Filmy a seriály

Keď herec hrá za dvoch: Identické dvojičky vo filme

Naučiť sa texty a vedieť svoju rolu zahrať dôveryhodne – to sú základné atribúty dobrého herca. Zaujímavý scenár niekedy do deja „prihrá“ dvojičky, pri ktorých herec musí dosiahnuť to, aby divák vedel odlíšiť, že sa nepozerá na jednu osobu.
Vydané 24. septembra 2021 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , ,

Dvojčatá nehrali len raz

Americká herečka a speváčka Lindsay Lohan na začiatku tohto storočia zažívala najväčšiu slávu ako hlavná predstaviteľka tínedžerských filmov ako Strelený piatok (2003), Protivné baby (2004), Len trošku šťastia (2006). V začiatkoch jej kariéry ju do povedomia divákov dostala hlavne romantická komédia Pasca na rodičov (1998). Zahrala si odvážnu Halie a pokojnejšiu Annie. Dvojičky sa vo filme stretnú v letnom tábore a zistia, že  si ich rodičia po rozvode rozdelili. Preto sa rozhodnú, že si vymenia životy a nakoniec dajú rodičov opäť dokopy.

dvojičky vo filme

Diváci si istý čas mysleli, že Lindsay má skutočnú dvojičku. zdroj: pinterest.com

Rolu dvojičiek si Lohan zopakovala ešte jedenkrát, a to v roku 2007. Mysteriózny krimi-triler Viem kto ma zabil však nevyvolal veľmi pozitívne ohlasy. Herečka dokonca za stvárnenie dvojroly získala neslávnu Zlatú malinu v kategórií najhorší pár.

Trhák pána Bowfingera (1999) je americká komédia v hlavných úlohách so Steveom MartinomEddiem Murphym. Práve druhý zmieňovaný si zahral bratov Ramseyovcov. Kit je samoľúba herecká hviezda, ktorá odmietne účinkovanie v Bowfingerovom filme, no miesto neho využijú jeho prostoduchého brata Ramseyho.

Viac postáv v jednom filme si herec zahral ešte dvakrát. Vo filme Zamilovaný profesor (1996) jeho postava na sebe vyskúšala preparát, ktorý mu zabezpečil výzor štíhleho extravagantného muža, no do svojej o niekoľko desiatok kíl širšej podoby sa jeho telo vracalo v tých najnevhodnejších chvíľach. Prevažne komediálny herec zašiel ešte ďalej a komédia Norbit (2007) preňho znamenala zhostenia sa rovno troch úloh.

Majstri bojových umení ako dvojičky vo filme

Filmy s tematikou bojových umení boli v 80. a 90. rokoch veľmi populárne. Akčné filmy s týmto motívom si zakladajú na prepracovaných bojových scénach, no dej sa snažia ozvláštniť aj inými prvkami. Belgičan Jean-Claude Van Damme si Hollywood získal svojou zručnosťou v bojovom umení a drsným výrazom. V roku 1991 stvárnil vo filme Dvojitý zásah dvojičky Chada a Alexa, ktorí sa po rokoch stretli. Po zistení že sú bratia, plánujú pomstiť smrť svojich rodičov a získať majetok, ktorí si vrahovia privlastnili.

dvojičky vo filme

V súčasnosti sa bojové umenia trénujú predovšetkým na sebaobranu alebo na zlepšenie telesného a duševného zdravia. zdroj: pexels.com

Odlúčenie dvojičiek pri narodení sa objavuje aj v akčnej komédií legendárneho Jackieho Chana – Dračie dvojčatá (1991). Z nemocnice, v ktorej sa narodia bratia Johnny a Boomer utečie zlodej. Počas úteku so sebou vezme malého Boomera ako rukojemníka. Pri toľkom zmätku si rodičia Maovci prinesú domov len jedno dieťa, z ktorého vyrastie známy dirigent a klavirista. Jeho brat sa prebíja životom v Hong Kongu vďaka práci automechanika a pretekára. Pri Johnnyho ceste do Hong Kongu dôjde k zámene bratov a obaja sa ocitnú v prostredí, ktoré je pre nich úplne neznáme.

Inzercia

Keď sa superhrdinovia zhostia dvojroly

Keďže dnes už nie je ľahké nájsť hollywoodskeho herca, ktorý by nehral v populárnych marvelovkách, úlohu dvojičiek majú za sebou hneď traja predstavitelia superhrdinov od Marvelu. Najnovším prírastkom je Mark Ruffalo (Hulk), ktorý hrá problémové dvojčatá v HBO minisérií Bludné kruhy (2020). Thomas a Dominick Birdsey sú jednovaječné dvojčatá, pričom Thomas je schizofrenik. Prvých pätnásť týždňov natáčania hral Ruffalo výlučne Dominicka a potom sa začal pripravovať na rolu Thomasa. Musel pribrať 13 kíl, aby zobrazil človeka, ktorý priberie na váhe kvôli liekom určeným na liečbu schizofrénie.

Legendy zločinu je životopisný krimi-triler z roku 2015, v ktorom si dvojrolu na svoje plecia zobral Tom Hardy (Venom). V 60. rokoch minulého storočia sa Ronnie a Reggie Kray radili ku kráľom britského podsvetia. Dobrú povesť si chceli udržať prispievaním na charitu, no ozbrojené lúpeže a výpalníctvo im zabezpečili sieť londýnskych klubov.

Úloha Paula Rudda (Ant-Man) je od predošlých trochu odlišná, pretože nehrá biologické dvojčatá, ale muža, ktorý si naklonuje sám seba. Seriál Žiť sám so sebou zverejnil Netflix v roku 2019. Citovo vyprahnutý Miles nechá klon zvládať problémy vo svojom živote, no keď zistí že mu to ide lepšie ako „originálu“, udalosti naberú zaujímavý spád.

Dramatizácia identických súrodencov

Tematika dobrého a zlého, tichého a hlučného dvojčaťa je v príbehoch relatívne častá. Ich extrémna podobnosť, skutočnosť, že sú prakticky nerozlíšiteľné a citová prepojenosť sú prvky, ktoré sa opakovane využívajú na dramatické účely.

Hollywoodske dvojčatá najčastejšie predstavujú subjektívne kontrasty pre čitateľov alebo divákov. Stávajú sa predstaviteľmi morálnych alebo náboženských bojov. Dokumentujú rozdelenie medzi socializovaným a potlačovaným ja alebo bitku medzi dobrom a zlom.

Zdroje: www.csfd.cz, www.insider.com, menshealth.com, people.com, thewrap.com

Pokračujte na ďalší príspevok »Cestovanie autom

Kam na dovolenku autom

  • Plánujete letnú dovolenku, ale radi by ste sa vyhli preplneným a stresujúcim letiskám?
  • Cestovanie autom vám dáva slobodu ísť kamkoľvek chcete, kedykoľvek chcete. Nemusíte sa riadiť cestovnými poriadkami autobusov ani lietadiel a môžete sa zastaviť na miestach, ktoré vás po ceste zaujmú.