Lov na nič netušiace ženy

Organizované skupiny podvodníkov na internete okrádajú ženy o tisícky eur

Aktuálna situácia spojená s pandémiou koronavirusu im nahráva do karát. Na sociálnej sieti Facebook si vyhliadnu potenciálnu obeť a následne ju kontaktujú, či už prostredníctvom komentára pod príspevkom alebo súkromnou správou. V ohrození sú predovšetkým osamelé, smutné ženy v zrelom veku. Podvodníci to majú všetko do detailov premyslené, v prvom rade ženám začnú lichotiť a… Prečítať celé
Vydané 17. mája 2021 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , , , ,

Tento internetový románik vás môže vyjsť pekne draho | unsplash.com

Podvodníci to majú všetko do detailov premyslené, v prvom rade ženám začnú lichotiť a potom im prezradia svoj srdcervúci životný príbeh. Týmto ich zväčša obmäkčia čím v nich vyvolávajú pocit dôveryhodnosti, ktorý spečatia zaslaním svojich ,,vlastných“ fotografií. Proces spoznávania a nadväzovania hlbokého vzťahu môže trvať aj niekoľko týždňov. Najskôr chcú byť s obeťami kamaráti, no neskôr im vyznajú lásku. Najčastejšie sa stretávame s profilmi amerických a nemeckých vojakov momentálne pôsobiacich v Iráne alebo Afganistane.

Stalo sa:

,,Volal sa Thompson Diwan a začal mi písať lámanou prekladačovou slovenčinou na Facebooku, po čase sa chcel presunúť na WhatsApp, takže získal moje telefónne číslo. Thompson bol nemecký vojak na misii v Iráne, rozprával mi rôzne zážitky z práce. Mala som pocit, že sa poznáme už roky“ – zdôverila sa Mária pre UnitedLife

Incident sa stal v apríli 2021, kedy si údajný vojak mal u Márii odložiť zásielku s cennými dokumentmi a zlatom v hodnote 70-tisíc eur. Svoju dobročinnosť si mal obhájiť tým, že nemá rodinu, o ktorú by sa postaral, a preto jej všetok majetok posúva. Vypýtal si osobne údaje ako: meno, priezvisko, adresu, e-mail a telefónne číslo.

Dúfala som, že keď sa vráti z misie, peniaze si užijeme | unsplash.com

,,Po potvrdení e-mailu, ohľadom zásielky, mi prišiel ďalší, v ktorom odo mňa nemecká prepravovacia spoločnosť žiadala uhradiť sumu 3.500 eur, zrejme za clo. Vtedy som spozornela. Odmietla som zaplatiť toľko peňazí. Thompson však navrhol, že polovicu vyrovná on.“ – hovorí so slzami v očiach

Mária sa včas so svojim problémom zdôverila dcére, ktorá je počítačovo zdatnejšia, a tak ich ďalšie kroky smerovali rovno na políciu. Bezpečnostné orgány štátu tieto prípady zaznamenávajú čoraz častejšie najmä počas celosvetovej pandémie. Bohužiaľ ide o zahraničné organizované skupiny podvodníkov, ktoré zvyčajne nie je možné vypátrať.

Dobrou správou je, že banky sledujú finančné transakcie smerujúce na účty v tretích krajinách a v prípade, že majú nejaké podozrenie, informujú o tom odosielateľa.

Ako spoznať online podvod?

• Pokiaľ vás na sociálnych sieťach osloví nejaká cudzia osoba, ktorá o sebe vyhlasuje, že je vojakom, lekárom, námorníkom či kapitánom, tak buďte ostražití.
  • Zachovajte si kritické myslenie, ak je daný človek v službe, ako je možné, že vám pravidelne odpisuje?
  • Medzi ďalšie rizikové faktory patrí reč (iný jazyk prípadne prekladačová slovenčina).
  • Chcú od vás vaše osobné údaje (nikdy nikomu cudziemu nedávajte osobné údaje).
  • Na Facebooku nemá veľa priateľov, jeho profil vyzerá akoby ho niekto vykradol.
  • Pýtajú si od vás peniaze. Nech je to láska, aká chce neposielajte fiktívnym ľuďom peniaze.

Prikladáme krátky zoznam najpoužívanejších mien pod, ktorými páchatelia vystupujú na sociálnych sietiach: Thompson Diwan, Arjun Solanki, John Miller, Johnson Bib, Desmond Malcolm Frazer, Gabriel Joran a podobne.

Volajte 158 | unsplash.com

Čo robiť, ak ste naleteli?

Kontaktujte políciu
Nebojte sa osloviť banku (v prípade, že ste financie previedli)
Zavolajte na Krízovú linku pomoci
Podeľte sa o skúsenosť s vašimi blízkymi

Je veľmi naivné myslieť si, že akurát nám sa to nemôže stať. Na celom svete je mnoho žien, ktoré podľahli nástrahám podvodníkov a nikdy nevieme v akom citovom rozpoložení sa budeme nachádzať, keď organizované skupiny ,,zaútočia“. Preto buďme obozretné a netvárme sa, že internet je bezpečné miesto. Je to len únik z reality.