Roboty a priemysel

Prvá a dodnes významná kapitola robotiky bola aplikácia robotov v priemysle. Najskôr išlo o jednoduchú manipuláciu s materiálom, jednotlivými súčiastkami a hotovými výrobkami, ktorá dodnes tvorí približne tretinu priemyselných aplikácií. Až neskôr pribudla dnes veľmi častá aplikácia robotov v oblasti oblúkového a najmä odporového zvárania, ktorá tvorí viac ako tretinu z celkového počtu robotov v… Prečítať celé
Vydané 2. júna 2015 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , ,

Prvá a dodnes významná kapitola robotiky bola aplikácia robotov v priemysle. Najskôr išlo o jednoduchú manipuláciu s materiálom, jednotlivými súčiastkami a hotovými výrobkami, ktorá dodnes tvorí približne tretinu priemyselných aplikácií.

Až neskôr pribudla dnes veľmi častá aplikácia robotov v oblasti oblúkového a najmä odporového zvárania, ktorá tvorí viac ako tretinu z celkového počtu robotov v priemysle a tiež ostatné technologické operácie, ako napr. striekanie, rezanie, vŕtanie, frézovanie, brúsenie, leštenie a iné druhy obrábania. V posledných rokoch sa začína presadzovať aj robotizovaná montáž, ktorá je pomerne náročná, keďže typicky vyžaduje aplikáciu snímačov, ktoré nahrádzajú ľudský hmat. Nemožno opomenúť ani aplikáciu mobilných robotov zabezpečujúcich rozvoz súčiastok a hotových výrobkov medzi skladmi a jednotlivými výrobnými zariadeniami. Takéto roboty sa začínajú presadzovať aj v oblasti logistiky.

Z pohľadu výrobných odvetví nie je prekvapujúcou informácia, že viac ako tretina všetkých robotov je použitá v automobilovom priemysle. Bežnou je aj aplikácia robotov vo výrobe elektroniky a domácich spotrebičov, pri spracovaní kovov, plastov, gumy, výrobe chemikálií a tiež v potravinárskom priemysle. Najmenej robotizovanými sú odevný a obuvnícky priemysel, kde roboty pri práci s textilom a kožou v porovnaní so skúsenými ženskými rukami pracovníčok pracujúcich za nízke mzdy v rozvojových krajinách ešte ťahajú za kratší koniec.

 

Bez názvu – 3

 

Zaujímavou je štatistika počtu robotov v prepočte na pracovníka v priemysle. Jednoznačne najďalej v tomto parametri je Japonsko, s veľkým odstupom potom Singapur, Južná Kórea, Nemecko, Švédsko, Taliansko a ďalšie priemyselne rozvinuté krajiny. Naopak nízky podiel robotov je v krajinách s nízkou cenou pracovnej sily. Situácia sa ale môže čoskoro zmeniť, o čom svedčia napr. veľkolepé plány robotickej výroby významných firiem v oblasti montáže elektroniky pôsobiacich v Číne.

Absolútne počty robotov aplikovaných v priemysle sa naďalej mierne zvyšujú, ale keďže počty robotov v iných oblastiach sa zvyšujú výrazne rýchlejšie, podiel priemyselnej robotiky na celkovom trhu robotických zariadení bude v dlhodobom horizonte dramaticky klesať. Sme svedkami rýchleho rastu počtu aplikácií v zdravotníctve, verejnom sektore a domácnostiach. Nezanedbateľnými sú počty robotov aplikovaných v oblasti vojenstva a bezpečnosti, monitorovania počasia a životného prostredia a tiež v poľnohospodárstve.

 

Bez názvu – 3

 

 

 

Prof. Ing. Peter Hubinský, PhD.

Pokračujte na ďalší príspevok »



Fenomén

6 dôvodov, prečo zmenila televízia svet

  • Televízia od svojho vzniku zohrala nepopierateľnú úlohu v zmene spoločnosti a postupom času sa stala jedným z najvýznamnejších médií vôbec. Jej vplyv sa dotkol takmer každej oblasti ľudského života a ovplyvnil spôsob, ako vnímame svet okolo nás.
  • Televízory sa tak stali základným zariadením domácnosti a dnes sú neoddeliteľnou súčasťou každodenného života.