Doba živých robotov sa blíži

Prvý robot vyrobený zo živých buniek je na svete: ani živý, ani umelý, niečo medzitým

Vermontská univerzita si na svoje konto pripísala svetové prvenstvo – výrobu „robota“ vyrobeného zo živých buniek. Budúcnosť tohto vynálezu povzbudzuje divoké špekulácie.
Vydané 14. januára 2020 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , , , , ,

Prvý robot kompletne vyrobený zo živých buniek“. Znie vám to ako vzdialené sci-fi? Nemalo by, pretože práve takého robota najnovšie vytvorili vedeckí pracovníci na vermontskej univerzite (University of Vermont).

Takzvaný xenobot môže byť prvým krokom ľudstva vo výrobe živých robotov, ako si to vo svojej nadčasovej divadelnej hre R.U.R. predstavoval Karel Čapek. Práve on vymyslel slovo robot, ktoré neskôr prebrali snáď všetky jazyky sveta. N rozdiel od tých súčasných boli roboty od Čapka ešte vytvorené zo živej hmoty – v prvej polovici 20. storočia si totiž ešte nevedel predstaviť počítače, ktoré by riadili elektromotory a hydraulické zariadenia používané v dnešných robotoch. Teraz sa karta obracia práve v prospech Čapka.

Tím vedcov z University of Vermont skutočne vytvoril xenobota, teda robota zo živých buniek, pričom sa nejedná o žiadne zavádzanie. Xenobot je veľmi primitívny a práve to z neho robí senzáciu. Eventuálne ho je možné škálovať a na jeho funkčnosť nie sú potrebné externé zdroje alebo riadiace jednotky.

Najväčšou neznámou zatiaľ ostáva posúdenie, či sa jedná o živého tvora alebo nie. Podľa slov marketingového oddelenia vermontskej univerzity je to celkom nový druh organizmu. Nie je to konvenčný neživý robot vyrobený z umelých materiálov, ale ani nový druh zvieraťa. Je živý, ale nie tak, ako život vnímame dnes. Údajne je to živý programovateľný organizmus.

Napriek tomu, že samotné organizmy vyzerajú a správajú sa jednoducho, výroba živých robotov nie je v žiadnom prípade triviálnou záležitosťou. Vytváranie ich tvaru pre nás zatiaľ nepredstaviteľným spôsobom zabezpečuje výkonný superpočítač, ktorý jednotlivé bunky skladá podobne ako kocky lega. Vynájdenou metodikou je možné docieliť, aby sa tieto cielene vyformované zhluky buniek zo žaby správali podľa vopred stanoveného plánu (programu). Dokážu sa napríklad sformovať do podoby obalu, ktorý zabezpečí presun iného hmotného objektu.

Tieto zhluky obsahujú 500 až 1 000 živých buniek, ktoré vedci získali zo žiab.

INZERCIA

Vyhliadky využiteľnosti xenobotov sú veľkolepé, ale tím vedcov sa zatiaľ sústreďuje na jednoduchšie očakávania. Namiesto budovania ľudských robotov v štýle hry R.U.R. do úvahy prichádza napríklad zbieranie plastového odpadu v oceánoch, odchytávanie parazitov v ľudskom tele či prieskum rádioaktívnej kontaminácie.

Zaujímavosťou je aj to, že bunky na svoju činnosť nepotrebujú žiadne konvenčné napájanie, napríklad elektrinou. Energiu na svoju činnosť si nosia priamo v sebe v podobe prirodzených proteínov a lipidov. Údajne sa vedia takto dožívať až týždeň.

Inzercia

Keď sa pozrieme na bunky, z ktorých sme stavali naše xenoboty, genomicky sú to žaby. Je to stopercentná žabia DNA – ale pritom to žaba nie je.“ povedal biológ Michael Levin z Tufts University k téme živých robotov z vermontskej univerzity.

 

Pokračujte na ďalší príspevok »