Táto stránka používa bezpečnostný certifikát SSL, zabezpečené pripojenie HTTPS, technológiu cookies, monitoruje návštevnosť a cieli reklamu. Cookies a sledovanie môžete vypnúť.

Čítanie na 3 min.

Budú vedieť Tesly lietať? Elon dáva nádej všetkým fanúšikom sci-fi

Informácie o tomto príspevku

Vydané 14. januára 2019
Zverejnil

Obsahuje tieto témy: , , , , ,

Ako hodnotíte tento príspevok?

Priemerné hodnotenie 4 / 5. 1

Ak platí, že je značka Tesla prelomová, pretože celé modelové portfólio pozostáva výhradne z elektromobilov, potom môžeme očakávať, že sa bude snažiť tento status udržať. Ale počíta budúcnosť s lietajúcimi autami ako s reálnou víziou, či je to iba divoké sci-fi z Blade Runnera, ktoré sa asi nikdy nedočká uskutočnenia?

 

Žijeme v roku 2019, teda v roku, kedy sa odohral dej prvého filmu Blade Runner od Ridleyho Scotta. Nad stiesnenými ulicami Los Angeles mali lietať autá, výškové budovy mali dosahovať nevídaných rozmerov a popri ľuďoch mali v meste žiť aj replikanti, teda roboti vyzerajúci ako ľudia. Dnes vieme, že z tejto vízie sa nepodarilo naplniť nič. Dokonca ani tých elektromobilov nie je toľko, ako by sme chceli, hoci v takom Nórsku bola polovica nových predaných áut práve na elektrický pohon.

Najnovšie spoločnosť Tesla a jej zakladateľ Elon Musk vzbudili zvedavosť tým, že sebe vlastným spôsobom nepopreli možnú funkciu Tesiel levitovať. Dnes sa má za veľmi málo nepravdepodobné, že by Tesla s dojazdom nanajvýš 500 kilometrov bola schopná lietať čo i len na krátku chvíľu, nehovoriac o legislatívnych obmedzeniach a samotných schopnostiach vodičov.

INZERCIA

 

 

Na Twitteri ktosi s menom Richie Hill zverejnil pixel-art automobilu DMC DeLorean, ktorý levituje pomocou modro žiariacich „turbín“. Na tento tweet odpovedal priamo Elon Musk slovami, že nový Tesla Roadster bude v skutočnosti vedieť niečo podobné.

Inzercia

Keď Elon tweetne niečo podobné, má to obrovský vplyv na hodnotu akcií spoločnosti Tesla Motors, občas aj poriadne nepriaznivé. Tentokrát nevieme, čo môžeme považovať za vtip a čo za teasing na nejakú inovatívnu funkciu automobilu. Určite sa však v Tesle pripravuje niečo, na čo by si mali dať ostatné automobilky pozor. Tesla totiž už dnes predvádza, že vie vyrobiť elektromobily, vie uspokojiť zákazníkov i akcionárov a predávať takého autopilota, ktorého ešte nikto neprekonal.

Už dlhšie sa hovorí o tom, že Tesla preberie niektoré technológie z vesmírneho programu SpaceX, ktorý vedie Elon Musk a práve toto by mohla byť jedna z prvých. Elon neskôr na Twitteri napísal, že z programu SpaceX preberie schladený plyn pod extrémne vysokým tlakom, ten bude v kompozitnej nádobe namiesto dvoch zadných sedadiel.

 

 

Portál Wired.com špekuluje a počíta s tým, ako by mohla Tesla Roadster naozaj levitovať a prichádza z nepriaznivým zisteniam, že by to bolo skutočne veľmi komplikované. So súčasnými batériami s kapacitou 75 kWh by Roadster mohol levitovať 2,64 minúty, počas ktorých by spotreboval 1,7 megawattov.

My sa domnievame, že technológia bude využitá inak: na prudšiu akceleráciu. Eventuálne by mohla nová Tesla Roadster prekonať zrýchlenie z nuly na 100 km/h za asi jeden a pol sekundy. Tesla Model S P100D zatiaľ umožňuje zrýchlenie tesne pod 2,3 sekundy a Roadster s avizovaným rokom výroby 2020 uvádza 1,9 sekundy. Dojazd má pritom dosahovať takmer tisíc kilometrov.

V každom prípade bude nesmierne zaujímavé sledovať, ako Tesla technológiu z vesmírneho programu prevedie do praxe.

 

 

Prečítajte si aj:

Informácie o tomto príspevku

Vydané 14. januára 2019
Zverejnil

Obsahuje tieto témy: , , , , ,

Ako hodnotíte tento príspevok?

Priemerné hodnotenie 4 / 5. 1