. Čo ponúkne najlacnejší Taycan?

Nedávno odhalený elektromobil od Porsche prichádza v základnom vyhotovení.

19. októbra 2019

Trvalý rast je nemožný

Ako súvisia recesie s inováciami

Krízy vznikajú a zároveň zanikajú. Je to kolobeh, ktorý je našou súčasťou od nepamäti. Navzájom súvisiace obdobia štádií ekonomiky, kedy obdobie konjunktúry (rastu) striedajú obdobia recesie (poklesu).

17. októbra 2019

TEST Peugeot 508 SW Allure 1.5 BlueHDi 130k EAT8

7 dôvodov, pre ktoré je podľa nás Peugeot 508 SW autom roka

Na tomto fantastickom kombi nenájdete chybu ani vtedy, keď ju budete urputne hľadať. Peugeot 508 SW na nás nesmierne zapôsobil.

16. októbra 2019

BMW predstavuje úplnú novinku. Rad 2 v štýlovom balení Gran Coupé má primárne predný pohon

Nová dvojka prichádza sprvoti ako štýlové 4-dverové kupé.

16. októbra 2019

Najrýchlejší sériový sedan na svete dostal exkluzívne doplnky. Toto je vylepšený Flying Spur

Luxusný Flying Spur dostal exkluzívny paket Blackline.

14. októbra 2019

Seriál o Číne

Predstihne Čína v umelej inteligencii USA?

Na základe sledovania informácií, ktoré sa na nás valia zo všetkých strán by sa mohlo zdať, že Čína nás všetkých čoskoro prevalcuje svojou inovačnou aktivitou. To isté sa týka aj vnímania jej pokroku v umelej inteligencii.

11. októbra 2019

Už vieme, ako bude nový Volkswagen Golf s poradovým číslom osem vyzerať a kedy príde

Príchod jednej z najväčších noviniek tohto roku je na spadnutie.

11. októbra 2019

Sila jednoduchého gesta

Tento šéf ročne napíše 9200 narodeninových pohľadníc, vysvetľuje význam vďačnosti

Sheldon Yellen je CEO stavebnej spoločnosti BELFOR Holdings, Inc. a každý rok napíše ručné narodeninové blahoželania všetkým vyše 9-tisíc zamestnancom.

10. októbra 2019

Zrod legendy v priamom prenose

Pompézne Gran Coupé od BMW prichádza vo vrcholnej verzii M8. Má sa AMG GT 63 S čoho báť?

Posledný dielik skladačky menom 8 je realitou.

9. októbra 2019

Revolučná Corvette prišla o strechu. Vyše 500-koňový osemvalec ale naďalej ostáva

Corvetta prvýkrát s plechovou sťahovacou strechou.

8. októbra 2019

Bublina alebo Boom?

Šialené tempo: Iba dvojročný startup BIRD má dnes hodnotu 2,5 miliardy

Je mimoriadny rast hodnoty „kolobežkových firiem“ postavený na stabilných základoch?

7. októbra 2019

Na predaj výhradne spolu

Aston Martin a Zagato na počesť 60-ročnej spolupráce prinášajú dve špecialitky za 6 miliónov libier

Oba modely vzniknú v obmedzenom počte, na predaj budú výhradne spolu.

5. októbra 2019

Nové 625-koňové super-SUV-čka od BMW dajú stovku za 3,8 sekundy. Privítajte X5 M a X6 M

Hneď v úvode spoznávame aj silnejšie vyhotovenia pod názvom Competition.

2. októbra 2019

Fantastický 5-valec žije ďalej! Ikonický motor s výkonom až 400 koní získalo nové Audi RS Q3

RS Q3 prichádza na scénu v dvoch karosárskych verziách.

30. septembra 2019