Čaká nás chaos?

V akom stave je aktuálny predaj automobilov vo svete? Prvý automobil uzrel sveta už pred 133 rokmi, dnes ich na svete jazdí viac ako 1,3mld. Ročný predaj je na úrovni 90mil (údaje 2017). Za posledných 10 rokov predaj áut z roka na rok stúpa, ročný rast sú +4,1% v porovnaní rastu počtu obyvateľstva, čo je […]

Autor
Dátum zverejnenia 4. januára 2019
Obsahuje nasledovné témy , , , , ,

Vladimír Orth
United Group, s.r.o. ׀ zakladateľ & CEO
Bratislava, Slovensko
MAGIC TRAVEL, VisitMaldives.sk

V akom stave je aktuálny predaj automobilov vo svete?

Prvý automobil uzrel sveta už pred 133 rokmi, dnes ich na svete jazdí viac ako 1,3mld. Ročný predaj je na úrovni 90mil (údaje 2017). Za posledných 10 rokov predaj áut z roka na rok stúpa, ročný rast sú +4,1% v porovnaní rastu počtu obyvateľstva, čo je len ročne + 1,2%.

 

Toto sú 3 najdôležitejšie trhy, kde automobilky umiestňujú svoju produkciu a počet predaných automobilov (predajné čísla za r. 2017):

 1. Čína, 24 mil.
 2. USA, 17 mil.
 3. Európa, 15 mil.

 

Tieto tri trhy predali spolu viac ako 60% celkového predaja automobilov vo svete. Najrýchlejšie rastúcim trhom je Čína, kde rast predaja skočil z 2,3 miliónov v roku 2013 na 24 miliónov v roku 2017. V roku 2013 sa stala Čína najväčším trhom.

 

Dosahujeme hranicu kapacitného vrcholu?

Do roku 2030 bude žiť v mestských aglomeráciách viac ako 85% ľudí, v tom istom roku globálny predaj dosiahne svoj vrchol, a to 133 miliónov automobilov. Doprava je kľúčová na transport pracovnej sily a distribúciu tovarov. Avšak veľké priemyselné aglomerácie dosahujú maximá svojich kapacít, plynulosť dopravy dostáva zabrať. Mestá riešia dennodenne problémy súvisiace s preplnenosťou ciest a nedostatkom parkovania.

Preto už dnes dochádza k legislatívnym úpravám, ako sú:

 • ekologické normy (emisie CO2) (rast emisií medzi rokmi 1999 -2035 je pri očakávaní X 1,75);
 • obmedzenia dopravy v mestách;
 • vylúčenie vozidiel na fosílne palivá z miest;
 • zaťažovanie vstupu áut do miest špeciálnymi daňami a poplatkami;
 • atď…

 

Automobilky neustále chrlia nové automobily, ale tie už v niektorých mestách nie je možné prihlásiť a treba čakať na výhru v lotérii na získanie EČV. Prípadne inde sa zase musí budúci majiteľ preukázať parkovacím miestom a až na to mu mesto povolí nákup automobilu.

V súvislosti s týmito a inými faktami dochádza k prehodnoteniu užívania automobilov. Automobil je v súčasnosti využívaný iba na 5% svojho časového fondu.

Všetky tieto fakty nútia výrobcov, prenajímateľov, ako aj majiteľov automobilov hľadať riešenia, ako uvedenú situáciu riešiť.

 

Aké zmeny a kedy nás čakajú?

Celá táto situácia smeruje k nasledovným riešeniam, ktoré vytvoria chaos na trhu s automobilmi.

V prvom rade sme blízko obdobia, kedy globálna produkcia automobilov dosiahne svoj vrchol. Na rozvinutých trhoch tento okamih sa očakáva v rozmedzí rokov 2030 až 2035. Dôvodom tohto bude nástup nasledovných zmien:

 

a) Technologické zmeny funkčnosti automobilu:

 • EV elektrických automobilov (v r.2040 bude globálna produkcia na úrovni 35%)
 • AV autonómnych automobilov (v r.2040 bude 14% plne samo jazdiacich)
 • internet v automobile a možnosti zábavy v ňom (entertainmentu)

b) služby, ktoré ovládnu prepravu automobilov a zmenia spôsob nakladania s nimi

 • ride sharingu
 • car sharingu
 • prenájmu automobilov
 • operatívny leasing

 

Zmena v chápaní účelu automobilu ako aj jeho vyššia použiteľnosť budú mať za následok zníženie potrieb na nákup ďalších nových automobilov. Máme za to, že pokles nákupu ovplyvní globálny predaj s očakávaným výkyvom v období rokov 2030-2050 a dosiahne až 30% globálneho predaja do 5 rokov a 50% do 15 rokov.

Súkromné vlastníctvo automobilu bude postupne nahradené vzhľadom na neefektivitu prevádzky jedinca verzus veľkého globálneho poskytovateľa služieb. Tak isto nebude komu jazdené autá možné predať, nakoľko väčšina populácie bude autá vnímať ako službu a nie majetok.

Veľké finančné spoločnosti, ktoré na tieto zmeny nebudú pripravené, ovládne chaos a panika, čo robiť s jazdenými použitými automobilmi. Niektoré ho zažívajú úž dnes. Predaj jazdených áut nízkopríjmovým skupinám, ako ho poznáme dnes, už nebude možný, nakoľko služby spoločnosti zameriavajúcich sa na služby dodania, služby prepravy a prenájmu budú poskytovať rôzne úrovne služieb za veľmi výhodných podmienok z dôvodu vysokej efektivity a trhového postavenia, ktoré im situácia na trhu dovolí.

Prepad cien jazdených automobilov spôsobí obrovská koncentrácia nákupu automobilov práve týmito spoločnosťami a ich silou, ktorú voči trhu budú mať. V roku 2017 bol podiel týchto spoločností na globálnom predaji automobilov až 35%.

 

Ako sa s tým vyrovnať?

Podľa môjho názoru jediným spôsobom, ako byť pripravený na uvedené zmeny, je postupne meniť flotily z fixného a dlhodobého majetku na krátkodobý majetok, prípadne dodávateľsky dodané služby, kde za nákup a predaj zodpovedá spoločnosť, ktorá sa uvedenou službou živí.

Ďalej je nutné vnímať, že budúci vozový park bude zameraný na EV, PHEV a hybridné vozidlá. Už dnes pri nákupe áut do rodiny či spoločnosti treba na to myslieť. Ďalší predaj bude v budúcnosti problémom, nakoľko nákup jazdených áut bude klesať z dôvodu nákupu služieb namiesto vlastníctva ako majetku.

Jedine trhy, ktoré ešte v uvedenom období pôjdu podľa aktuálneho nastavenia, budú India a Afrika, kde rast predaja bude stále pretrvávať vzhľadom na nenasýtenosť z minulého obdobia.

Veľkými tlakom na zmeny bude zníženie nákladov na vlastníctvo a čiastočného užívania, tlak na cenu odstráni dlhodobé vlastníctvo.

 

 


Zdroje:
Paul Barter,poradca pre dopravu: Today’s Cars Are Parked 95% of the Time
Goldman Sachs:Study of the Cars 2025
McKInsey company:Automotive revolution perspective towards 2030
Financial service company Credit Suisee:Autonomous cars will kill new car sales 2030
Euromonitor International:Global light vehicle sales forecast exceed 100 milion units in 2019

 

Volkswagen ARTEON

Čítajte aj ďalšie podobné články:

Úžasné video: vývoj hodnoty značiek naprieč rokmi

Aké ponaučenie vyplýva z priloženého videa? Značky prirodzene nadobúdajú a strácajú svoju trhovú hodnotu, pričom zásadným spôsobom reagujú na aktuálne dianie vo svete. Alebo sú to práve tieto značky, kto ovplyvňuje svet?   Infografika zapracovaná do videa nižšie má niečo vyše päť minút, každá sekunda strávená jeho sledovaním stojí za pozornosť, ale to najzaujímavejšie sa […]

27. februára 2019

Čaká nás chaos?

V akom stave je aktuálny predaj automobilov vo svete? Prvý automobil uzrel sveta už pred 133 rokmi, dnes ich na svete jazdí viac ako 1,3mld. Ročný predaj je na úrovni 90mil (údaje 2017). Za posledných 10 rokov predaj áut z roka na rok stúpa, ročný rast sú +4,1% v porovnaní rastu počtu obyvateľstva, čo je […]

4. januára 2019

Zmeny, ktoré sú už v plnom prúde, ostáva si to len priznať

Ak niečo prestáva fungovať alebo začína spôsobovať problémy, treba to nahradiť niečím novým. To, o čom sa budem snažiť napísať na nasledovných niekoľkých riadkoch, je existencia ekonomického systému našej spoločnosti. Väčšina z nás vie, že niekdajší feudálny ekonomický systém nahradil kapitalistický systém, ktorý vznikol v Anglicku v roku 1760. Bol to logický vývoj, keď na […]

22. októbra 2018


Seriál o Číne

Ako funguje online marketing v Číne, ktorá má zakázaný Google, Twitter, Facebook, Youtube, Instagram aj WhatsApp?

Pre online marketérov na Slovensku je komunikovanie s cieľovými skupinami prostredníctvom sociálnych sietí Facebook, Instagram a Twitter každodennou rutinou. Ich život sa nezaobíde ani bez nahrávania zaujímavého obsahu na Youtube. Integrálnu úlohu v ich práci má vyhľadávanie a plánovanie kľúčových slov, optimalizácia obsahu pre vyhľadávače, tzv. „SEO“ a manažovanie reklamných kampaní cez Google Ads.

17. septembra 2019

Toto sú najúchvatnejšie automobilové novinky z tohtoročného autosalónu vo Frankfurte

Super-rýchla imidžovka, kabriolety od Ferrari, najrýchlejšie auto planéty či limitovaný Hyundai.

16. septembra 2019

Cestuj po svete

Island bez cestovky: 3000 km roadtrip autom po magickom ostrove s polárnou žiarou nad hlavou

Krajina, ktorú mnohí bez zaváhania označia ako najkrajšiu v Európe. Plná dychberúcich scenérií, kde si užijete pohľady ako z iného sveta, drsnú, ale magickú severskú prírodu, pozorovanie veľrýb a ak máte kúsok šťastia, tak aj polárnu žiaru. Reč je o Islande – krajine ohňa a ľadu. Inšpirujte sa našou 3000 km cestou okolo celého ostrova a zistite, ako si na Islande užiť poriadny výlet aj bez cestovky.

16. septembra 2019

Nové riešenie boja proti CO2?

V Nemecku chcú politici platiť ľuďom za odsávanie CO2 z atmosféry

Dostaneme zaplatené za prevádzkovanie čističky vzduchu? V Nemecku možno áno.

13. septembra 2019
PORADŇA

Ako si najlacnejšie zaobstarať nové auto? Vďaka tomuto ušetríte tisíce eur

Ak sa pohrávate s myšlienkou, či je výhodnejšia kúpa auta alebo iné formy jeho zadováženia, tento článok je určený práve vám.

13. septembra 2019

Autosalón Frankfurt 2019

Toto sú vyšperkované Škody, vizionárske BMW a Mercedes, znovuzrodený Defender a nový Hyundai i10

Prinášame vám výber najvýznamnejších noviniek z autosalónu vo Frankfurte nad Mohanom.

12. septembra 2019

SpaceX vynesie na orbit satelity superrýchleho internetu

Operátor SES vyšle sedem nových družíc na strednú obežnú dráhu na nosiči Falcon 9. Nové satelity výrazne zvýšia výkonnosť už osvedčenej siete O3b.

10. septembra 2019

Osobné financie

Narodenie dieťaťa z finančného hľadiska: na čo myslieť a ako ušetriť?

Narodenie dieťaťa je veľký životný míľnik. Človeku sa vtedy menia priority a vo všetkom uprednostňuje dieťa. Starostlivosť o dieťa sa však nezačína jeho narodením, rovnako dôležitá je príprava na jeho príchod a rozhodnutie nič nepodceniť.

10. septembra 2019

Elektromobil pre masy? Nový Volkswagen s parádnym dojazdom a cenovkou hovorí áno

V predvečer automobilového veľtrhu vo Frankfurte sme spoznali jeden z jeho highlightov.

9. septembra 2019

Peugeot uvádza plug-in hybrid už aj v nádhernej 508-čke. Elektrický dojazd je veľmi slušný

Síce bez pohonu oboch náprav, ale i tak s veľmi zaujímavými parametrami.

9. septembra 2019

Lukratívny ekobiznis?

Londýn a jeho vplyv na energetickú revolúciu v Latinskej Amerike

Latinská Amerika stojí pred revolúciou vo využívaní obnoviteľných zdrojov a stáva sa tak predmetom záujmu mnohých investorov.

9. septembra 2019

Bell APT 70

Americký Bell pokročil s výrobou nákladných dronov s autopilotom, zaujíma sa o ne NASA

Lietajú na elektrinu na maximálnu vzdialenosť 56 km a unesú až 32 kg.

6. septembra 2019

Plejáda technických inovácií a úžasné parametre. Aj o tom je prvé elektrické Porsche, nový Taycan

Na svet prichádza doposiaľ najväčší konkurent pre Teslu.

5. septembra 2019

Vyskúšajte smoothie: recept ako na to, tipy a čomu sa naopak vyhnúť?

Smoothie valcuje svet a zdá sa, že len tak skoro tento gastronomický trend neutíchne. Spolu s nápojom sa veľmi darí aj smoothie bowls, miskám s pestrou zmesou ovocia, farieb, konzistencií a chutí. Vyzerá to tak, že čo nevidieť budú malé obchodíky so smoothie bowls za každým rohom a novinka určite neobíde ani Slovensko.

5. septembra 2019

Činohra SND má nového šéfa, je ním Peter Kováč

Dramaturgicky pripravil viac ako 100 divadelných inscenácií v rôznych slovenských divadlách.

4. septembra 2019

Píše Peter Bobik

Je dokonané… Dlh je bezcenný

Nízke úroky sú dobré iba pre dlžníka, ale čo ak veriteľ stratí motiváciu požičiavať, pretože sa mu to skrátka neoplatí? Aké dôsledky môže mať pre nás život v prostredí, kde dlh nemá cenu?

4. septembra 2019

Obľúbená 3008-čka dostala (hybridnú) štvorkolku. Ide o najvýkonnejší Peugeot súčasnosti

Už pri odhalení novej 3008-čky odznelo, že neskôr príde aj verzia s pohonom všetkých štyroch kolies. Ten čas nastal práve teraz.

3. septembra 2019

Mobilita po novom

Monocykle alebo lietajúce jetpacky? Toto sú dve alternatívy dopravy budúcnosti

Čoraz komplikovanejšia individuálna mobilita si vynucuje vznik úplne nových dopravných prostriedkov.

3. septembra 2019

Bugatti má vo vrecku ďalší rekord. Upravený Chiron pokoril maximálnu rýchlosť 490 km/h!

Ako blesk z jasného neba prichádza správa, že Bugatti prekonáva magickú bariéru 300 míľ za hodinu.

2. septembra 2019

Hurikán Dorian ničí, čo mu stojí v ceste. Dokáže podobné hurikány zastaviť moderná veda?

Zhadzovať na hurikán atómové bomby zrejme nebude najlepší nápad.

2. septembra 2019

KRÁTKE VIDEODOKUMENTY

Pohľad do zákulisia filmov Avengers, Justice League, Wonder Woman a Man of Steel

Vizuálne efekty nie sú ničím dodatočným, ale počíta sa s nimi ešte predtým, ako sa vôbec začne nakrúcať s hercami.

2. septembra 2019