Kvetinové farmy

Pre biznis s rezanými kvetmi platia svojimi životmi

„Musím mať kvety, vždy a vždy.“ – Claude Monet Nejednu ženu poteší darovaná kytica ruží na ktorýkoľvek sviatok. Kytica, ktorá o týždeň bude v najlepšom prípade súčasťou bioodpadu, V tom horšom prípade bude odpočívať v tom zmesovom. Rezané kvety sa používajú snáď pri každej spoločenskej či inak významnej udalosti. Nezaobídu sa bez nich obrady, pohreby… Prečítať celé
Vydané 6. marca 2022 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , , , ,

„Musím mať kvety, vždy a vždy.“ – Claude Monet

Nejednu ženu poteší darovaná kytica ruží na ktorýkoľvek sviatok. Kytica, ktorá o týždeň bude v najlepšom prípade súčasťou bioodpadu, V tom horšom prípade bude odpočívať v tom zmesovom. Rezané kvety sa používajú snáď pri každej spoločenskej či inak významnej udalosti. Nezaobídu sa bez nich obrady, pohreby ani oslavy.  Za pár dní sa nám pomaly blíži Medzinárodný deň žien, preto je nesmierne dôležité hovoriť o odvrátenej stránke svetového biznisu s kvetmi. 

Chvíľka radosti skrývajúca bolesť

Už len v takej Keni je na kvetinových farmách zamestnaných cez 200-tisíc ľudí, ktorými sú zväčša ženy. Z tejto chudobou posiatej krajiny sa vyvezú kvety v hodnote až 400 miliónov eur. Obyčajný zamestnanec farmy s rezanými kvetmi na vývoz pracuje dokonca až 14 hodín denne a zarobí v priemere 85 eur mesačne. Takáto biedna mzda nepostačí pracovníkom ani na základne potreby, nie to ešte na dôstojné bývanie a život. Preto sú zamestnanci často nútení splácať nevýhodné pôžičky. Kvetinové farmy vznikajú nielen v Keni, ale i v ďalších chudobných krajinách po celom svete. V Ekvádore na rozsiahlych poliach kvetov pracuje až 20 percent detí do 10 rokov zo všetkých zamestnaných. Náplňou ich každodennej práce je postrekovanie kvetov rôznymi druhmi toxických pesticídov. Podobné príbehy píše život aj v Kolumbii a Etiópii.

Okrem znečisťujúcich látok a spotreby vody môžu kvety vytvárať emisie uhlíka v dôsledku chladenia a prepravy na dlhé vzdialenosti. ZDROJ: Pexels.com

Miestni ľudia kvôli neetickému priemyslu prichádzajú nielen o svoje zdravie poškodené chemikáliami, ale aj o pitnú vodu. Farmy s kvetmi sú často v okolí jazier, kde sa voda ľahko kontaminuje. Stáva sa toxická rovnako pre človeka ako aj pre vodný ekosystém. Vedeli ste, že taká ruža potrebuje k životu 1,5 litra vody na jeden jediný deň? To je ďalší dôvod pre nedostatok pitnej vody hneď po zamorení toxínmi z postrekov. Za všetko môže práve rýchla produkcia.

Nie, ani tu sa príbeh ruže nekončí. Po celom náročnom procese musí precestovať tisíce kilometrov na kvetinovú burzu nachádzajúcu sa v Holandsku, odkiaľ sa dostane ďalším transportom ku nám. Vo veľkoobchodoch a supermarketoch s najväčšou pravdepodobnosťou kvety od lokálneho pestovateľa ani nenájdete. Pri ďalšom nákupe si možno rozmyslíte, či chcete podporovať neetický a neudržateľný biznis alebo podáte pomocnú ruku slovenskému farmárovi s udržateľným prístupom a láskou ku kvetinám.

Naša láska ku kvetom sa môže zdať ľahkomyseľná a pochabá, no poháňa celosvetový priemysel v hodnote miliárd eur. ZDROJ: Pexels.com

INZERCIA

Dokument A Blooming Business vás razom vtiahne do krutej reality

Oficiálny text distribútora v slovenskom preklade: Rezané kvety v supermarketoch. Vyzerajú tak čerstvo a dokonale, že málokto odolá a musí ich mať – či už ako darček alebo pre vlastné potešenie. Predstava pokojnej slnečnej záhradky, o ktorú sa láskyplne stará vľúdny záhradník sa priam vnucuje. V skutočnosti sú tieto kvety len tovarom ako všetko ostatné. Najväčšia kvetinová burza nachádzajúca sa v Holandsku má ročný obrat 4 miliardy eur. Veľká časť kvetín pochádza z Kene. A my dnes budeme mať príležitosť sa vypraviť za tými, ktorí tieto kvety pestujú. Idylku ale nečakajte.

Nájdete tu príbeh Jane, matky samoživiteľky, ktorá vstáva pred štvrtou hodinou ráno, aby nakojila svojho najmladšieho syna a ostatným pripravila jedlo. Zatiaľ čo staršie deti odídu do školy, malý chlapec zostáva celý deň doma sám. Jane sa vracia k smrti unavená, ale musí ešte nájsť silu, aby sa postarala o svoju chudobnú domácnosť. To nie je časť z nejakého dojemného románu, je to skutočnosť. Čriepok neveselej mozaiky ľudských osudov. Afrika je skutočne ďaleko, aj napriek tomu z jej pôdy rozvoniavajú kvety vo vašej obývačke.

Inzercia

 

Najčastejšie dovážané rezané kvety z Indie

Žiadanými kvetmi sú práve všetky nižšie uvedené:

  • Ruža
  • Orchidea
  • Karafiát (klinček)
  • Narcis
  • Chryzantéma
  • Strelícia kráľovská – „Bird of Paradise“
  • Ľalia
  • Helikónia
  • Tulipán
  • Fialky
  • Sasanka
  • Kala
  • Iskerník

Rovnako obľúbeným produktom z dovozu je i rezané listy používané na dekorovanie kytíc. Dopyt po nich je stály a vysoký, pretože lístie je dlho čerstvé a má rôzne atraktívne farby a tvary. Má estetickú hodnotu pri kvetinových aranžmánov, kytíc, vencov či interiérových dekorácií.

Niektoré z dobre známych odrôd rezaných listov z indickej produkcie sú:

  • listy z palmy Areca
  • Špargľa
  • Eukalyptus
  • Tuja
  • rôzne druhy papradí
  • Cyprus
  • Banánové stonky

 

ZDROJE: csfd.sk,  khatabook.com, ideas.ted.com, citaty-slavnych.sk, bbc.com

Pokračujte na ďalší príspevok »