Skrytý poklad Južnej Ameriky: Surinam

Surinam, oficiálne Surinamská republika, je malebná krajina nachádzajúca sa v severnej časti Južnej Ameriky. Rozkladá sa pozdĺž atlantického pobrežia medzi krajinami Guyana na západe a Francúzskou Guyanou na východe, so severnou hranicou dotýkajúcou sa Atlantického oceánu. Hoci je Surinam jednou z menších krajín v regióne, ponúka návštevníkom nezabudnuteľnú zmes kultúry, histórie a prírodných krás.  … Prečítať celé

História Surinamu

História Surinamu je bohatá, a tiež plná odlišných vplyvov koloniálnych mocností.

Pôvodní obyvatelia tu boli Arawakovia a Karibovia, ale v 16. storočí krajinu objavili španielski dobyvatelia.

V 17. storočí sa tu usadili Holanďania a Surinam sa stal dôležitým centrom obchodu s otrokmi.

Táto temná kapitola histórie krajiny stále ovplyvňuje spoločnosť a kultúru Surinamu dodnes.

Hoci Surinam získal nezávislosť od Holandska v roku 1975, zostáva silne ovplyvnený holandskou koloniálnou minulosťou.

To sa odráža v jeho architektúre, jazyku a spoločenských tradíciách.

Kultúrna rozmanitosť

Návštevníci sa môžu prechádzať po kúzelných uličkách hlavného mesta Paramaribo, kde sa miešajú koloniálne budovy s modernými prvkami, čo dáva mestu jedinečnú atmosféru.

Jedným z najviac fascinujúcich aspektov Surinamu je jeho etnická a kultúrna rozmanitosť.

Krajina je domovom rôznych etnických skupín, ako sú surinamskí kreolovia, Hindovia, Maroni a Javánci, ktorí priniesli svoje jedinečné tradície a zvyky.

Táto rozmanitosť sa odráža v bohatstve gastronómie, náboženstva a festivalov, ktoré sa konajú po celý rok.

Pláž Galibi. Zdroj: surinam.travel

Raj pre cestovateľov

Pre prírodovedcov a dobrodruhov je Surinam nekonečným rajom.

Vnútrozemie krajiny je pokryté rozsiahlymi dažďovými pralesmi, ktoré ukrývajú bohatstvo fauny a flóry.

Návštevníci tu môžu sledovať vzácne druhy vtákov a živočíchov, alebo sa vydať na dobrodružnú výpravu po riekach a jazerách.

Národné parky, ako je Central Suriname Nature Reserve, sú domovom mnohých ohrozených druhov zvierat a poskytujú jedinečný pohľad na nedotknutú prírodu.

Skrytý klenot

Navštíviť Surinam je ako objavovať skrytý klenot v srdci Južnej Ameriky.

Priateľskí ľudia, farebná kultúra a neopísateľne krásna krajina lákajú cestovateľov, ktorí hľadajú autentický a dobrodružný zážitok.

Surinam ponúka príležitosť objaviť neznáme, spoznať nové kultúry a načerpať energiu z bohatstva prírody.

Či už ste milovníkom dobrodružstva alebo záujemcom o kultúrne poznávanie, Surinam rozhodne má čo ponúknuť.

Toto sa oplatí mať v itinerári

Výlet do Brownsbergu rozhodne neoľutujete. Zdroj: impressivesuriname.com

Národný park Brownsberg

Brownsberg je nádherný národný park, ktorý ponúka pestrú prírodnú krásu Surinamu s množstvom turistických trás a vodopádov.

Nachádza sa na horskom hrebeni a ponúka nádherné výhľady na okolitý dažďový prales a jazerá.

Park je domovom rôznorodého zvieracieho sveta, vrátane množstva druhov vtákov a opíc.

Ponúka sa tu skvelá možnosť turistiky, pozorovania vtákov a iných druhov zábavy v prírode.

Centrálna prírodná rezervácia Surinam

Prírodná rezervácia Central Surinam ( Central Suriname Nature Reserve) je najväčšou prírodnou rezerváciou v Surinam a ide o ohromujúci kút prírody, ktorý stojí za to navštíviť.

Rozprestiera sa na 16 000 km štvorcových, má skutočne bohatú biodiverzitu a je zapísaná v zozname svetového prírodného dedičstva UNESCO.

Nachádza sa v srdci dažďového pralesa Guayana Shield, ktorý je považovaný za jednu z najstarších a najbohatších pralesných oblastí na svete.

Jedno z posledných miest na zemi, kde je príroda ešte skutočne divoká a autentická. Zdroj: climatetracker.org

Pláž Galibi

Galibi je známa plážová oblasť na severovýchode Surinamu a súčasne aj miesto, kde každoročne morské korytnačky žijú, kladú vajíčka a liahnu sa mláďatá.

To robí Galibi miestom s jedinečnou biodiverzitou.

Okrem toho tu môžete objaviť aj tradičné obydlia a spoznať kultúru domorodých kmeňov.

Hlavné mesto Paramaribo

Paramaribo je hlavným mestom Surinamu a jedným z najzaujímavejších miest krajiny.

Toto historické a kultúrne bohaté mesto ponúka jedinečnú kombináciu koloniálnej architektúry, exotických miestnych kultúr a pôsobivých prírodných scenérií.

Jeho historické centrum bolo zapísané do zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.

Surinam má bohatú históriu s otrokárstvom, ktoré ovplyvnilo kultúru a spoločnosť krajiny.

V Paramaribe môžeš nájsť múzeá a pamätníky venované tejto časti histórie.

Návšteva týchto miest ponúka príležitosť na pochopenie prežitkov minulosti a úctu k tým, ktorí trpeli v tomto temnom období.

Paramaribo je výborným východiskovým bodom pre ďalšie objavovanie krajiny.

Rezervácia Commewijne

Táto rezervácia, nachádzajúca sa na juhu od Paramariba, je ideálnym miestom na pozorovanie vtákov a krokodílov.

Rieka Commewijne je tiež obľúbená medzi turistami, ktorí si chcú prenajať loď a preskúmať miestnu prírodu.

Voltairesberg

Voltairesberg je najvyšší vrch Surinamu a ponúka nádherné výhľady na okolitú krajinu.

Túra na vrchol je náročná, ale odmení vás úchvatným panoramatickým výhľadom.