LAUNCHER – stret nápadov, investícií a skúseností

Od polovice minulého roku funguje v Bratislave nové startup štúdio LAUNCHER. Zastrešuje niekoľko sľubných projektov, vytvára zázemie pre myšlienky s potenciálom, spolupracuje s univerzitami a každý deň hľadá nové výzvy. Ako to prebieha prezradil CEO startup štúdia Viktor Mikulášek. Ako a prečo vznikla myšlienka vybudovať startup štúdio? Tento nápad sme mali dlhšie. Jeho základy siahajú… Prečítať celé
Vydané 2. júna 2015 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , ,

Od polovice minulého roku funguje v Bratislave nové startup štúdio LAUNCHER. Zastrešuje niekoľko sľubných projektov, vytvára zázemie pre myšlienky s potenciálom, spolupracuje s univerzitami a každý deň hľadá nové výzvy. Ako to prebieha prezradil CEO startup štúdia Viktor Mikulášek.

Ako a prečo vznikla myšlienka vybudovať startup štúdio?

Tento nápad sme mali dlhšie. Jeho základy siahajú niekoľko rokov dozadu, kedy vznikla potreba vytvoriť inovačné centrum pre viacero úspešných slovenských IT firiem a tým outsourcovať inovácie do dynamickejšieho a inak nastaveného prostredia. Vtedy sme ešte netušili, ako sa myšlienky budú transformovať a aká finálna podoba nakoniec vznikne.

 

Je náročné riadiť takúto živú a predpokladám, nepredvídateľnú organizáciu?

Ona až taká nepredvídateľná nie je, aj keď sa to môže vzhľadom na oblasť pôsobenia zdať. Prvým nevyhnutným predpokladom je spoľahlivý a skúsený tím. Vsádzame na skúsenosti na manažérskej úrovni, ako aj na úrovniach jednotlivých doménových špecialistov. Samozrejme, dávame priestor aj juniorom, študentom a komunite, a tak kombinujeme jedinečné prostredie vhodné pre inovácie. Dôležitý je tak isto networking – médiá, investori, partneri, eventy, startupisti a podobne.

 

Ako CEO sa určite stretávate s mnohými startupmi. Ako na vás pôsobia slovenské nápady?

Keď to porovnáme s našimi západnými susedmi, tak na Slovensku máme komunitu a startup scénu, ktorá to má výborne rozbehnuté. No rozhodne sme ešte len na začiatku. Mnohí startupisti sú veľmi pracovití, nechýba im nadšenie, nasadenie a neprekáža im ani dynamika prostredia. Ak sa tieto vlastnosti spoja s dobrým nápadom, tak si takmer vždy nájdu aj investíciu. To je úžasná správa pre všetkých, ktorí sa do toho chcú pustiť.

Ale nemôžem všetko iba chváliť. Slabé stránky startupov sa podľa mňa týkajú hlavne rozbehu obchodu a prekračovania hraníc. Veď koľkým startupom sa na papieri v prípravnej fáze a aj počas vývoja produktu „darilo“, ale keď prišlo k predaju služby, tak čísla neprišli a hypotézy sa nepotvrdili. To isté sa týka zahraničnej expanzie, ktorá sa darí len výnimočne. Startupy sa musia viac internacionalizovať, načerpať skúsenosti, a tak mnohé nedostatky odstrániť.

 

Bez názvu – 1

 

Kam má nasmerované LAUNCHER a kam jeho startupy?

Smerujeme k organizácii, ktorá buduje mladé inovatívne spoločnosti skombinovaním startupových princípov a skúseností z reálneho biznis sveta. LAUNCHER porastie, pôjde do širšieho regiónu. Onedlho významne rozšírime svoje služby v oblasti financovania projektov. Každý mesiac sa rozrastajú ľudské kapacity pre podporu startupov, budujeme svoju schopnosť outsourcovať inovácie a spinouty z veľkých spoločností, rozširujeme spoluprácu s univerzitami. Naše startupy majú jednoznačne nasmerované do zahraničia a k novým trhom. Chceme z nich mať časom samostatné spoločnosti tak organizačne a právne, ako aj ekonomicky. My im vytvárame prostredie, v ktorom sa nemusia báť riskovať, snažíme sa o ich maximálne sústredenie na predmet podnikania.

 

Pre akú pridanú hodnotu sa startupy prihlasujú práve ku vám?

U nás v tíme pracuje viacero expertov z oblasti IT developmentu, manažérskeho consultingu, marketingu, investícií, analýz trhu, práva, účtovníctva a ďalších. Všetci títo ľudia nepracujú len ako mentori, ale často priamo v startupoch. U nás dostane startup investície, prístup k špecifickému networku. Tiež doplníme jeho tím, má prístup k službám a priestory k dispozícii. Z radov investorov máme napríklad za sebou ľudí z IT sveta, ktorí vybudovali známe slovenské IT spoločnosti. K tomuto všetkému majú startupy priamy prístup a môžu tak nepriamo čerpať z viac ako 25 rokov skúseností.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pokračujte na ďalší príspevok »