Robotickí záchranári

Roboty boli v minulosti v rôznych vedecko-technických románoch a filmoch vykresľované väčšinou v negatívnom svetle, prielom urobil až spisovateľ Isaac Asimov návrhom 3 zákonov, ktoré by mali roboty dodržiavať. Hneď prvý zákon hovorí o tom, že ”robot nesmie ublížiť človeku alebo svojou nečinnosťou dopustiť, aby bolo človeku ublížené“. Dnes je v reálnom živote mnoho aplikácií smerujúcich k záchrane ľudských životov, […]

Autor
Dátum zverejnenia 16. mája 2018
Obsahuje nasledovné témy , , , , ,

Prof. Ing. Peter Hubinský, PhD.
Ústav robotiky a kybernetiky, Fakulta elektrotechniky a informatiky, STUBA
MAGIC TRAVEL, VisitMaldives.sk

Roboty boli v minulosti v rôznych vedecko-technických románoch a filmoch vykresľované väčšinou v negatívnom svetle, prielom urobil až spisovateľ Isaac Asimov návrhom 3 zákonov, ktoré by mali roboty dodržiavať. Hneď prvý zákon hovorí o tom, že ”robot nesmie ublížiť človeku alebo svojou nečinnosťou dopustiť, aby bolo človeku ublížené“. Dnes je v reálnom živote mnoho aplikácií smerujúcich k záchrane ľudských životov, kde sa s úspechom uplatňujú práve robotické zariadenia. Záchranárske roboty človeku nielenže neubližujú, ale naopak, snažia sa zachrániť mu život.

 

Článok bol publikovaný v tlačenej verzii magazínu UnitedLife 11

Roboty môžu byť použité v prípade živelných pohrôm (zemetrasenia, záplavy a pod.) alebo pri úniku nebezpečných chemických látok z priemyselných prevádzok, na vyhľadávanie živých ľudí, ktorým je potrebné poskytnúť pomoc alebo ich evakuovať. Typickým je použitie lietajúcich dronov vybavených kamerami, termokamerami a inými citlivými prístrojmi schopnými zmapovať rozsah katastrofy a lokalizovať živých ľudí. V prípade, že ich nie je možné okamžite evakuovať, drony im môžu doručiť lieky, potraviny a vysielačky na udržiavanie spojenia. Podobnú funkciu poskytujú aj malé pásové alebo plaziace sa drony, ktoré sa do zničených budov, do bane a iných priestorov so zlou dostupnosťou môžu dostať napríklad vetracími otvormi.

 

rescue_robot_tests_to_offer_responders_high_tech_help

 

 

V prípade rozsiahlych prírodných katastrof typicky dochádza k prerušeniu dodávky elektrickej energie, a tým pádom aj k vypnutiu telefonického a internetového spojenia. Robotická vzducholoď nesúca prenosnú rádiovú základňu môže pre postihnutú oblasť na potrebný čas toto spojenie obnoviť a umožniť tak uviaznutým ľuďom spojiť sa so záchranármi, lekárom či svojimi blízkymi.

 

Roboty majú svoje aplikácie aj pri hasení požiarov, keďže pomocou termokamier môžu lokalizovať hlavné ohnisko resp. dokážu monitorovať situáciu pri rozsiahlych lesných požiaroch. Robota je možné poslať na prieskum aj do budov, ktorým hrozí v krátkom čase zrútenie. Dajú sa, samozrejme, použiť aj pri samotnom hasení, kde sa nasadzujú v situáciách, ktoré sú už pre ľudských hasičov životunebezpečné.

 

img_7047

 

Drony sa používajú aj v prípade vyhľadávania lyžiarov uväznených pod vrstvou snehu po páde lavíny. Lyžiari musia byť však vybavení vhodným typom rádiomajáka. Roboty môžu pomôcť aj pri vyhľadávaní horolezcov stratených v zložitom horskom teréne a podobných situáciách.

 

V Austrálii vznikla aplikácia na monitorovanie blízkych pobrežných vôd a vyhľadávanie typickej siluety žraloka. V prípade akéhokoľvek podozrenia sa vydáva zákaz kúpania, resp. prijímajú sa ďalšie opatrenia.

 

Úspešne overenou aplikáciou je aj poskytovanie pomoci topiacim sa, keď plavčík z pobrežia vyšle nafukovací rýchločln k topiacemu sa alebo mu z lietajúceho drona zhodí záchranné koleso. Pravdaže, následne vyrazí na záchrannú akciu aj záchranársky člen s ľudskou posádkou.

 

drones-rescue-drone-europe-dji

 

V prípade úniku jedovatých látok alebo nehôd v jadrových elektrárňach je kľúčové zmapovanie územia, kde hrozí nebezpečenstvo. To sa dá realizovať pomocou vhodných typov meracích prístrojov umiestnených na lietajúcich alebo po zemi sa pohybujúcich robotoch. Na prácu v silnom rádioaktívnom zamorení je však potrebné roboty náležite upraviť, aby sa zabránilo ich poškodeniu rádioaktívnym žiarením.

 

Lietajúce drony sa dajú využiť aj pri prieskume terénu v okolí dopadu havarovaného lietadla, robotické ponorky sú využívané pri vyhľadávaní trosiek lietadiel alebo potopených lodí na morskom dne. Tu nejde o priamu záchranu ľudských životov, avšak poznanie príčin nehody pomocou lokalizácie čiernych skriniek v prípade lietadiel môže byť pri predchádzaní podobným haváriám v budúcnosti kľúčové.

 

Volkswagen ARTEON

Čítajte aj ďalšie podobné články:

Máme vôbec právo na súkromie?

Internet zabil anonymitu. Čo bude s naším súkromím?

Internet sprístupnil informácie a Facebook sa postaral o to, aby sme ochotne vystúpili z internetovej anonymity a začali žiť druhý virtuálny život, ktorý je prepojený s tým naším reálnym.

27. júna 2019

Skryté kamery v hotelových izbách sú vážny problém. Ako sa pred nimi chrániť?

Špehovanie hostí sa začalo rozmáhať ako dôsledok nízkych cien malých kamier.

22. mája 2019

Huawei je na nové obmedzenia pripravený. Čo to znamená pre majiteľov Huaweiov?

Čínska spoločnosť Huawei v posledných mesiacoch čelí obvineniam, že jeho celosvetovo predávané mobilné zariadenia obsahujú doplnky, prostredníctvom ktorých môže dochádzať k zbieraniu údajov od používateľov. Kritickejšie hlasy hovoria dokonca o špionáži a ohrozovaní národnej bezpečnosti krajín. V súčasnosti je Huawei druhý najväčší výrobca smartfónov na svete, prvý je juhokórejský Samsung. Najnovšie sa do celej situácie […]

21. mája 2019


Nové riešenie boja proti CO2?

V Nemecku chcú politici platiť ľuďom za odsávanie CO2 z atmosféry

Dostaneme zaplatené za prevádzkovanie čističky vzduchu? V Nemecku možno áno.

13. septembra 2019
PORADŇA

Ako si najlacnejšie zaobstarať nové auto? Vďaka tomuto ušetríte tisíce eur

Ak sa pohrávate s myšlienkou, či je výhodnejšia kúpa auta alebo iné formy jeho zadováženia, tento článok je určený práve vám.

13. septembra 2019

Autosalón Frankfurt 2019

Toto sú vyšperkované Škody, vizionárske BMW a Mercedes, znovuzrodený Defender a nový Hyundai i10

Prinášame vám výber najvýznamnejších noviniek z autosalónu vo Frankfurte nad Mohanom.

12. septembra 2019

SpaceX vynesie na orbit satelity superrýchleho internetu

Operátor SES vyšle sedem nových družíc na strednú obežnú dráhu na nosiči Falcon 9. Nové satelity výrazne zvýšia výkonnosť už osvedčenej siete O3b.

10. septembra 2019

Osobné financie

Narodenie dieťaťa z finančného hľadiska: na čo myslieť a ako ušetriť?

Narodenie dieťaťa je veľký životný míľnik. Človeku sa vtedy menia priority a vo všetkom uprednostňuje dieťa. Starostlivosť o dieťa sa však nezačína jeho narodením, rovnako dôležitá je príprava na jeho príchod a rozhodnutie nič nepodceniť.

10. septembra 2019

Elektromobil pre masy? Nový Volkswagen s parádnym dojazdom a cenovkou hovorí áno

V predvečer automobilového veľtrhu vo Frankfurte sme spoznali jeden z jeho highlightov.

9. septembra 2019

Peugeot uvádza plug-in hybrid už aj v nádhernej 508-čke. Elektrický dojazd je veľmi slušný

Síce bez pohonu oboch náprav, ale i tak s veľmi zaujímavými parametrami.

9. septembra 2019

Lukratívny ekobiznis?

Londýn a jeho vplyv na energetickú revolúciu v Latinskej Amerike

Latinská Amerika stojí pred revolúciou vo využívaní obnoviteľných zdrojov a stáva sa tak predmetom záujmu mnohých investorov.

9. septembra 2019

Bell APT 70

Americký Bell pokročil s výrobou nákladných dronov s autopilotom, zaujíma sa o ne NASA

Lietajú na elektrinu na maximálnu vzdialenosť 56 km a unesú až 32 kg.

6. septembra 2019

Plejáda technických inovácií a úžasné parametre. Aj o tom je prvé elektrické Porsche, nový Taycan

Na svet prichádza doposiaľ najväčší konkurent pre Teslu.

5. septembra 2019

Vyskúšajte smoothie: recept ako na to, tipy a čomu sa naopak vyhnúť?

Smoothie valcuje svet a zdá sa, že len tak skoro tento gastronomický trend neutíchne. Spolu s nápojom sa veľmi darí aj smoothie bowls, miskám s pestrou zmesou ovocia, farieb, konzistencií a chutí. Vyzerá to tak, že čo nevidieť budú malé obchodíky so smoothie bowls za každým rohom a novinka určite neobíde ani Slovensko.

5. septembra 2019

Činohra SND má nového šéfa, je ním Peter Kováč

Dramaturgicky pripravil viac ako 100 divadelných inscenácií v rôznych slovenských divadlách.

4. septembra 2019

Píše Peter Bobik

Je dokonané… Dlh je bezcenný

Nízke úroky sú dobré iba pre dlžníka, ale čo ak veriteľ stratí motiváciu požičiavať, pretože sa mu to skrátka neoplatí? Aké dôsledky môže mať pre nás život v prostredí, kde dlh nemá cenu?

4. septembra 2019

Obľúbená 3008-čka dostala (hybridnú) štvorkolku. Ide o najvýkonnejší Peugeot súčasnosti

Už pri odhalení novej 3008-čky odznelo, že neskôr príde aj verzia s pohonom všetkých štyroch kolies. Ten čas nastal práve teraz.

3. septembra 2019

Mobilita po novom

Monocykle alebo lietajúce jetpacky? Toto sú dve alternatívy dopravy budúcnosti

Čoraz komplikovanejšia individuálna mobilita si vynucuje vznik úplne nových dopravných prostriedkov.

3. septembra 2019

Bugatti má vo vrecku ďalší rekord. Upravený Chiron pokoril maximálnu rýchlosť 490 km/h!

Ako blesk z jasného neba prichádza správa, že Bugatti prekonáva magickú bariéru 300 míľ za hodinu.

2. septembra 2019

Hurikán Dorian ničí, čo mu stojí v ceste. Dokáže podobné hurikány zastaviť moderná veda?

Zhadzovať na hurikán atómové bomby zrejme nebude najlepší nápad.

2. septembra 2019

KRÁTKE VIDEODOKUMENTY

Pohľad do zákulisia filmov Avengers, Justice League, Wonder Woman a Man of Steel

Vizuálne efekty nie sú ničím dodatočným, ale počíta sa s nimi ešte predtým, ako sa vôbec začne nakrúcať s hercami.

2. septembra 2019

Ako fungujú 2. a 3. pilier?

Môžu mať Slováci švajčiarsky dôchodok? Dnešní mladí áno, ale čaká ich náročné obdobie

Husákových detí je veľa, napriek tomu demografia Slovenska nie je ideálna. Ako sa potom štát plánuje vysporiadať s dôchodkami, keď pôjdeme do penzie my?

30. augusta 2019

Mapa požiarov

Amazonský prales stále horí a spolu s ním lesy na celom svete

Lesné požiare patria k najväčším prírodným katastrofám.

30. augusta 2019

Češka Markéta Pechová preplávala La Manche, aj keď prišla o nohu a časť pľúc

Iba málo športovcov by sa odhodlalo preplávať La Manche, Češka to zvládla aj napriek zásadnému zdravotnému hendikepu.

28. augusta 2019