Technológie

Spoločnosť Hyundai predstavila nového štvorkolesového robota

Juhokórejská spoločnosť Hyundai nedávno predstavila robotickú platformu Mobile Eccentric Droid, skrátene MobED. Robotická platforma je podľa spoločnosti navrhnutá tak, aby mohla preniesť čokoľvek po akomkoľvek povrchu. Podľa spoločnosti môže MobED pomôcť napríklad aj pri presune tovaru alebo doručovaní zásielok. Vďaka svojej stabilite môže roznášať občerstvenie na spoločenských akciách alebo ho môžu filmové štáby využiť na… Prečítať celé
Vydané 19. decembra 2021 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , , ,

Juhokórejská spoločnosť Hyundai nedávno predstavila robotickú platformu Mobile Eccentric Droid, skrátene MobED. Robotická platforma je podľa spoločnosti navrhnutá tak, aby mohla preniesť čokoľvek po akomkoľvek povrchu. Podľa spoločnosti môže MobED pomôcť napríklad aj pri presune tovaru alebo doručovaní zásielok. Vďaka svojej stabilite môže roznášať občerstvenie na spoločenských akciách alebo ho môžu filmové štáby využiť na natáčanie dynamických scén.

Robotické laboratórium spoločnosti Hyundai uviedlo, že vyvinulo robota MobED, aby prekonal obmedzenia existujúcich robotov.

Ako robot funguje?

Každé z kolies robotickej platformy je vybavené nezávislým systémom riadenia, teda možno ich individuálne ovládať. To robotovi umožňuje otáčať sa na mieste, alebo sa okamžite začať pohybovať ľubovoľným smerom. MobED si dokáže nastaviť výšku každého z jeho kolies nezávisle od ostatných a tým používateľovi poskytne stabilnú vodorovnú platformu. Tiež môže naopak používateľ platformu aj nakloniť v ľubovoľnom smere.

MobED používateľovi poskytne stabilnú vodorovnú platformu na akomkoľvek povrchu [Hyundai]

MobED používateľovi poskytne stabilnú vodorovnú platformu na akomkoľvek povrchu [Hyundai]

Kde všade ho Hyundai plánuje použiť?

Zatiaľ presne nevieme, na čo by mal MobED primárne slúžiť. Hyundai nazýva toto zariadenie „platformou mobility“. Spoločnosť pravdepodobne plánuje robotickú platformu predať partnerom, ktorí ju potom prispôsobia na konkrétne prípady použitia.

Spoločnosť Hyundai zverejnila propagačné video, kde ukazuje niekoľko možností využitia robotickej platformy. Na platformu napríklad spoločnosť umiestnila obrazovku, ktorá ukazovala životné funkcie ženy. Robot nasledoval pohyb ženy a pomocou obrazovky ju informoval o jej srdcovej frekvencii počas cvičenia.

Spoločnosť tiež ukázala už spomenutú možnosť využiť robota pri natáčaní filmu, kedy na robota pripojili stabilizátor a kameru, zachytila ho pri prenášaní nápojov v pohári po nerovnom teréne a v úprave na kočík pre dieťa. Hyundai vo videu ukázal aj schopnosti pohybu robota, keď bezchybne nasledoval korčuliarku, ktorá sa pohybovala po kľukatej dráhe.

Budúce verzie robota by mohli mať silnejšiu konštrukciu a motory, kedy by robot dokázal uniesť aj dospelých ľudí. Tak by sa z neho mohol stať pomocník pre zdravotne postihnutých alebo starších ľudí.

Špecifikácie

Platforma MobED je približne 67 centimetrov dlhá, 60 centimetrov široká, 33 centimetrov vysoká a pohybuje a po štyroch 12-palcových pneumatikách. Robot má batériu s kapacitou 2 kWh, ktorá mu umožňuje jazdiť približne štyri hodiny na jedno nabitie. Jeho maximálna rýchlosť je 30 kilometrov za hodinu a celkovo váži približne 50 kilogramov.

MobEd si kvôli zväčšeniu stability dokáže rozšíriť svoj rázvor (vzdialenosť predného a zadného kolesa) až na dĺžku približne 63 centimetrov alebo sa napríklad zmenšiť na približne 43 centimetrov. Spoločnosť sa zatiaľ nezmienila tom, či sa na robotovi nachádzajú senzory, kamery alebo radar.

Robotická platforma MobED [Hyundai]

Robotická platforma MobED [Hyundai]

Hyundai pripravený na CES 2022

Ako môžeme vidieť, Hyundai sa snaží vyvinúť robota, ktorý by mohol pomôcť ľuďom s každodennými domácimi činnosťami, či zamestnancom pri výkone ich práce. Cenu robotickej platformy však spoločnosť zatiaľ nezverejnila. Robota plánuje predviesť na januárovom veľtrhu CES 2022. Veľtrh by mal prebehnúť v kongresovom centre Las Vegas v dňoch 5. až 8. januára 2022.

 

 

Zdroje: CNET, Engadget, Screen Rant

Pokračujte na ďalší príspevok »