Tak trochu zmätený príspevok

Keď som čítal Platónov dialóg, podobenstvo o jaskyni, nerozumel som mu a až bratia či súrodenci Wachowski mi (a nielen mne) pomohli preniknúť do sveta tejto idey, keď uviedli v roku 1999 svoj prelomový Matrix.     Čo je a čo bude realita, je skutočne terra incognita a správny uhol pohľadu. Existencia je lotéria s… Prečítať celé
Vydané 6. marca 2015 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , ,

Konzultant | Bratislava, Slovensko

Keď som čítal Platónov dialóg, podobenstvo o jaskyni, nerozumel som mu a až bratia či súrodenci Wachowski mi (a nielen mne) pomohli preniknúť do sveta tejto idey, keď uviedli v roku 1999 svoj prelomový Matrix.

 

 

Čo je a čo bude realita, je skutočne terra incognita a správny uhol pohľadu. Existencia je lotéria s najväčším jackpotom, aký je k dispozícii. To, ako dušou špekulant vedieť čo nakúpiť, čo bude realitou zajtrajška, to by malo nedoziernu cenu.

A práve takáto myšlienka ma prenasleduje, či nevidíme niečo, čo o pár rokov bude zrejmé. Ale môžem sa aj úplne mýliť. To je luxus predpovede bez záruky. Takou je vlastne každá predpoveď. Takže toto je tá zmätená myšlienka, ktorá vrhá množstvo tieňov, až sa za ňou črtá nová realita. Svet je pred veľkou zmenou, zmenou videnou cez optiku aktivít podstatných subjektov na trhu.

Nazvime to druhou priemyselnou revolúciou. A pozrime sa aj na implikácie, ak by to tak bolo, pretože práve tie sú zaujímavé predovšetkým. Samozrejme, AK… Druhá priemyselná revolúcia, reprezentovaná javom, ktorý nazvem plne automatizovaný výrobný proces v prvom rade a plne automatizované produktové rady a služby následne.

Začneme otázkou. Prečo Google nakupuje firmy zamerané na robotiku? Prečo to robia aj jeho konkurenti? To nebude len tak. Prečo sa zaoberajú práve týmto? Rozmýšľajte na tým. Ďalšia otázka. Ak vidíte progres v oblasti smatfónov, tabletov a prakticky všadeprí- tomnosť modernej technológie, kam to môže smerovať? Budú autá potrebovať našu asistenciu, keď už dnes vedia zaparkovať samé? Bude potrebné riešiť naplnenie chladničky, keď to zvládne sama a bude potrebné chodiť do práce, keď všetko môžete urobiť z domu?

 

A podstatná otázka: ak zvážime prínos z integrácie technológií v oblasti komunikácie, presnej mechaniky (nanotechnológie), robotiky z exponenciálne narastajúcou výpočtovou kapacitou (nehovorme o umelej inteligencii), aké nám to dáva možnosti? Objem dát, s ktorými vieme pracovať sa systematicky znásobuje, vďaka GPS sa orientujeme všade, mechanika je za bodom zlomu v oblasti doručenia akéhokoľvek požadovaného spektra úkonov, to a ďalšie parciálne pokroky dávajú v integrovanej podobe ťažko domysliteľné možnosti. Čo teda môžeme očakávať? Stavil by som na plne automatizovaný výrobný proces, ako na výnimočne efektívnu záležitosť. Sedem dní v týždni a 24 hodín denne pri konštantnej kvalite. Personálne náklady sa zmenšia na nepodstatnú položku, kvalita bude garantovaná, produkcia výrazne narastie. Všetko sa zlacní. Hranicou bude práve marža, pretože tá môže tvoriť rozhodujúcu časť ceny, produkcie bude však viac a teda toto celé zmení prudko spotrebiteľský trh. Čaká nás veľká doba konzumná. Ak sme tak ďaleko

Inzercia

 

Ale ak sme tak ďaleko, aké to bude mať implikácie na ekonomiku ako takú? Čoho bude viac a čoho menej? Kto budú víťazi a kto porazení? Porazení budú určite pracovníci s nízkou kvalifikáciou. Víťazom bude spotrebiteľ a ideový tvorca. Vzdelanie výrazne narastie na hodnote. Len vysoká kvalifikácia bude pridanou hodnotou s vysokou cenou. To môže úplne zmeniť vzdelávací systém. Stane sa nevyhnutným v živote jednotlivca, výrazne sa rozšíri a predĺ- ži. Môžeme hovoriť o priemysle vzdelávania. Musím sa pozrieť na tituly spojené so vzdelá- vajúcou sa spoločnosťou, žeby akcie univerzít? Úmyselne to nedomyslím do finále, téma je veľmi populárna v sci-fi literatúre a pán Asimov je pre mňa autorita, s ktorou polemizovať nebudem. Ak aj nebudeme so Skynetom viesť otvorený konflikt (J. Cameron to vidí inak :-)), tak asi vo svete, ktorý poznáme, neostane kameň na kameni. To zmení celý S & P index na nepoznanie. Svet sa na začiatku priemyselnej revolúcie za jednu generáciu zmenil viac, ako za stáročia predtým a v blízkej dobe to nebude inak. Je to však už tu?

 

Neviem. Vidím však, že internetové firmy skupujú firmy vyrábajúce roboty, komunikujeme všade, autá parkujú autonómne. Čo nevidíme? Čo je na rysovacích doskách? Bude Google General Electric druhej priemyselnej revolúcie? Nemusím byť kontrarián, aby som kupoval tituly zamerané na budúcnosť. Tá môže patriť integrátorom, ktorí vedia preniesť do praxe kompetencie, ktoré sme nadobudli a zatiaľ tvorili samostatné sektory. Sektory prestávajú existovať, držte si klobúky. Pôjdeme z kopca a pomalé to určite nebude.

 

A keď sa mýlim, tak si nájdite svoju ideu, nikto vám nebráni. Ako povedal Nietsche v predhovore k svojmu Antikristovi: „Ešte mojim čitateľom nedorástli uši, aby ma počuli“. Ospravedlňujem sa za toto zmätené zamyslenie, ospravedlnením mi snáď môže byť snaha pozrieť sa za horizont a čítať z náznakov a tieňov. Preto sa podľa tohto názoru určite pri investovaní neriaďte. Ale ak u vás vyvolá úsmev, tak som viac, ako spokojný :-)

P.S.: Google má P/E nad 30, prečo? S čím to trh počíta?

 

 Peter Bobik

Pokračujte na ďalší príspevok »



Cestovanie autom

Kam na dovolenku autom

  • Plánujete letnú dovolenku, ale radi by ste sa vyhli preplneným a stresujúcim letiskám?
  • Cestovanie autom vám dáva slobodu ísť kamkoľvek chcete, kedykoľvek chcete. Nemusíte sa riadiť cestovnými poriadkami autobusov ani lietadiel a môžete sa zastaviť na miestach, ktoré vás po ceste zaujmú.