Škaredé káčatko sa vrátilo do Dánska. Na Netflixe sa ukáže 5. januára a nebude to rozprávka

„Žijem ako škaredé káčatko? Zrejme áno,” povedal o sebe dánsky režisér Nicolas Winding Refn, ktorý roky pôsobí v tieni slávnejších krajanov Larsa von Triera či Thomasa Vinterberga. Po vyše dekáde sa vrátil do rodnej krajiny, kde natočil šesťdielny seriál Copenhagen Cowboy. Na Netflixe vyjde 5. januára. Copenhagen Cowboy (2023) Čakanie na prelom Refn sa narodil v… Prečítať celé
Vydané 30. novembra 2022 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , , ,

„Žijem ako škaredé káčatko? Zrejme áno,” povedal o sebe dánsky režisér Nicolas Winding Refn, ktorý roky pôsobí v tieni slávnejších krajanov Larsa von Triera či Thomasa Vinterberga. Po vyše dekáde sa vrátil do rodnej krajiny, kde natočil šesťdielny seriál Copenhagen Cowboy. Na Netflixe vyjde 5. januára.

Copenhagen Cowboy (2023)

Čakanie na prelom

Refn sa narodil v Kodani, no ešte pred jedenástymi narodeninami sa s rodičmi presťahoval do New Yorku, kde neskôr začal študovať na Americkej akadémii dramatických umení, odkiaľ ho vylúčili, keď hodil lavicu o stenu. Prijali ho do Dánskeho filmového inštitútu, proti prúdu však neprestal plávať ani v tejto prestížnej inštitúcii, miesta sa vzdal mesiac pred začiatkom semestra a namiesto toho sa rozhodol s minimálnym rozpočtom natočiť film Pusher (1996). Bez príkras zobrazil prostredie kodanských drogových dílerov, svetu predstavil Madsa Mikkelsena a vyslúžil si uznanie od kritikov, čo ho povzbudilo nakrútiť ešte nekompromisnejšieho Bleedera (1999). Experiment Fear X (2003) dopadol finančne (a čiastočne aj kriticky) katastrofou a Refn sa musel hrabať z dlhov. Z nich mu pomohli dve pokračovania Pushera (2004, 2005), ktorými zavŕšil dnes už kultovú trilógiu. Toma Hardyho režíroval v úlohe najznámejšieho britského väzňa Charlesa Bronsona (Bronson, 2008), Mikkelsena obsadil ako stredovekého nordického bojovníka (Valhalla Rising, 2009).

Kodaň v Refnovom podaní nevyzerá takto idylicky. Zdroj: unsplash.com

Prelomového komerčného úspechu sa však dočkal až so snímkou Drive (2011) s Ryanom Goslingom. Na 64. Filmovom festivale v Cannes získal cenu za najlepšiu réžiu a škaredé káčatko konečne vystúpilo do popredia, nie však nastálo. Gosling si zahral aj v Only God Forgives (2013), kde sa Refn rovnako ako v The Neon Demon (2016) definitívne vydal cestou zámerne preštylizovaných vizuálov a povyšovania formy na obsah. Svojej nezameniteľnosti s inými autormi sa tvrdohlavo nevzdal ani po ponorení sa do vôd streamovacích služieb. V roku 2019 mu na Amazone vyšiel desaťdielny seriál Too Old to Die Young, ďalší počin, ktorého umelecké kvality sa nepretavili do masovej popularity. Šancu teraz dostal od Netflixu.

Nové alter ego

Netflix definuje Refnov debut na tejto platforme ako „neónový noir”, čomu zodpovedá aj upútavka. Do kodanského podsvetia zo série Pusher vstupujú charakteristické znaky novších diel dánskeho režiséra. Kontinuitu zosobňuje Zlatko Burič, ktorý hral vo všetkých troch filmoch Pusher srbského drogového dílera Mila, slovenské publikum ho momentálne môže vidieť v kinách v Trojuholníku smútku. Sčasti ide aj o rodinný projekt, keďže seriál produkovala Refnova manželka Liv Corfixenová a úlohu dostala jeho dcéra Lola Corfixenová. „Keď pracujete v umení, žijete v odlišných svetoch. Vždy som chcel zahrnúť aj členov rodiny, v mnohých aspektoch sú pre mňa inšpiráciou alebo minimálne zrkadlom, cez ktoré vnímam sám seba. Bolo to trochu, ako keby sme obnovili kapelu,” povedal Refn na septembrovej premiére seriálu na festivale v Benátkach.

Inzercia

„Projektom Copenhagen Cowboy sa vraciam do minulosti, aby som tvoril svoju budúcnosť. Moje alter ego sa neustále vyvíja, najnovšie v postave mladej hrdinky Miu. Dlho som nepracoval v Dánsku, takže som nevedel, čo mám čakať. Spolupráca s Netflixom a uvedenie tohto seriálu do života boli úžasné skúsenosti na všetkých úrovniach. Ľudí z Netflixu nevnímam len ako partnerov, s ktorými sa môžeme tešiť na mnoho ďalších dobrodružstiev, ale aj ako priateľov. Zrodil sa nový pojem: Netflix Winding Refn.” Veľké očakávania má tiež streamovacia spoločnosť: „Refn je jeden z najoceňovanejších dánskych filmárov. Po viac než pätnástich rokoch v zahraničí sme ho priviedli naspäť do Dánska, aby vytvoril lokálny seriál. Nicolas je kreatívny živel, fascinujúci a nepredvídateľný režisér. Nevieme sa dočkať odvysielania Copenhagen Cowboy.”

Zrodil sa nový pojem: Netflix Winding Refn. Zdroj: screenshot, YouTube

NWR tvrdí, že s Miu sme sa už stretli, hoci v iných podobách. Dánska herečka Angela Bundalovicová má byť „ženskou evolúciou” niektorých predchádzajúcich postáv a zároveň jeho vkladom do žánra superhrdinov. Rozprávku však nečakajme: „V minulosti som už spravil filmy s určitým typom postáv. Na jednej strane to bol Mads Mikkelsen vo Valhalla Rising, potom Ryan Gosling ako šofér v Drive a potom Vithaya Pansringarm ako poručík v Only God Forgives.”

Škaredé káčatko sa vrátilo do Dánska a nevyrástla z neho krásna labuť, ale Kodanský kovboj. Je sa na čo tešiť, ak mu Netflix doprial takú voľnosť ako Amazon.

 

Zdroje: vulture.com, deadline.com, hollywoodreporter.com, variety.com, imdb.com

Zdroj titulnej fotografie: screenshot, YouTube

Pokračujte na ďalší príspevok »Cestovanie autom

Kam na dovolenku autom

  • Plánujete letnú dovolenku, ale radi by ste sa vyhli preplneným a stresujúcim letiskám?
  • Cestovanie autom vám dáva slobodu ísť kamkoľvek chcete, kedykoľvek chcete. Nemusíte sa riadiť cestovnými poriadkami autobusov ani lietadiel a môžete sa zastaviť na miestach, ktoré vás po ceste zaujmú.