Prvý vesmírny let Virgin Galactic prebehol úspešne, čo bude ďalej?

FANTASTICKÝ ÚSPECH. Spoločnosť Virgin Galactic, ktorá sa už dlhodobo snaží spraviť vesmírne lety komerčnými a relatívne dostupnými, v decembri zrealizovala prvý úspešný vesmírny let s vydareným pristátím. Jedná sa zlomový moment v histórii ľudstva, pretože robí vízie o súkromnej vesmírnej prepravy celkom reálnym.   Za celý projektom stojí Richard Branson, dnes už 68-ročný britský podnikateľ, miliardár… Prečítať celé
Vydané 10. januára 2019 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , ,

FANTASTICKÝ ÚSPECH. Spoločnosť Virgin Galactic, ktorá sa už dlhodobo snaží spraviť vesmírne lety komerčnými a relatívne dostupnými, v decembri zrealizovala prvý úspešný vesmírny let s vydareným pristátím. Jedná sa zlomový moment v histórii ľudstva, pretože robí vízie o súkromnej vesmírnej prepravy celkom reálnym.

 

Za celý projektom stojí Richard Branson, dnes už 68-ročný britský podnikateľ, miliardár a humanista. Jeho majetok sa odhaduje na takmer päť milárd amerických dolárov a spoločne s jeho firmami pod strechou značky Virgin dlhé roky investuje do súkromného vesmírneho programu. Jedná o obrovské peniaze, ktoré sa zrejme nikdy nevrátia.

 

Richard Branson počas prvého úspešného vesmírneho letu v decembri 2018

Branson vidí v tejto aktivite predovšetkým pokrok celého ľudstva a nebojí sa snívať vo veľkom. Bransom pritom tvrdí, že súkromné spoločnosti sú schopné realizovať vesmírnu dopravu za zlomok ceny, ktorú by potrebovala NASA a vládne organizácie.

Snívať sa oplatilo. Keď Branson ešte koncom novembra 2018 pre CNN tvrdil, že do konca roka zrealizuje prvý úspešný let do vesmíru a späť, mnohí o tomto cieli pochybovali. Plán sa ale vydaril a vesmírna loď SpaceShipTwo dňa 13. decembra 2018 splnila svoju misiu.

 

Inzercia

V nadväznosti na úspešný vesmírny let spoločnosť Virgin Galactic zverejnila emotívne video, ktoré tento úspech zachytáva a pridáva komentár samotného Bransona, ktorý je poňatý ako list ďalším generáciám.

 



 

Richard Branson tvrdí, že do šiestich mesiacov poletí do vesmíru on sám.

Odhaduje sa, že keď sa pilotované lety do vesmíru dostanú do komerčnej ponuky, bude jeden takýto výlet stáť 250-tisíc amerických dolárov. Pre porovnanie, prvý vesmírny turista Denis Tito, ktorý letel do vesmíru 28. apríla 2001 z kazašského kozmodrómu Bajkonur na palube ruskej kozmickej lode Sojuz, zaplatil za svoju cestu až 20 miliónov dolárov.

 

 

Pokračujte na ďalší príspevok »