Jednoduchá príprava aj doma

Sušené ovocie nemusí byť iba rýchla desiata

Sušené ovocie zdrojom vitamínov  Ak ešte nie ste pripravení sa definitívne rozlúčiť s letom, skúste si ho pripomenúť konzumáciou sušeného ovocia. Sušené ovocie nemusí byť iba na rýchle zahnanie hladu, no dá sa použiť ako chutná prísada v sladkých i slaných receptoch. Je plné vitamínov, vlákniny a zdravého prírodného cukru. Nemusíte sa obávať, že má… Prečítať celé
Vydané 24. septembra 2021 / Autor / Obsahuje tieto témy: , ,

Sušené ovocie zdrojom vitamínov 

Ak ešte nie ste pripravení sa definitívne rozlúčiť s letom, skúste si ho pripomenúť konzumáciou sušeného ovocia. Sušené ovocie nemusí byť iba na rýchle zahnanie hladu, no dá sa použiť ako chutná prísada v sladkých i slaných receptoch. Je plné vitamínov, vlákniny a zdravého prírodného cukru. Nemusíte sa obávať, že má menej vitamínov ako čerstvé ovocie. Pri procese sušenia z neho odstránime vodu a zmenší sa tak jeho hmotnosť či rozmery plodov. Avšak množstvo živín a energie zostávajú rovnaké, pretože vymiznutá voda si so sebou nevzala energiu žiadnu. Živiny sa koncentrovali do menšieho objemu.

Z makroživín (bielkoviny, sacharidy, tuky) ovocie obsahuje len sacharidy, pričom pri polovici z nich ide o rýchlo vstrebávané cukry – glukózu a fruktózu. Tuky sa v ňom nachádzajú iba v minimálnom množstve, maximálne jeden gram na 100 gramov. Pri sacharidoch je to už približne 30-70 gramov na 100 gramov. Takisto je zdrojom vlákniny, a to až v takej miere, že 100 gramov vybraného ovocia môže predstavovať 50% potrebnej vlákniny na celý deň.

 

Prevencia proti chorobám

Odborník na výživu a gastroenterológ MUDr. Peter Minárik dodáva, že v sušenom ovocí ostávajú vitamíny A, B1, B2, B3, B6, kyselina pantoténová, vitamín C a E. Minerálne látky ako draslík, vápnik, horčík, mangán, železo a fosfor sú v ňom taktiež prítomné.

„Ak ovocie sušíme šetrne, ostane v ňom zachovaná podstatná časť fytochemikálií (karotenoidy, antokyány, vitamíny C, E a kyselina listová). Tie pôsobia preventívne proti vzniku rakoviny a srdcovo-cievnych chorôb. Vysoký obsah antioxidantov nájdeme v sušených slivkách. Sušené brusnice obsahujú dokonca viac antioxidantov ako čerstvé.“

Dlhá história sušeného ovocia

Sušené ovocie ako napríklad datle, figy, ríbezle, broskyne, marhule či hrozienka majú naozaj dlhú históriu. Sladkosť do zimných receptov vnášali ľudia po generácie. Sušené ovocie je súčasťou stredomorskej kuchyne, kde sa podávalo predovšetkým počas vianočných sviatkov alebo iných osláv.  Samotné sušenie patrí k najstarším metódam konzervovania potravín. Vďaka jeho trvanlivosti sa ovocie uchovávalo na chladné zimné obdobia.

sušené ovocie nemusí byť iba rýchla desiata

Sušené ovocie Zdroj:pexels.com

Proces sušenia

Ako bolo spomenuté, sušením sa z ovocia odstraňuje voda – znižuje sa jeho objem a hmotnosť, čo dokáže byť výhodou pri skladovaní. Najtriviálnejším spôsobom sušenia je sušenie na priamom slnku. Takto sa zvykne sušiť ryža, hrozienka, obilie, ale aj obľúbené sušené paradajky. Tento druh sušenia je však veľmi ťažko kontrolovateľný, a preto je  pri potravinách istejšie použiť sušičku. Dnes existuje na trhu nespočetné množstvo sušičiek (elektrických, solárnych) s jednoduchým ovládaním. Teplota sušenia sa musí regulovať, aby sa zabránilo prehriatiu a znehodnoteniu ovocia. Väčšina ovocia sa suší pri teplote približne 60 až 70 °C.

Inzercia

Dôležité je, aby ste si na sušenie vybrali zrelé ovocie, pretože poškodené či nezrelé ovocie väčšinou nemá dostatočnú výživovú hodnotu. Ovocie je potrebné dôkladne umyť a zbaviť všetkých nečistôt. Nesmie byť nakrájané ani príliš na hrubo či na tenko. Hrubé kusy ovocia sa totiž sušia pridlho (prípadne stred nevyschne vôbec) a tenké sa môžu prilepiť na sušiace tácky. Ak si vyberiete ovocie s obsahom semienok, aj tie treba odstrániť. To isté platí pre stonky alebo zvyšné lístky na ovocí.

Ak sa predsa nerozhodnete pre sušičku, môžete si ovocie pripraviť aj v rúre. Stačí ovocné plátky poukladať na plech vystlaný papierom na pečenie. Musia byť rozložené rovnomerne a navzájom sa neprekrývať. V sušičke podobne stačí ovocie rozložiť na sušiacu plochu ( pri väčšine z nich nájdete aj návod na sušenie). Dĺžka celého procesu závisí od druhu ovocia, ktoré ste si zvolili a hrúbky plátkov. Približný čas je však štyri-osem hodín, kedy za žiadnych okolností nezvyšujte teplotu sušenia, pretože môže dôjsť  k jeho spáleniu. Jeho konzistencia by nemala byť chrumkavá, ale skôr „žuvačková“.

 

Sladko-zdravé recepty 

Sušené ovocie dokáže jedlám dodať správnu jemnú sladkosť a nemusí slúžiť len ako rýchle občerstvenie. Nepridáva sa iba do dezertov, ale môže ochutiť aj hlavné jedlá.

1. Ovocné gule – jednoduchý recept, ktorý neobsahuje žiaden pridaný cukor, je vhodný pre deti a jeho príprava je rýchla.

Prísady – šálka kešu orechov, šálka mandlí, šálka vlašských orechov, sedem datlí, šesť sušených marhúľ, štyri sušené figy, sušený kokos (nemusí byť), mak (nemusí byť), sezamové semienka (voliteľné)

Mandle a kešu je potrebné restovať na strednom plameni a orechy opiecť v mikrovlnnej rúre asi minútu. Je potrebné restovať dovtedy, kým nezískate arómu. Ďalej na panvici rozohrejte datle, marhule a figy – po vychladnutí ich rozmixujte v mixéri. Do zmesi neskôr pridajte restované a opečené orechy. Vzniknutú zmes rozdelíte na približne šesť-osem porcií a tvarujete menšie gule. Na finálne ozdobenie guličky rolujte v kokosovom prášku alebo v sezamových semienkach.

 

2. Kuracie karí s broskyňovým šalátom 

Prísady – polovica šálky majonézy bez tuku, jedna lyžička karí prášku, uvarené kuracie prsia nakrájané na kocky, polovica šálky nasekaných vlašských orechov, balíček sušených hrozienok, dve stredne veľké broskyne nakrájané na plátky, mix zelených šalátov

Stačí zmiešať majonézu s karí a do zmesi následne pridať kuracie mäso, vlašské orechy, hrozienka. Na záver pridať nakrájané broskyne a zmes vybraného šalátu.

Sušené ovocie nemusí byť iba desiata

Kuracie karí s broskyňovým šalátom Zdroj:tasteofhome.com

 

3. Marhuľovo-jogurtové smoothie 

Prísady – pohár pomarančového džúsu, jeden biely jogurt, sedem kociek ľadu, polovica čajovej lyžičky vody z oranžových kvetov (nemusí byť), jedna až dve čajové lyžičky cukru, pohár sušených marhúľ (je dobré ich cez noc namočiť a nechať odstáť pri izbovej teplote)

Pri tomto recepte je potrebné iba rozmixovať suroviny v mixéri a pridávať cukor podľa potreby.

sušené ovocie nemusí byť iba rýchla desiata

Marhuľové smoothie Zdroj:pexels.com

Ďalšie recepty so sušeným ovocím nájdete na parenting.firstcry.com/articles/10-nutritional-recipes-with-dried-fruitstasteofhome.com/collection/ways-cook-dried-fruit/

 

Zdroje: washingtonpost.com , zdravie.pravda.sk

 

 

Pokračujte na ďalší príspevok »