Pridaná úžitková hodnota áut KIA: Auto ako pojazdná powerbanka či šikovné doplnky, ktoré zlepšia cestovanie

Zisťovali sme, v ktorých modeloch značky KIA nájdeme 230 V zásuvky, aké sú reálne rozdiely vo veľkosti kufrov, ktoré možno od výroby vybaviť ťažnými zariadeniami a či plug-in hybridy budú skutočne pre väčšinu majiteľov elektromobilmi.
Vydané 28. apríla 2023 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , , , , , , , ,
  • Kia dnes na Slovensku ponúka až 12 modelov áut, spolu s ich verziami ako PHEV, EV alebo GT je to až 21 modelov.
  • Silnými modelmi sú všestranné modely rodiny Ceed, crossovery Niro a tiež všetkými oceňované SUV Sportage.
  • Zaujímalo nás, čo vie Kia ponúknuť v ohľade praktického vybavenia, ktoré modely možno vybaviť 230 V zásuvkami alebo koľko kilometrov reálne prejazdia plug-in hybridy od značky Kia, kým vyčerpajú svoje batérie.
  • Pomocníkom nám bola webstránka značky Kia na Slovensku a jej cenníky a katalógy, ako aj osobná skúsenosť s prakticky všetkými modelmi.

 

Batožinový priestor: nie je to len o litroch a kubických decimetroch

Vždy, keď vidíme veľký kufor v aute, v nemom úžase si predstavujeme, ako by sme ho vedeli využiť. Veľký batožinový priestor intuitívne pripisujeme veľkým SUV a pravda je taká, že ide o správny dojem. Kia Sorento, zatiaľ najväčšie SUV značky, disponuje ohromujúcim 705-litrovým kufrom. V závislosti od verzie sa potom časť tohto priestoru využíva na komponenty pohonu alebo tretí rad sedadiel, no stále ide o nadštandard. Druhý v poradí je Ceed Sportwagon, teda kombi verzia obľúbeného kompaktu, s veľkosťou 625 litrov. Nasleduje elegantné športové kombi ProCeed s 594 litrami a SUV Sportage ponúka 591 litrov. Všetko sú to skvelé hodnoty, lenže nie je to len o kubických decimetroch, ale najmä o praktickej výbave kufra, čo vylepšuje jeho využiteľnosť. Záleží na detailoch, ako sú bočné priečinky na odloženie menších predmetov, dvojitá podlaha s členeným dnom, roleta ako kryt batožinového priestoru, háčiky pre zavesenie nákupných tašiek alebo otvor vedúci do prednej časti interiéru cez stredové sedadlo. Toto všetko nachádzame napríklad v modeli ProCeed:

„Týmto organizérom si ma ProCeed získal, pretože niekoľko samostatných priečinkov nachádza uplatnenie v každodennom živote. Ani to nebudem počítať, koľkokrát mesačne vbehnem do obchodu, nekúpim si tašku a tovar nahádžem do kufra, kde sa mi počas jazdy prevaľuje zo strany na stranu. V ProCeede som tovary naložil do organizéra a počas jazdy sa nič nehýbalo.“

Keď sa do kufra nezmestí, je čas použiť strechu

Dôvodov, prečo na prevoz nákladu využiť strechu auta, je neúrekom. Obyčajne však ide prevoz nákladu, ktorého rozmery ho neumožňujú naložiť do auta, ako bicykle či dlhé predmety. Výhodou je, že strešné nosiče možno namontovať na prakticky každé auto značky Kia, od mestského subkompaktu Picanto až po SUV Sorento a elektromobil EV6.

Vskutku nadštandardné je pritom zaťaženie strechy – kľúčový údaj hovoriaci o limitoch použitia strechy. Pri modeloch rodiny Ceed je to až 80 kg a na strechu Sorenta môžete naložiť rovných 100 kg. S takýmito nosnosťami môžete bez problémov prevážať aj drevené hranoly a početné OSB dosky. Samozrejme, nesmiete pritom zabúdať na bezpečné upevnenie nákladu a v prípade presahu pôdorysu vozidla dlhé predmety riadne označiť.

 

Dômyselný pomocník na každý deň: Vstavaný vešiak na odev

Vedeli ste, že nové automobily značky Kia majú v zadnej časti predných sedadiel zabudovaný vešiak na sako, bundu či mikinu? Na prvý pohľad vám to možno nenapadne, no dômyselne tvarovaná zadná časť predných hlavových opierok túto funkciu spĺňa perfektne. Vhodne tak dopĺňajú ďalší praktický detail: háčik pre zavesenie ďalších odevov integrovaný do strešnej rukoväte, teda do madla nad dverami.

 

Auto ako powerbanka: konektory a zásuvky pre všetkých v aute

Autá sú dlhší čas pojazdné powerbanky, pretože si v nich nabíjame mobilné telefóny, tablety a vôbec využívame elektrickú sieť auta na napájanie elektrických spotrebičov. Na dovolenke nachádza využitie vzduchový kompresor, ktorý naženie vzduch do nafukovačiek a je schopný nahustiť aj pneumatiku, hoci mu trvá dlhšie, alebo rôzne LED svetlá napájané z 12 V zásuviek.

Základom sú nabíjacie konektory USB, ktoré sú vždy v prednej časti interiéru a nachádzame ich u mnohých modelov aj vzadu. Oveľa praktickejšie sú však klasické 12-voltové konektory s výkonom do 80 W, pretože sú už celé roky štandardizovaným elektrickým výstupom s možnosťou pripojenia mnohých typov redukcií. Jednu 12 V zásuvku môžete využiť na nabíjanie viacerých mobilov i trocha výkonnejších spotrebičov (do 200 W), ako sú vyššie spomenuté vzduchové kompresory.

Nabíjacie konektory pre zadných pasažierov v KIA NIRO

Automobily značky Kia majú tieto 12-voltové zásuvky na palubnej doske (Rio, Niro, ProCeed) a v batožinovom priestore (Sportage, Ceed, Ceed SW, XCeed, Sorento), ale aj 220 alebo 230-voltové zásuvky v interiéri (Niro od výbavy Gold a EV6 od výbavy Earth). Dostupnosť 220 a 230 V zásuviek má v hybridoch a elektromobiloch nový rozmer využitia, pretože aby fungovali, nemusí byť naštartovaný spaľovací motor. Kto je dosť šikovný a vie dobre plánovať, ten môže dodať elektrickému automobilu podstatne širšiu mieru použiteľnosti, než len na mobilitu.

Kia Sorento má elektrické konektory pripravené aj pre pasažierov v treťom rade sedadiel

 

Veľkorysá ponuka značkového príslušenstva

Ak sa chcete rozhodnúť najlepšie, odporúčame vám pozrieť si katalógy príslušenstva, ktoré Kia zverejňuje na svojej webovej stránke ku každému modelu zvlášť. Napríklad pre Ceed SW ponúka všetko možné, od vyslovene estetických doplnkov, ako variácie krytov spätných zrkadiel či športové polepy, až po vysoko praktické doplnky, ako ochranné lišty nakladacej hrany, LED osvetlenie nástupného priestoru (koniec zablateným teniskám), ďalej značkové hliníkové a oceľové strešné nosiče, nosiče lyží, snowboardov, bicyklov, mreža (oddeľovač) batožinového priestoru a tiež ťažné zariadenia aj s nosičmi na bicykle. Nechýba ani ponuka ochranných fólií, obojstranný koberec do kufra či mimoriadne užitočná vaňa batožinového priestoru.

A prečo si vybrať práve značkové príslušenstvo? Kia odpovedá suverénne: majú vysokú kvalitu vďaka vysokým štandardom výrobcu, sú aerodynamické a maximálne odolné a proces farbenia E-Coat predchádza hrdzaveniu.

 

 

 

Pokračujte na ďalší príspevok »