Bublina alebo Boom?

Šialené tempo: Iba dvojročný startup BIRD má dnes hodnotu 2,5 miliardy

Je mimoriadny rast hodnoty „kolobežkových firiem“ postavený na stabilných základoch?
Vydané 7. októbra 2019 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , , , , , , , , ,

Minulý jún sa firma s názvom BIRD dočkala označenia za najrýchlejšie rastúci startup dosahujúci trhovú hodnotu 1 miliardu amerických dolárov. Znelo to tak, že tam aj rast spoločnosti skončí, lenže opak sa ukázal pravdou. BIRD má dnes trhovú hodnotu až 2,5 miliardy amerických dolárov a očakáva sa, že bude naďalej rásť.

 

Spoločnosť BIRD sa zaoberá iba jednou vecou: zdieľanými službami mikromobility. Nakupuje elektrické kolobežky, ktoré si môže hocikto prenajať a dostať sa na na nich tam, kde práve potrebuje. Bez papierovačiek, lacno, rýchlo a navyše so vždy nabitou e-kolobežkou.

Minulý týždeň sa BIRD dočkal významnej finančnej injekcie od kanadského penzijného fondu CDPQ. Práve táto investícia do startupu zo San Francisca mu zabezpečila závratnú trhovú kapitalizáciu.

INZERCIA

Mohlo by sa zdať, že BIRD je unikátom, takzvaným jednorožcom zo Silicon Valley, lenže nie je jediným. Jeho hlavní konkurenti sú Lime, Spin a Skip, ktoré si taktiež stoja veľmi dobre. Vox ešte v januári písal o tom, že LIME pravdepodobne dosiahne trhovú hodnotu dve miliardy amerických dolárov, Spin má za sebou automobilového giganta FORD a Skip má v súčasnosti trhovú hodnotu 100 miliónov USD. Všetko sú to veľmi pôsobivé čísla.

 

© 2019 BIRD

Tento biznis je však otázny a iba ťažko perspektívny. Téme sme sa venovali už v samostatnom článku Prečo elektrické kolobežky asi dlho nevydržia? Všeobecné nadšenie pre elektrické kolobežky môže pomerne rýchlo opadnúť, ich zdieľanie má totiž vážne nedostatky.

Podľa The Verge je pre spoločnosti ako BIRD či LIME šťastím, ak im jedna kolobežka vydrží dlhšie ako 30 dní! Quartz spočítal, že v San Franciscu je priemerná životnosť takejto verejne dostupnej elektrickej kolobežky iba 28,8 dní a počet jázd 3,5 denne. Údajne iba 7 kolobežiek zo 129 prežilo dlhšie ako 60 dní.

BIRD takto pokryje asi iba 67 dolárov z ceny priemernej kolobežky, stráca teda až 293 dolárov na každej z nich! Samotný BIRD tento prepočet odmieta s tým, že kolobežky migrujú a ďalej sa s nimi pracuje, čo situáciu mení.

 

© 2019 BIRD

 

Prevádzkovatelia firiem na poskytovanie zdieľaných kolobežiek zatiaľ situáciu s neudržateľnosťou ich biznisu nemusia nutne riešiť, pretože za chrbtom majú milióny amerických dolárov, ktoré vyzbierali od investorov a ľudí prostredníctvom crowdfundingu. Problémy začnú až vo chvíli, keď tieto peniaze začnú dochádzať a firmy budú musieť existovať z prevádzkových tržieb.

BIRD medzičasom prišiel s novou generáciou kolobežiek s názvom ZERO, vyrába ich v spolupráci s čínskou formou Okai. Lime má zasa nový model Gen 3. Napriek tomu, že sú drahšie na výrobu, očakáva sa, že práve tieto modely prinesú dlhšiu životnosť a tým pádom aj udržateľnosť celého biznisu. Či je to tak aj v skutočnosti, zatiaľ nevieme, ale predĺžiť životnosť skokom z 28 dní na 6 mesiacov je veľmi ambiciózny zámer.

Pokračujte na ďalší príspevok »



Auto

Ako dnešné autá spájajú technológie a futuristický dizajn

  • Nové automobilové dizajny, ktoré sa objavili v posledných rokoch, prinášajú revolučné prístupy k estetike a funkčnosti vozidiel. Tieto modely nielen že lákajú svojím vzhľadom, ale aj ukazujú, kam sa automobilový priemysel uberá. Zaujímavé je, že mnohé z týchto áut kombinujú rôzne štýly a technológie, čím vytvárajú jedinečné a inšpirujúce návrhy.
  • Zdroj: Freepik