Pandemické Vianoce

Ako si Vianoce užiť, no neohroziť seba a blízkych? Toto odporúčajú odborníci

Znechutenie, strach, zúfalstvo. Aj vy sa pýtate, kedy už skončí éra koronavírusu? Dúfali ste, že tento rok bude všetko inak? Situácia je iná akurát v tom, že sa zmenili písmenká gréckej abecedy a pribudol nový variant Omicron. Ten sa šíri rýchlejšie než predchádzajúce a objavil sa v tom najhoršom čase, krátko pred Vianocami. Predstavuje novú… Prečítať celé

Ten sa šíri rýchlejšie než predchádzajúce a objavil sa v tom najhoršom čase, krátko pred Vianocami. Predstavuje novú hrozbu, o ktorej nevieme veľa, a preto sme mnohí v pomykove. Pôjdeme na dovolenku alebo nie? Navštívime rodinu, oddýchneme si s priateľmi na chate, vychutnáme si lyžovačku alebo zostaneme doma?

Problémom je, že sa v mnohých otázkach nezhodnú ani politici s odborníkmi, takže namiesto zrozumiteľných a jasných odporúčaní, či neodporúčaní, máme chaotické vyhlášky meniace sa zo dňa na deň. Zákaz vychádzania stále platí. Výnimkou sú zaočkovaní, ktorí môžu ísť na lyžovačku alebo predvianočné nákupy, zatiaľ čo navštíviť rodičov nemôže nik. To, že toto nariadenie nedáva zmysel, si neskôr uvedomili aj politici, ktorí plánujú o zmenách ešte rokovať.

Najlepšou ochranou je očkovanie

Slovenskí i svetoví odborníci vedia, že vianočným návštevám nezabránia. Asi preto sa o to ani nesnažia. Za najlepšiu ochranu považujú vakcináciu. Anthony Fauci, popredný odborník na infekčné choroby v USA, sa počas minulých sviatkov kvôli šíreniu koronavírusu nestretol so svojimi tromi dospelými dcérami.

Ale tento rok sú Fauci, jeho manželka a jeho dcéry plne zaočkovaní a plánujú stráviť prázdniny spolu. Rovnako sa chcú sa stretnúť aj s niekoľkými zaočkovanými priateľmi. Informuje spravodajský portál apnews.com. „Môžeme sa cítiť bezpečne. Nič nie je sto percent bez rizika,“ vyjadril sa Fauci v relácii Nightly News televízie NBC.

Svetoví i slovenskí odborníci najmä v predvianočnom čase odporúčajú vakcináciu proti koronavírusu. Zdroj ilustračného obrázku: pecxels.com

K očkovaniu na tlačovej konferencii vyzýval ľudí aj slovenský minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský. Pripomínal Slovákom, že takýmto spôsobom ochránia seba, svojich blízkych aj zdravotný systém. Práve posledný týždeň pred Vianocami, od 12. do 17. decembra, v slovenských mestách prebiehala kampaň Darujme si Vianoce. Jej cieľom bolo nielen zvýšiť zaočkovanosť, ale aj informovanosť o dôležitosti očkovania.

„Občanom nad 50 rokov, ktorí už majú dve dávky, odporúčam určite prijať do Vianoc aj tretiu, ak sú v časovom okne. Musíme si uvedomiť, že nás pravdepodobne čaká omikronová vlna, pre ktorej šírenie bude práve sviatočné obdobie ideálne,“ pre tvnoviny.sk sa vyjadril lekár a primár interného oddelenia nemocnice v Považskej Bystrici Milan Kulkovský. Ak sú všetci členovia rodiny zaočkovaní, stretávanie sa je bezpečnejšie, no ani to nie je stopercentná ochrana pred infikovaním.  Avšak očkovanie zmierňuje priebeh ochorenia.

Na veľké oslavy v interiéri tento rok zabudnite

Najväčšou hrozbou sú podľa viacerých odborníkov predvianočné, vianočné alebo novoročné párty a oslavy v interiéri, kde sa stretáva množstvo ľudí. Na oslavách sa prirodzene je, pije a tancuje, takže rúška a respirátory pravdepodobne zostanú v kabelke a pred vírusom neochránia.

„Na veľkej párty v interiéri môže jedna osoba bez masky spôsobiť infekciu mnohých ľudí,“ pre AP vysvetlila Dr. Celine Gounderová z NYU Grossman School of Medicine. Pripomína, že ani vakcína nie je zárukou. Nemali by sme sa spoliehať ani na to, že nakazeného prezradia príznaky. Vírus sa môže šíriť oveľa skôr, než sa akékoľvek príznaky prejavia.

Na predvianočné oslavy upozorňuje aj Kulkovský: „Považujem za automatické, že pracovné kolektívy nebudú pred odchodom na dovolenky riskovať na tajných vianočných večierkoch. Aspoň toľko rozumu by sme mali mať.“

Čo podľa odborníkov spraviť, aby naše návštevy boli čo najbezpečnejšie? Stretávajme sa len s najbližšími, najlepšie plne zaočkovanými ľuďmi. Taktiež nosme rúška či respirátory, častejšie vetrajme alebo spustime čističku vzduchu s HEPA filtrom. Ak sa dá, vyhýbajme sa preplneným uzavretým priestorom.

Pri cestovaní nezabúdajte nosiť respirátor

Ak plánujete cestovať počas Vianoc do zahraničia, skontrolujte si predovšetkým pandemickú situáciu vo vašej cieľovej destinácii, ako aj aktuálne pravidlá v súvislosti so šírením variantu Omicron. Najmä na preplnených letiskách buďte obzvlášť opatrní pri nosení respirátorov, vysvetľuje Fauci.

„Noste svoju masku stále,“ povedal Fauci pre podcast Wall Street Journal. Vysvetľuje, že hoci v lietadle si ju dať dole nesmieme, na letisku nám to začne byť jedno a rúško si zložíme. Zabúdame, že sme v preplnenom prostredí, kde sa vírus rýchlo šíriť a to je chyba.

Ilustračný obrázok. Zdroj: pexels.com