Mozaika cisára Caligulu

Rímska mozaika Caligulu skončila ako konferenčný stolík

Mozaika bola súčasťou parketu jednej z lodí cisára Caligulu Historickú pamiatku objavili prvýkrát v 30. rokoch 20.storočia. Kedysi tvorila celok tanečného parketu jednej z monumentálnych lodí cisára Caligulu, na ktorých usporadúval veľkolepé a zhýralé oslavy. Taliansky expert na staroveký mramor a kameň Dario Del Bufalo podpisoval v roku 2013 kópie svojej knihy Porphyry. Všetko sa začalo v New Yorku, keď… Prečítať celé
Vydané 7. decembra 2021 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , ,

Mozaika bola súčasťou parketu jednej z lodí cisára Caligulu

Historickú pamiatku objavili prvýkrát v 30. rokoch 20.storočia. Kedysi tvorila celok tanečného parketu jednej z monumentálnych lodí cisára Caligulu, na ktorých usporadúval veľkolepé a zhýralé oslavy.

Taliansky expert na staroveký mramor a kameň Dario Del Bufalo podpisoval v roku 2013 kópie svojej knihy Porphyry. Všetko sa začalo v New Yorku, keď si vypočul viac ako zaujímavý rozhovor. Dvojica listovala stránky knihy, pričom narazila na fotografiu cisárovej mozaiky odcudzenej koncom druhej svetovej vojny (predtým mala byť umiestnená v múzeu pri jazere Nemi – až do podpálenia všetkých budov nacistickými Nemcami v roku 1944).

Muž pochválil knihu a povedal žene: „Helen, pozri, to je tvoja mozaika.“ Ona prikývla a súhlasila.

Mramorové majstrovské dielo bolo získané z hlbín jazera Nemi v 30. rokoch minulého storočia, no počas nasledujúceho desaťročia sa jednoducho vyparilo. Obchodníčka s umením Helen Fioratti s jej manželom Nereom mozaiku kúpili od istej aristokratickej talianskej rodiny v 60. rokoch (podrobnosti o tom, ako sa k nej dostala šľachtická rodina, sú stále záhadou). Odniesli ju do svojho bytu na Manhattane a využívali ju ako konferenčný stolík približne 45 rokov. Anderson Cooper (pre reláciu na CBS News) potvrdil, že neoceniteľný artefakt je späť tam, kam naozaj patrí. Iba prednedávnom ho vystavili v talianskom múzeu rímskych lodí (Museum of the Roman Ships) na brehu jazera Nemi. Len kúsok od miesta, kde na nej kedysi oslavovali rímski vojaci a hostia.

rímska mozaika caligulu

Ukradnutá mozaika z Caligulovej lode je späť v Taliansku. Zdroj:sk.pinterest.com

„Výletná“ loď Caligulu. Zdroj:sk.pinterest.com

 

Mozaika potvrdzuje luxus cisárskych lodí

Artefakt tvorí zelený a biely mramor s fialovo-červeným porfýrom. Na mozaikovom tanečnom parkete ľudia prehýrili noci i dni a cisár sa svojimi plavidlami mohol iba pýšiť. Išlo v podstate o obrovské člny pre rímskeho cisára na usporiadanie dekadentných večierkov, na ktorých sa nachádzali dokonca záhrady, kúpele či galérie. Najväčšie plavidlo meralo viac ako 73 metrov (na dĺžku) – približne ako lietadlo Airbus A380. Mozaika iba potvrdzuje vtedajší luxus a dôležitosť cisárskych lodí.

Inzercia

„Tieto lode boli ako budovy: Nemali vyplávať a potvrdzovali veľkosť toho cisára, ktorý chcel prostredníctvom lodí ukázať veľkosť svojej vlády nad Rímskou ríšou,“ povedal starosta Nemi Alberto Bertucci počas odhalenia diela v Múzeu rímskych lodí.

Pozostatky Caligulovej lode v jazere Nemi (1929) Zdroj:en.wikipedia.org

 

Jeden z milióna

V relácii CBS – 60 Minutes Overtime, Del Bufalo označuje objav ako „jeden z milióna“. Po stretnutí s Fioratti a jej manželom odborník ihneď nahlásil incident úradom, ktoré im v roku 2017 mozaiku odobrali a odovzdali talianskej vláde. Mozaika neobsahovala známky po požiare, čo naznačuje, že z múzea pri jazere ju ukradli ešte pred vyhorením.

„Súcitil som s ňou (Helen Fioratti), no nič iné som urobiť nemohol. Môjmu múzeu v Nemi chýbalo to najlepšie – čo prežilo storočia, vojnu, požiar a napokon aj predajcu talianskeho umenia,“ povedal Del Bufalo.

Fiorattiovcom predaj sprostredkoval taliansky policajt, známy pre jeho úspechy v získavaní umeleckých diel, ktoré ukradli nacisti. Úrady manželov nikdy nežalovali a ani oni sa proti zbaveniu nijako nebránili. Helen predaj charakterizovala ako „nevinný nákup“, ktorý vlastnili roky a ľudia ho nikdy nezabudli pochváliť.

Po zavraždení Caligulu v roku 41 n. l. všetky plavidlá s najväčšou pravdepodobnosťou potopili, aby sa zmazali stopy po brutálnej vláde cisára. Voda ich ukrývala až do konca 20. rokov minulého storočia, kým taliansky diktátor Benito Mussolini nenechal jazero vypustiť. Práve vtedy mali zvyšné vraky spoločne s artefaktmi opäť uzrieť svetlo sveta. Po spomínanom požiare v roku 1944 sa však všetky lode premenili na popol.

Manhattanskí prokurátori naďalej pracujú s hypotézou, ktorá tvrdí, že verejnosti nemusela byť v múzeu vystavená vôbec. Vyšetrovatelia tiež zisťujú kedy a za akých okolností získala dielo rodina, ktorá ho Fiorattiovcom predala.

Dario Del Bufalo navštívil výstavu mozaiky Caligulu v múzeu Nemi v Taliansku. Zdroj:www.archyde.com

 

Zdroje: www.smithsonianmag.com, allthatsinteresting.com

Pokračujte na ďalší príspevok »