Technológie a startupy

Smerovky na cykloprilbu: Inovácia, ktorá zachráni životy

Smerové svetlá na zadnej strane cyklistickej prilby sú šikovným riešením pre mestá i okresné cesty.
Vydané 6. júla 2020 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , , , , ,

Cyklistické prilby prechádzajú vývojom práve tak, ako ktorýkoľvek iný produkt na trhu. V priebehu rokov sa menil ich funkčný dizajn, materiálové vyhotovenie, významné miesto vo vývojovom procese zaujal apel na estetiku a čo najvyšší komfort nosenia. Preto dnes, keď prídeme do obchodu s cyklistickými potrebami, máme na výber nespočetné množstvo produktov.

Moderné cyklistické prilby alebo helmy sú vybavené vstavaným osvetlením, či už spredu a/alebo odzadu, čím ešte viac zvyšujú bezpečnosť svojho majiteľa, predovšetkým v šere a v noci. Výhodou umiestnenia osvetlenia priamo na prilbu je, že vodič vzadu idúceho vozidla vidí cyklistu aj v prípade, že je práve krytý iným autom (pretože hlava cyklistu je obyčajne vyššie ako strecha auta) a samotný cyklista si vie veľmi jednoducho nasmerovať lúč svetla tam, kde to práve potrebuje.

So zaujímavou inováciou cyklistickej prilby teraz prichádza francúzska značka OVERADE. Produkt s názvom BLINXI nie je prilba, ale doplnok na akúkoľvek inú prilbu v podobe smerových a zadných svetiel. Všetky sú integrované do jedného kompaktného pásu s hrúbkou jeden centimeter, ktorý sa pripevní na zadnú stranu prilby pomocou lepiacej pásky a mechanického patentu.

Na riadidlá bicykla sa potom pripevní bezdrôtový ovládač, podobný tomu, ktorým sa zapínajú smerovky na motocykloch.

Pre používateľa bicykla alebo kolobežky je to prospešné aj preto, lebo nemusí dávať znamenie o zmene smeru jazdy rukou. Namiesto toho iba prstom stlačí tlačidlo vpravo alebo vľavo a smerovka na zadnej strane prilby spraví to isté, čo robia smerovky na motorkách a autách.

BLINXI funguje v troch režimoch, a to Flashing Mode, Steady Mode a Daytime Mode. V prvom batéria vydrží 10 hodín, v druhom päť a v treťom celých 24 hodín. Aby si bol používateľ istý, že sa mu medzičasom neminula energia v batérii, pri signalizácii zariadenie vydáva zvuky, podobne ako v aute. Nabíjanie batérie potom prebieha ako nabíjanie mobilu, teda cez USB kábel s pripojeným počítačom alebo adaptérom.

OVERADE si momentálne robí kampaň na BLINXI cez Kickstarter a produkt dostanete za podporu vo výške 50 amerických dolárov. Na naše pomery je celkom vysoká suma, pretože bežné osvetlenie na bicykel kúpite za zopár eur. V tomto prípade je ale pridanou hodnotou zvýšená bezpečnosť, patent pre elimináciu odpadnutia zariadenia z helmy a tiež bezdrôtový prenos. Cieľom spoločnosti bolo na realizáciu svojho projektu vyzbierať 11 282 USD, napokon majú na účte už 22 071 USD (v dobe vydania tohto článku) a crowdfundingová kampaň potrvá ešte štyri dni.

 

Pokračujte na ďalší príspevok »