SLOVENSKO

Aktuálne: Štátna karanténa je protiústavná, rozhodol tak Ústavný súd SR

Ústavný súd na neverejnom rokovaní pléna 8. decembra 2021 rozhodol, že štátna karanténa nariadená mimo domáceho prostredia je protiústavná. V nesúlade s Ústavou Slovenskej republiky je časť zákona nariaďujúca osobám izoláciu mimo ich domáceho prostredia. Ústavný súd skonštatoval, že neexistoval dôvod, aby ľudia museli nútene do štátnej karantény bez alternatívy izolácie doma. Nález takto sčasti… Prečítať celé

24-ročná študentka masmediálnej komunikácie v Trnave. Milovníčka fialovej a zelenej farby, retro štýlu, smotanovej pizze a v neposlednom rade aj dôveryhodných zdrojov v dezinformačných časoch.

Ústavný súd na neverejnom rokovaní pléna 8. decembra 2021 rozhodol, že štátna karanténa nariadená mimo domáceho prostredia je protiústavná.

V nesúlade s Ústavou Slovenskej republiky je časť zákona nariaďujúca osobám izoláciu mimo ich domáceho prostredia. Ústavný súd skonštatoval, že neexistoval dôvod, aby ľudia museli nútene do štátnej karantény bez alternatívy izolácie doma. Nález takto sčasti vyhovel podaniu verejnej ochrankyne práv Márie Patakyovej. Ombudsmanka Ústavný štát žiadala aj o zrušenie možnosti nariadenia izolácie v domácom prostredí, čomu súd nevyhovel.

Podľa Ústavného súdu teda štátna karanténa porušuje jedno zo základných ľudských práv- právo na osobnú slobodu.Izolácia v zdravotníckom zariadení, prípadne v inom určenom zariadení v spojení s legálnou definíciou izolácie, ako aj absencia procesnoprávnych záruk osobnej slobody,“ priviedli Ústavný súd k záveru, ktorý hovorí o protiústavnosti. Súd však ministerstvu zdravotníctva a hygienikom ponechal právomoc nariadiť domácu izolácie. V tomto prípade sa o obmedzenie osobnej slobody nejedná.

Peter Kresák, ktorý je ústavný právnik a poradca verejnej ochrankyne práv, poukazuje na fakt, že dotknutí jedinci nemali umožnené na základe žiadneho právneho predpisu dať takéto nariadenie preskúmať nezávislému súdnemu orgánu. Kresák skonštatoval, že tieto osoby boli v podstate pozbavené práva na spravodlivý súdny proces, čo nie je zlučiteľné s princípmi demokratického a právneho štátu.

Patakyová okrem porušovania práva na osobnú slobodu upozorňovala aj na ďalšie problémy, s ktorými sa ľudia stretávali.

Štátna karanténa a faktúry

Osoba, ktorá sa vrátila zo zahraničia si za každý deň v karanténe zaplatila 13 eur. Niektorí však v karanténe pobudli aj 20 alebo 25 dní. Vyskytli sa však aj dlhšie pobyty v podobe 50-dňovej izolácie, ktorá predstavovala sumu 650 eur. Izolovaní ľudia vo väčšine prípadov dokonca nemohli pracovať.

štátna karanténa

Na účel izolovania sa v štátnej karanténe slúžila aj ubytovňa v Gabčíkove, Zdroj foto: ubytovanie-gabcikovo.business.site

Faktúry za štátnu karanténu však podľa Ústavného súdu majú byť v poriadku. Denník Sme vo svojom článku z 13. decembra informoval, že za štátnu karanténu doposiaľ nezaplatilo ešte viac než 4 000 ľudí, nezaplatená suma spolu činí viac než 425 000 eur.

Inzercia

Štát posielal faktúry opakovane spolu s výzvou, že ak dlh nebude splatený, suma bude od nich vymáhaná. Rozhodnutie Ústavného súdu o protiústavnosti štátnej karantény by veci mohlo skomplikovať – je teda otázne, či štát bude faktúry posielať aj naďalej.

Nie je však jasné, ako to bude ďalej vyzerať s vymáhaním faktúr za izoláciu v štátnej karanténe. Ministerstvo vnútra rieši prípady zatiaľ len mimosúdne. Obdržalo aj 9 žiadostí o odpustenie platby, ktoré môžu pochádzať napríklad aj od sociálne slabších skupín. Týmto žiadateľom umožnilo vyrovnať si svoj dlh v podobe splátok.

Ako to teda bude s faktúrami naďalej nie je známe, avšak tlačové vyhlásenie, naznačuje, že faktúry sa za protiústavné nepovažujú. Náklady sú totižto skutočné a zahŕňajú aj stravu, ktorú ľudia dostali.

Verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová však rozhodnutie súdu aj tak označila za významné. „Vítam rozhodnutie Ústavného súdu, v ktorom sa zhodol s podstatnou časťou môjho podania. Ide o významné rozhodnutie, keďže Ústavný súd po prvýkrát od vypuknutia pandémie meritórne vyslovil nesúlad ustanovení zákona o ochrane verejného zdravia s ústavou,“ uviedla Patakyová.

Karanténne ubytovanie je však stále možnosťou

Aj napriek tomu, že štátnu karanténu Slovensko už stihlo zrušiť, aj dnes je možné izolovať sa mimo domáceho prostredia aj v tzv. karanténnom ubytovacom zariadení. Avšak, zo slobodnej vôle. Jedná sa o prípady, kedy osoba pozitívna na ochorenie COVID-19 nemá možnosť zostať v karanténe sama a nechce ohroziť rodinu či ďalšie osoby, ktoré s ňou žijú v jednej domácnosti. Izolácia sa až na výnimky vyžaduje aj od všetkých neočkovaných osôb proti covidu-19, ktoré sa do krajiny vrátili zo zahraničia.

Poskytovanie karanténneho ubytovania sa zaraďuje medzi výnimky aj počas všeobecného uzavretia hotelov a penziónov v dôsledku nepriaznivej pandemickej situácie.

Zdroje: Sme, Pravda, Noviny, Hospodárske noviny, Verejný ochranca práv, Topky

Zdroj titulnej fotografie: Unsplash/ Erik Mclean

Pokračujte na ďalší príspevok »



Cestovanie autom

Kam na dovolenku autom

  • Plánujete letnú dovolenku, ale radi by ste sa vyhli preplneným a stresujúcim letiskám?
  • Cestovanie autom vám dáva slobodu ísť kamkoľvek chcete, kedykoľvek chcete. Nemusíte sa riadiť cestovnými poriadkami autobusov ani lietadiel a môžete sa zastaviť na miestach, ktoré vás po ceste zaujmú.