Technológie a spoločnosť

Sen o revolučnom inteligentnom meste sa skončil. Pre koronu i obavy o súkromie

Vízia o lepších a bezpečnejších mestách musí počkať.

Keď spoločnosť Sidewalk Labs v roku 2017 oznámila, že priamo na pobreží Toronta vytvorí jedinečné inteligentné mesto, „smartcity“, vyzeralo to nielen ako sci-fi, ale až príliš dobre. Obyvatelia Toronta mali žiť a pracovať na pomerne malom otvorenom priestore s plochou 12 akrov, teda asi 220×220 metrov a v reálnych podmienkach overovať princípy mesta budúcnosti.

Sidewalk Labs nie je žiadnou malou firmou, zastrešuje niekoľko ďalších spoločností ako inkubátor start-upov a predovšetkým patrí pod Alphabet, materskú spoločnosť Googlu. Pôvodná investícia vo výške 50 miliónov amerických dolárov postupne narástla nevídane, projektu bola pripisovaná hodnota až 1,3 miliardy dolárov.

Plány boli pozoruhodné, veľkolepé a napriek tomu realistické, ale ako sa zdá, nepripravené na rok 2020, ktorý nepriaznivo ovplyvnila situácia s pandémiou koronavírusu a tiež rastúce obavy ľudí o svoju kybernetickú bezpečnosť a súkromie. Projekt mesta budúcnosti mal totiž zhromažďovať podrobné dáta nielen o samotnom exteriéri, ale aj o svojich obyvateľoch – a s tým sa nevedeli ľudia vysporiadať. To je „detail“, s ktorým sa budú musieť mestá budúcnosti vysporiadať, pretože ich podstatou sú práve Big Data a ich správna analýza a využívanie.

Moderné mesto od Sidewalk Labs s názvom Quayside malo byť fascinujúce nielen z estetického hľadiska, ale predovšetkým pre použité stavebné materiály a dizajn. Dizajn nehovorí ani tak o farbách, ako skôr o spôsoboch použitia. V tomto prípade bola víziou stavebníka modularita samotných ciest.

Chodníky a cesty sa mali prispôsobovať aktuálnym potrebám mesta, namiesto betónu mal byť použitý iný materiál, ktorý umožní modulárnosť. Tam, kde boli ráno cesty privádzajúce ľudí do práce, malo byť večer námestie. Ranný pruh pre autobusy mal byť počas dňa detským ihriskom.

Za týmto celkom novým konceptom využívania verejného priestoru stojí uvedomenie si skutočnosti, že staticky navrhnuté cesty a značenia obmedzujú ľuďom priestor na pohyb a život. Samozrejme, do meniaceho sa verejného priestoru vstupujú aj ďalšie faktory, o ktorých sa vizionárska spoločnosť nezmieňuje: napríklad ako sa vysporiada s nevidiacimi osobami alebo s osobami s poruchami autistického spektra, ktorí sú neoddeliteľnou súčasťou našej spoločnosti a k svojmu životu potrebujú pravidlá a stereotyp.

Zaujímavým konštrukčným riešením tiež mal byť mrakodrap vyrobený z drevených hexagónov. O tom, ako môže drevená stavba dosiahnuť aj 35 poschodí, spoločnosť napísala zaujímavý materiál na svojom webe. Z tohto environmentálne neutrálneho materiálu mali byť zhotovené aj ďalšie stavby. Zmieňovanou výhodou mala byť aj farebná schéma mesta vychádzajúca z prirodzených prírodných farieb.

Sen o modernom meste budúcnosti Quayside sa však definitívne skončil. Informoval o tom CEO spoločnosti Sidewalk Labs, Dan Doctoroff, v príspevku pre Medium: „Stalo sa príliš náročné zachovať 12-akrový projekt finančne životaschopný bez obetovania hlavných častí plánu,“ uvádza Doctoroff.

A aká je budúcnosť spoločnosti, ktorá v Toronte zamestnávala na danom projekte viac ako 30 ľudí? Firma rozhodne má čo robiť, aj naďalej sa venuje vývoju stavieb z dreva, mestskej mobilite, dopravnej infraštruktúre novej generácie, komunitnej zdravotnej starostlivosti a prostredníctvom vlastných start-upov sa zaoberá napríklad aj robotickým nábytkom.

 

Pokračujte na ďalší príspevok »



Cestovanie autom

Kam na dovolenku autom

  • Plánujete letnú dovolenku, ale radi by ste sa vyhli preplneným a stresujúcim letiskám?
  • Cestovanie autom vám dáva slobodu ísť kamkoľvek chcete, kedykoľvek chcete. Nemusíte sa riadiť cestovnými poriadkami autobusov ani lietadiel a môžete sa zastaviť na miestach, ktoré vás po ceste zaujmú.