Osobnosti

Je filantrop Bill Gates skutočným stelesnením zla?

Bill Gates (celým menom William Henry Gates III) je americký miliardár, spoluzakladateľ spoločnosti Microsoft, podnikateľ, investor a v neposlednom rade aj veľký filantrop. Bill je tiež spolupredsedom Nadácie Bill & Melinda Gates Foundation, vďaka ktorej svoje bohatstvo posúva spoločnosti. Prácu, ktorú robí vďaka tejto nadácií prirovnáva k práci v Microsofte. Hlavnou úlohou je zoskupenie šikovných… Prečítať celé
Vydané 17. mája 2021 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , , , , ,

24-ročná študentka masmediálnej komunikácie v Trnave. Milovníčka fialovej a zelenej farby, retro štýlu, smotanovej pizze a v neposlednom rade aj dôveryhodných zdrojov v dezinformačných časoch.

Bill Gates (celým menom William Henry Gates III) je americký miliardár, spoluzakladateľ spoločnosti Microsoft, podnikateľ, investor a v neposlednom rade aj veľký filantrop. Bill je tiež spolupredsedom Nadácie Bill & Melinda Gates Foundation, vďaka ktorej svoje bohatstvo posúva spoločnosti.

Prácu, ktorú robí vďaka tejto nadácií prirovnáva k práci v Microsofte. Hlavnou úlohou je zoskupenie šikovných a inteligentných ľudí, s ktorými pracuje na riešení veľkých a ťažkých problémov. Počas pandémie koronavírusu sa stal obeťou množstva dezinformácií a konšpirácií. Ak ste počas týchto ťažkých čias započuli akúkoľvek hrozivú informáciu, je veľká pravdepodobnosť, že sa s ňou spájalo práve Billove meno.

Na niektoré z nich sa dnes pozrieme bližšie s pomocou kvalitných a overených zdrojov.

Bill Gates má byť zodpovedný za globálne šírenie ochorenia COVID-19

Jedným z hlavných dôvodov tohto tvrdenia je výrok z roku 2015, ktorý odznel na TED konferencií vo Vancouveri. Bill poznamenal „Ak niečo v nasledujúcich  desaťročiach zabije viac než 10 000 000 ľudí, je pravdepodobnejšie, že to bude vysokoinfekčný vírus než žeby to bola vojna.

Taktiež vyslovil, že na ďalšiu epidémiu nie sme pripravení. Toto tvrdenie podoprel o skúsenosti, ktoré svet nadobudol pri nákaze ebolou. „Najväčším problémom bolo, že sme nemali žiaden systém“ povedal Gates. Chýbala skupina epidemiológov zodpovedná za dohľad a dáta, lekársky personál, liečebné možnosti. Tieto chýbajúce elementy nazýva globálnym zlyhaním.

Nabudúce už nemusíme mať také šťastie, môže  sa tu vyskytnúť vírus, počas ktorého sa ľudia cítia dostatočne dobre zatiaľ čo sú infekční, takže môžu nastúpiť do lietadla, ísť si nakúpiť do obchodu. Zdrojom nákazy môže byť prirodzená epidémia, ako napríklad ebola, alebo za to môže byť zodpovedný bioterorizmus“ uviedol Bill ako modelovú ale veľmi pravdepodobnú situáciu.

Úspešnosť v boji s nebezpečnými nákazami pripisuje kvalitnému systému, ktorý by sa mal zaviesť. „Máme výhody celej vedy a všetkých technológií“ vďaka nim teda môžeme byť dostatočne pripravení.

Po prečítaní týchto odstavcov je, samozrejme, jasné, ako veľmi boli výroky Billa Gatesa vytrhnuté z kontextu. Zároveň im bola pripísaná neopodstatnená dôležitosť.

Čipovanie prostredníctvom vakcinácie

Filantrop Bill mal mať na svedomí celoplošné „čipovanie“, dokonca mal byť priamo zodpovedný za rozšírený koronavírus vo svete. Ľudia veria, že prostredníctvom očkovania im bude do tela zavedený čip, ktorým budú ovládaní.

Dôvodom na toto podozrenie majú byť všeobecne známe informácie-  nadácia Billa Gatesa a jeho manželky prispela Svetovej zdravotníckej organizácií WHO na urýchlenie liečby a vývoj vakcín, čo sa udialo ešte v apríli 2020. Jednalo sa o sumu 250 miliónov eur.

Druhou informáciou, na ktorú sa konšpirátori odvolávajú, je štúdia Massachusetského technologického inštitútu, ktorá opisuje možnosť pridania malého množstva farbiva do vakcíny. Farbivo by bolo čitateľné aplikáciou, čo by malo slúžiť na identifikáciu očkovaných ľudí.  Takáto úprava vakcíny by však ľudskému organizmu nijak neuškodila.

Bill Gates

Ľudia veria, že Bill Gates má na svedomí čipovanie ľudí prostredníctvom očkovania, Zdroj: Unsplash.com/ CDC

Očkovanie proti COVID-19 zabije 700 000 ľudí

Táto hrozivá predpoveď nebola vôbec pravdivá. Informácia bola vytrhnutá z kontextu a misinterpretovaná. Bill Gates v rozhovore pre americkú televíziu CNBC síce hovoril o vakcínach, avšak vyjadroval sa k potenciálnym vedľajším účinkom. Vyslovil hypotézu ohľadom toho, koľko ľudí by mohli nejaké vedľajšie účinky zasiahnuť v prípade, že by sa očkovalo celosvetovo.

O dezinformácií písala už „známa firma“ Bádateľ ešte v máji 2020. „Bill Gates priznal, že jeho vakcína môže poškodiť zdravie alebo zabiť až 700 000 ľudí, čo je vyše dvakrát viac ako doteraz zomrelo na samotný koronavírus“ písalo sa vo Facebookovom príspevku.

Bill však o žiadnom poškodení zdravia alebo smrti v súvislosti s vakcináciou nehovoril. A čo teda konkrétne povedal? Gates dal najavo svoju obavu o seniorov. Účinnosť vakcíny u starších ľudí je zakaždým veľkou výzvou. Ako príklad uviedol vakcínu proti chrípke, ktorá u nich nie je až taká účinná. Preto ochrana starších ľudí pred chrípkou spočíva práve v zaočkovaných mladších ľuďoch, ktorí ju tak nešíria ďalej.

Keďže seniori sú počas pandémie koronavírusu rizikovou skupinou, je tu nutnosť existencie vakcíny, ktorá bude fungovať aj vo vyššom veku. A teraz prichádzame k výroku, ktorý bol použitý pre dezinformačné účely „Zároveň však pri jej vývoji musíme dbať na to, že aj keď bude jej efekt silnejší, nebudú silnejšie vedľajšie účinky. Ak totiž máme, povedzme, vedľajšie účinky u jedného človeka z 10 000, to je omnoho viac – až 700 000 ľudí -, ktorí nimi môžu byť postihnutí„.

V slovách Gatesa sa nenachádza žiadna hrozba poškodenia zdravia či smrti v súvislosti s vakcináciou. Výrok bol čisto hypotetický, hovoril o tom, koľko ľudí by mohli vedľajšie účinky potrápiť v prípade očkovania celej svetovej populácie (toto vysvetľuje uvedený pomer- 1:10 000 je vo svetovom meradle 700 000:7 000 000 000). A aj to v prípade, že by sa  nedbalo o bezpečnosť pri výskume a vývoji vakcíny vo zvýšenej miere.

Bill Gates

Bill Gates nepredpovedal smrť 700 000 ľudí kvôli vakcinácií proti COVID-19, Zdroj: Unsplash.com/ Spencer Davis

Ako na tieto obvinenia reaguje sám Bill Gates?

Pre Billa bolo skutočným prekvapením, keď sa spoločne s Dr. Antonym Faucim stali terčmi skutočne bláznivých a diabolských konšpiračných teórií. „Nik by nepredvídal, že práve ja a Fauci budeme tak prominentnými účastníkmi týchto skutočne diabolských teórií“ povedal pre Reuters.

Som skutočne prekvapený a dúfam, že to pominie“ dodal. Teórie zároveň nazýva bizarnými, pričom sa „nikdy nepodieľal na toľkom čipovaní„. „V podstate je ťažké tieto veci popierať, je úplne hlúpe a zároveň zvláštne to opakovať, pretože len tým opakovaním sa veciam pripisuje dôveryhodnosť“ poznamenal Bill ešte v júni 2020.

Počas interview pre Reuters Gates položil aj otázkuTo ľudia skutočne veria týmto veciam?. Jeho prekvapeniu sa skutočne nemôžme diviť.

Zdroje: Reuters, TED, Teraz, Checkbot, Antipropaganda, CNBC, Gatesnotes,  Wikipedia

Pokračujte na ďalší príspevok »Príbehy slávnych

From Zero to Hero – ako sa z ľudí na dne stali superboháči

  • Cesta k úspechu býva neraz tŕnistá. Presvedčili sa o tom aj mnohé slávne osobnosti, ktorých meno dnes pozná značná časť svetovej populácie.
  • Ako sa Ralph Lauren stal svetovou módnou ikonou? Je kľúčom k úspechu tvrdá práca, dobrý nápad a jasný cieľ, alebo ide len o dielo náhody? V skutočnosti je to kombinácia všetkých týchto faktorov.