Elektrický Renault Kangoo Van E-Tech má záruku na batériu 8 rokov. Vyriešil tak najväčšiu obavu majiteľov

Ľahké úžitkové auto na elektrinu už dnes dáva zmysel

Firmy, živnostníci ani súkromní motoristi nemajú problém s elektromobilitou ako takou, ale hlavne s vyššími cenami a obávajú sa o budúcnosť nákladov na servis. Obzvlášť, ak počítajú s tým, že chcú svoje vozidlo po určitej dobe predať. Všeobecná verejná mienka o elektromobiloch je dnes taká, že sú neperspektívne kvôli obmedzenej životnosti akumulátorov, navyše sú obviňované z toho, že vinou robustnosti týchto akumulátorov prichádzajú o nákladný a batožinový priestor.

Lenže tieto argumenty dnes už neobstoja, nové elektromobily sú vybavené špičkovými technológiami, ktoré sa starajú nielen o bezpečnosť a komfort, ale aj životnosť batérií a keďže boli od začiatku vyvíjané s ohľadom na elektrický pohon, neprichádzajú o dôležité kubické decimetre. Dôkazom sú elektrické dodávky Renault Kangoo Van E-Tech Electric – majú rovnaký nákladný priestor ako ich verzie s naftovými motormi a záruku na akumulátor až 8 rokov alebo 160 000 km.

Praktický potenciál bez zmeny

Elektrické Kangoo Van E-Tech Electric si zachováva prakticky všetky priaznivé vlastnosti z verzie so spaľovacím motorom. Navyše, batéria umiestnená pod podlahou vozidla nemá žiadny negatívny vplyv na objem nákladného priestoru ani kabíny. Nákladný priestor ponúka objem až 3,9 m3 vo verzii L1 (4,9 m3 v dlhej verzii, ktorá bude k dispozícii neskôr), užitočná hmotnosť je 600 kg (800 kg v dlhej verzii) a ťažná kapacita dosahuje hodnotu 1 500 kg.

INZERCIA

Elektrický Kangoo Van E-Tech Electric si zachoval dômyselný a vskutku jedinečný systém Open Sesame, ktorý prístupňuje vnútorný priestor zboku cez otvor so šírkou ať 1,45 m. Je tu aj inovatívny skladací nosič „Easy Inside Rack“ , tri predné sedadlá so sklopným stredovým operadlom, ktorý umožňuje vytvoriť z vozidla mobilnú kanceláriu, a takmer 60 litrov odkladacích priestorov v kabíne vrátane zásuvky „Renault Easy Life“.

Dojazd, batéria a výkon

Batéria pracuje s technológiou Li-Ion, má kapacitu 45 kWh a je zložená z ôsmich nezávislých a ľahko vymeniteľných modulov. Na tento trakčný akumulátor pritom výrobca poskytuje záruku 8 rokov alebo do 160 000 km, čo je azda najsilnejší argument v prospech kúpy. V rámci týchto intervalov výrobca garantuje, že bezplatne vymení moduly, ktorých kapacita klesla na menej ako 70 percent pôvodnej hodnoty (SoH).

Samotné vozidlo je poháňané jedným elektrickým motorom s max. výkonom 90 kW a krútiacim momentom max. 245 Nm. Aby sa zamedzilo zbytočnému preťažovaniu motora, jazdný režim ECO limituje jeho výkon výmenou za lepší dojazd a k dispozícii sú tiež tri režimy rekuperačného brzdenia B1, B2 a B3, vrátane módu plachtenia (B1), kde auto akoby jazdí na zotrvačnosť. V tomto režime je rekuperácia nulová, napriek tomu má režim priaznivý vplyv na dojazd.

O zlepšenie dojazdu sa napokon stará aj tepelné čerpadlo, ktoré v rozpätí teplôt -15 až +15°C dokáže zachovať dojazd až na úrovni 85 km. Vo finále tak elektrický Renault Kangoo Van E-Tech Electric prejde na jedno nabitie až 300 kilometrov.

Nabíjanie doma aj na stanici

V štandardnej výbave má Kangoo Van E-Tech Electric trojfázovú 11 kW nabíjačku pre všetky typy domáceho nabíjania a trojfázovú 22 kW pre zrýchlené nabíjanie na verejných nabíjačkách. V rámci voliteľnej výbavy je u 22 kW verzie k dispozícii aj možnosť nabíjania jednosmerným prúdom s výkonom do 80 kW. Za 30 minút nabíjania tak možno načerpať energiu na 170 kilometrov jazdy.

V prípade pripojenia k 11 kW Wallboxu sa batéria vozidla nabije z 15 % na 80 % za 2 hodiny 40 minút a za menej ako za 6 hodín v prípade Wallboxu 7,4 kW.

Renault spoločne s Kangoo Van E-Tech Electric predstavil aj Master Van E-Tech Electric 52 kWh, väčšie nákladné vozidlo tiež na elektrinu

Cena a dostupnosť

Nový Renault Kangoo Van E-Tech Electric je vo Francúzsku dostupný od 1. júna 2022, cena začína na sume 33 600 € bez DPH. V slovenskom cenníku zatiaľ elektrické Kangoo Van E-Tech Electric nefiguruje, o dostupnosti a cenách ešte budeme informovať. Ak by sa podarilo zachovať cenu známu z Francúzska, išlo by o jeden z cenovo najdostupnejších elektromobilov na trhu. Pre súkromného motoristu ide síce o významnú čiastku, avšak podnikateľ alebo firma, ktorá má finančný plán rozpracovaný na niekoľko rokov dopredu, ocení predovšetkým výrazne nižšie prevádzkové náklady. S rozumne nastaveným financovaním alebo prenájmom Kangoo Van E-Tech Electric sa tak môže dostať k mesačným sumám za vozidlo, ktorým nebude môcť konkurovať ani lacné osobné auto na benzín.

Fenomén

6 dôvodov, prečo zmenila televízia svet

• Televízia od svojho vzniku zohrala nepopierateľnú úlohu v zmene spoločnosti a postupom času sa stala jedným z najvýznamnejších médií vôbec. Jej vplyv sa dotkol takmer každej oblasti ľudského života a ovplyvnil spôsob, ako vnímame svet okolo nás.
  • Televízory sa tak stali základným zariadením domácnosti a dnes sú neoddeliteľnou súčasťou každodenného života.