Zaujímavosti, história
Prvá americká tatérka Maud Wagner: Rebelka z cirkusu zmenila myslenie žien
Splnila si sen o vystupovaní v cirkuse a nielen to.
Odvážna žena sa nechala potetovať a sama tetovania robila, aby naučila ženy rozhodovať samé za seba.
Tetovaním si nechala postupne vyzdobiť svoje telo od končekov prstov až po krk. Prvá tatérka v Amerike Maud Wagner tetovaním nielen zdobila kožu, ale motivovala ženy k úprave tela podľa vlastnej voľby a nie podľa predstáv okolia.
Maud Wagner je označovaná za priekopníčku v tetovaní, keďže bola prvou ženskou tatérkou v americkej histórii, pripomína allthatsinteresting.com. Jej život bol navyše sám o sebe zaujímavý.
Narodila sa 12. februára 1877 v Kansase Davidovi Van Buranovi Stevensovi a Sarah Jane McGeeo. Maud pochádzala z veľmi chudobných pomerov a už v detstve snívala o vystupovaní v cirkuse, ktorý na začiatku 20. storočia ponúkal divákom drezúry rozličných zvierat, prehliadky ľudských kuriozít a akrobatické čísla. Maud sa toto prianie splnilo a svoju umeleckú kariéru začala ako performerka, akrobatka a hadia žena.
Tetovaniu úplne prepadla
Jej život sa razantne zmenil, keď na svetovej výstave v St. Louis v roku 1904 stretla fenomenálneho tatéra a námorníka Gusa Wagnera (1872–1941), známeho ako Tetovaný svetobežník, ktorý sa neskôr stal jej manželom. Gus, ktorý sa naučil tetovať od domorodých kmeňov na Jáve a Borneu v Indonézii, požiadal Maud o schôdzku a ona súhlasila pod podmienkou, že ju naučí tetovať. Tým sa odštartovala jej kariéra, ktorá výrazne zmenila a ovplyvnila mnohé ženy a tiež vnímanie okolia na tetovanie na ženách.
Gus patril v tej dobe k najtetovanejším mužom na svete, keďže jeho telo pokrývalo približne 300 vytetovaných motívov. Maud bola ohromená schopnosťou muža, ktorý cestoval po svete na palube parníkov a na tele si ako do denníka zaznamenal svoje početné cesty.
Naučil ju tradičnej technike ručného tetovania (handpoke) bez použitia strojčeka, ktoré vyžadovalo ostrú, silnejšiu ihlu, pigment, zmysel pre detail a trpezlivosť. Na jej tele začali pribúdať ďalšie a ďalšie tetovania, až ich mala takmer na každom kúsku kože.
Potetované telo ako atrakcia
Maud sa vďaka tetovaniu stala cirkusovou a kabaretnou atrakciou. Ľudia túžili vidieť rastliny a zvieratá vyobrazené na jej koži. Za predvádzanie vlastného tela, väčšinou spoločne s manželom, tak dokázala zarobiť až 200 dolárov týždenne!
Manželia si tiež zarábali tetovaním a počas niekoľkých mesiacov potetovali takmer 2-tisíc ľudí!
Ich dcéra Lotteva neskôr v jednom z rozhovorov prezradila, že väčšina ľudí chcela tetovanie svojich psov, mačiek, sŕdc, motýľov a vtákov. Rodičia podľa jej slov vďaka tetovaniam zarábali doslova kráľovsky.
Pohľad na tetovanie sa menil
Na prelome 20. storočia bolo tetovanie medzi ženami veľmi obľúbené, ale mohli si ho dovoliť iba ženy z vyšších tried. Tetovanie mala napríklad aj matka Winstona Churchilla, rakúska cisárovná Sissi bola ozdobená námornou kotvou, britská kráľovná Viktória tigrom a pytónom, ruský cár Mikuláš II. čínskym drakom.
Neskôr však začala obľuba tetovania upadať, stalo sa naopak obľúbeným medzi nižšou vrstvou (väzni, prostitútky, námorníci a podobne).
Gus mal ale na tetovanie svoj názor a na svoje telo si počas života ozdobil vyše 800 tetovaniami. „Na prsiach mám históriu svojho života, na chrbte históriu Ameriky, na každej paži romantiku s morom, na jednej nohe históriu Japonska a na druhej históriu Číny,“ hovoril vtedy.
View this post on Instagram
Priekopníčka Maud Wagner
Potetované ženy sú dnes už úplnou samozrejmosťou, ale na začiatku 20. storočia bola Maud veľkou priekopníčkou. Nielenže bola prvou americkou tatérkou, ale navyše si sama rozhodovala o svojej koži a nechala sa potetovať v čase, keď ženy nemali ani právo voliť.
Svojim konaním a životom dodávala odvahu iným ženám, aby za seba bojovali a hájili si svoje práva.
Gusa v roku 1941 zabil blesk a jeho žena Maud zomrela o dvadsať rokov neskôr. Tradíciu po rodičoch prevzala ich jediná dcéra, ktorá vraj prvýkrát tetovala už ako 9-ročná. Sama Lotteva však tetovanie nemala, pretože matka manželovi zakázala, aby dcéru potetoval. Keď jej rodičia zomreli, tak uvažovala o tom, že sa konečne nechá potetovať. Nakoniec však usúdila, že jej nikto neurobí také tetovanie ako otec, a tak sa potetovať nikdy nedala.