Budú vedieť Tesly lietať? Elon dáva nádej všetkým fanúšikom sci-fi

Elon Musk opäť rozvíril vody automobilového priemyslu. Nová Tesla možno bude vedieť lietať.
Vydané 14. januára 2019 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , ,

Ak platí, že je značka Tesla prelomová, pretože celé modelové portfólio pozostáva výhradne z elektromobilov, potom môžeme očakávať, že sa bude snažiť tento status udržať. Ale počíta budúcnosť s lietajúcimi autami ako s reálnou víziou, či je to iba divoké sci-fi z Blade Runnera, ktoré sa asi nikdy nedočká uskutočnenia?

 

Žijeme v roku 2019, teda v roku, kedy sa odohral dej prvého filmu Blade Runner od Ridleyho Scotta. Nad stiesnenými ulicami Los Angeles mali lietať autá, výškové budovy mali dosahovať nevídaných rozmerov a popri ľuďoch mali v meste žiť aj replikanti, teda roboti vyzerajúci ako ľudia. Dnes vieme, že z tejto vízie sa nepodarilo naplniť nič. Dokonca ani tých elektromobilov nie je toľko, ako by sme chceli, hoci v takom Nórsku bola polovica nových predaných áut práve na elektrický pohon.

Najnovšie spoločnosť Tesla a jej zakladateľ Elon Musk vzbudili zvedavosť tým, že sebe vlastným spôsobom nepopreli možnú funkciu Tesiel levitovať. Dnes sa má za veľmi málo nepravdepodobné, že by Tesla s dojazdom nanajvýš 500 kilometrov bola schopná lietať čo i len na krátku chvíľu, nehovoriac o legislatívnych obmedzeniach a samotných schopnostiach vodičov.

 

 

Na Twitteri ktosi s menom Richie Hill zverejnil pixel-art automobilu DMC DeLorean, ktorý levituje pomocou modro žiariacich „turbín“. Na tento tweet odpovedal priamo Elon Musk slovami, že nový Tesla Roadster bude v skutočnosti vedieť niečo podobné.

Keď Elon tweetne niečo podobné, má to obrovský vplyv na hodnotu akcií spoločnosti Tesla Motors, občas aj poriadne nepriaznivé. Tentokrát nevieme, čo môžeme považovať za vtip a čo za teasing na nejakú inovatívnu funkciu automobilu. Určite sa však v Tesle pripravuje niečo, na čo by si mali dať ostatné automobilky pozor. Tesla totiž už dnes predvádza, že vie vyrobiť elektromobily, vie uspokojiť zákazníkov i akcionárov a predávať takého autopilota, ktorého ešte nikto neprekonal.

Už dlhšie sa hovorí o tom, že Tesla preberie niektoré technológie z vesmírneho programu SpaceX, ktorý vedie Elon Musk a práve toto by mohla byť jedna z prvých. Elon neskôr na Twitteri napísal, že z programu SpaceX preberie schladený plyn pod extrémne vysokým tlakom, ten bude v kompozitnej nádobe namiesto dvoch zadných sedadiel.

 

 

Portál Wired.com špekuluje a počíta s tým, ako by mohla Tesla Roadster naozaj levitovať a prichádza z nepriaznivým zisteniam, že by to bolo skutočne veľmi komplikované. So súčasnými batériami s kapacitou 75 kWh by Roadster mohol levitovať 2,64 minúty, počas ktorých by spotreboval 1,7 megawattov.

My sa domnievame, že technológia bude využitá inak: na prudšiu akceleráciu. Eventuálne by mohla nová Tesla Roadster prekonať zrýchlenie z nuly na 100 km/h za asi jeden a pol sekundy. Tesla Model S P100D zatiaľ umožňuje zrýchlenie tesne pod 2,3 sekundy a Roadster s avizovaným rokom výroby 2020 uvádza 1,9 sekundy. Dojazd má pritom dosahovať takmer tisíc kilometrov.

V každom prípade bude nesmierne zaujímavé sledovať, ako Tesla technológiu z vesmírneho programu prevedie do praxe.

 

 

Pokračujte na ďalší príspevok »Príbehy slávnych

From Zero to Hero – ako sa z ľudí na dne stali superboháči

  • Cesta k úspechu býva neraz tŕnistá. Presvedčili sa o tom aj mnohé slávne osobnosti, ktorých meno dnes pozná značná časť svetovej populácie.
  • Ako sa Ralph Lauren stal svetovou módnou ikonou? Je kľúčom k úspechu tvrdá práca, dobrý nápad a jasný cieľ, alebo ide len o dielo náhody? V skutočnosti je to kombinácia všetkých týchto faktorov.