Podľa United Group je rok 2014 plný príležitostí

   Máme za sebou päť rokov Krízy. Pri tak dlhom čase je už na mieste písať to slovo s veľkým K. Čo bude ďalej? Čaká nás nejaká zmena? Kríza stále pretrváva alebo sa veci zlepšujú?    Okrem toho, že každý z nás pociťuje krízu inak, niekoho sa dotkla viac, niekoho menej, môžeme sa pozrieť na objektívne makroekonomické čísla. Podľa odhadov na nasledujúci rok nás […]

   Máme za sebou päť rokov Krízy. Pri tak dlhom čase je už na mieste písať to slovo s veľkým K. Čo bude ďalej? Čaká nás nejaká zmena? Kríza stále pretrváva alebo sa veci zlepšujú?

   Okrem toho, že každý z nás pociťuje krízu inak, niekoho sa dotkla viac, niekoho menej, môžeme sa pozrieť na objektívne makroekonomické čísla. Podľa odhadov na nasledujúci rok nás výrazne zlepšenie nečaká. Rast HDP je odhadovaný len mierne nad nulou, najväčší odberatelia Slovenska budu radi, ak sa vôbec dostanú do kladných čísel. Slovensko je možno s odhadmi jeho rastu niekde na vrchu v rebríčku v rámci Európskej únie, ale náš najväčší problém, nezamestnanosť, to určite nevyrieši. Rast bude príliš nízky na to, aby sa s nezamestnanosťou začalo niečo pozitívne meniť. A zmena nás tak skoro asi nečaká.

   Európska únia nás so svojimi riešeniami krízy tiež nikam neposunie, skôr naopak. Čoraz viac sa prejavuje skôr ako byrokratická mašinéria, než ako združenie štátov, ktoré mali tvoriť opozíciu k veľkým štátom a ich ekonomikám. Ekonomické rozhodnutia robí skupina úradníkov, nie trh. Dotačný systém v podobe eurofondov a priamych dotácií do poľnohospodárstva len živí korupciu a ničí zdravé podnikateľské prostredie. Zvolené riešenia z jej strany momentálne krízu skôr len tlmia a namiesto jednorazových rýchlych opatrení, ktoré by naštartovali rast ekonomík v krátkom čase, sme si zvolili pomalé trápenie a spoliehanie sa na nejaký zázrak v budúcnosti. Ale na toto už si budeme musieť asi zvyknúť, politici svoje správanie budú meniť len veľmi ťažko a vždy uprednostnia krátkodobé ciele pred tými dlhodobými.

   Všeobecne v západnom svete začínajú prevládať skôr socialistické modely riadenia ekonomiky, ústup z liberálnej ekonomiky je zjavný. Už to nie je len o Francúzsku, socializujú sa aj Spojené štáty. Firmám sa obmedzujú flexibilné možnosti na riešenie zamestnanosti a dá sa očakávať ďalšie postupné zvyšovanie daňového zaťaženia príjmov aj spotreby.

   Ako byť v tejto situácii úspešný? Zázračné slovíčka sú efektivita a flexibilita. V dnešnej dobe si každý zákazník dvakrát rozmyslí každú kúpu. Jedinou šancou predať mu akýkoľvek produkt je, aby tento spĺňal všetky očakávania, bol maximálne kvalitný a stál minimum. Spoločnosti teda momentálne nemajú žiaden priestor na neefektívne položky. Tlak na zamestnancov z titulu ich pracovného zaťaženia a bezchybovosti je momentálne enormný.

   Môžeme sa tešiť na nejaké pozitíva? Pri tak veľkom tlaku na efektivitu je nutné, aby sa začali objavovať nové nápady, investície a zlepšenia. Čaká nás v budúcom roku nejaký vynález, ktorý obráti celosvetovú ekonomiku k väčšiemu rastu? Dúfame, že áno. Minimálne bridlicový plyn nám ukazuje, že nie všetko, čo sa v minulosti javilo ako čierna diera a beh do záhuby (zmenšujúce sa zásoby ropy), tak naozaj aj skončí.

   Pozrime sa na odvetvie, ktoré je blízke jednak nám z United Group, ako aj samotnému Slovensku. Čo sa bude diať na trhu s automobilmi? Už spomínaná efektivita je uplatňovaná aj výrobcami automobilov, snažia sa maximálne obmedziť nevyužité výrobné kapacity. Zároveň nie je vôbec vylúčené, že niektorá z automobiliek sa opätovne a možno definitívne priblíži ku kolapsu. Je vôbec v tomto biznise priestor na tak veľký počet výrobcov, aký momentálne na trhu je? Akokoľvek máme radi rôznorodosť a diverzitu, očakávame, že ponuka sa bude v budúcnosti znižovať, respektíve spájanie alebo preberanie spoločností v rámci sektora bude pokračovať.

   Predaje nových áut v roku 2013 dosiahli tak nízku úroveň, že ďalší pokles v roku 2014 je už nepravdepodobný. Očakávame mierny nárast a ten vedie pri najpopulárnejších vozidlách k značnému predlžovaniu dodacích lehôt.

   V rámci United Group očakávame najväčšie zmeny v rámci požičovne. Napriek slabému rastu ekonomiky vidíme rok 2014 ako plný príležitostí. Popri predĺžených čakacích dobách na nové vozidlá, čo automaticky vedie k vyššiemu dopytu na vozidlách autopožičovne, vidíme aj postupný nárast záujmu o túto službu aj zo strany fyzických osôb na súkromnú spotrebu. Konečne sa tak v tejto oblasti začíname približovať západným krajinám.

   V budúcom roku bude naša snaha byť bližšie k zákazníkovi opäť navýšená. Plánujeme rozšíriť portfólio ponúkaných automobilov o ďalšie novinky a každý si tak nájde u nás presne to, čo potrebuje.

Vladimír Záleský
Foto: European Union

Adventný koncert 2019

Investigatíva od Tamba Bay Times

Floridský Clearwater sa mení na prvé scientologické mesto na svete

Podľa magazínu Time scientologická cirkev postupne zaberá celé mesto v USA, nakúpila pozemky za milióny dolárov.

18. novembra 2019

VEDA A TECHNOLÓGIE

Je tento svet skutočný? Možno žijeme v simulácii, špekulujú vedci (video s titulkami)

Ak žijeme v simulácii riadenej akousi mimozemskou civilizáciou, ako to dokázať? A dá sa to vôbec? Touto otázkou sa zaoberalo už niekoľko vedcov a prišli s niekoľkými zaujímavými hypotézami, ktoré elegantným spôsobom zhrnul TED-Ed.

18. novembra 2019

Ford Mustang Mach-E

Mustang na baterky je realitou. Elektrické SUV s ikonickým názvom nemá kľučky a má dojazd 600 kilometrov

Ford predstavuje novodobú alternatívu modelu Mustang.

18. novembra 2019

Úplne nové Ferrari prekvapuje menom, dizajnom aj technikou. Legendárne Dino je späť

Do portfólia značky Ferrari sa zaraďuje úplne nový model.

17. novembra 2019

Čínsky priemysel expanduje do Európy, zaplaví nás Aiways lacnými autami?

Zaznamená elektrické SUV úspech?

14. novembra 2019

Ani miliardári sa nevedia zhodnúť na budúcnosti

Kapitalizmus ako ho poznáme je mŕtvy, socializmus začína byť opäť hrozbou

Rastie všeobecný tlak na zriadenie akéhosi „socialistického kapitalizmu“.

13. novembra 2019

600-koňové Audi RS Q8 predviedlo pozoruhodnú jazdu a stalo sa najrýchlejším SUV v Zelenom pekle

Doterajšiemu držiteľovi rekordu nadelila novinka až 12 sekúnd.

12. novembra 2019

Všetko podstatné o novej Octavii

Octavia s poradovým číslom 4 prichádza. Je nádherná, pokroková a veľkolepo priestranná

Ideál rodinného auta na Slovensku prichádza v úplne novej podobe.

11. novembra 2019

Ekonomická sloboda na Slovensku

Je Slovensko dobrým miestom na podnikanie? Ani nie, v rebríčku nás predbehlo aj Maďarsko, Česko, Poľsko či Rumunsko

Podľa rebríčka ekonomickej slobody je Slovensko na veľmi nepriaznivej pozícii. A stále sa zhoršuje.

11. novembra 2019

Budúcnosť skladovania energie

Čo s batériami zo Slovenska? Riešenia sa ponúkajú, ale chýbajú reálne opatrenia

V Bratislave sa skončila prvá medzinárodná konferencia venovaná batériovým technológiám a úložiskám energie. Jej organizátori, členovia Slovenskej batériovej aliancie (SBaA), si zadefinovali akčné kroky manifestu, ktoré by mali zabezpečiť rozvoj jednotlivých oblastí batériového priemyslu na Slovensku.

6. novembra 2019

September priniesol v predaji nových vozidiel v Európe veľké prekvapenia. Zažiaril Mercedes a Tesla

Mercedes-Benz sa stal v Európe druhou najúspešnejšou značkou za minulý mesiac.

29. októbra 2019

Adventný koncert v bratislavskej Redute

Slávik menom Slávka

Len nedávno absolvovala bratislavské Konzervatórium a už sa zjavuje v programoch prestížnych operných scén. Meno, ktoré si treba zapamätať: Slávka Zámečníková.

24. októbra 2019

Porsche rozširuje portfólio elektrickej novinky o základnú verziu. Čo ponúkne najlacnejší Taycan?

Nedávno odhalený elektromobil od Porsche prichádza v základnom vyhotovení.

19. októbra 2019

Trvalý rast je nemožný

Ako súvisia recesie s inováciami

Krízy vznikajú a zároveň zanikajú. Je to kolobeh, ktorý je našou súčasťou od nepamäti. Navzájom súvisiace obdobia štádií ekonomiky, kedy obdobie konjunktúry (rastu) striedajú obdobia recesie (poklesu).

17. októbra 2019

TEST Peugeot 508 SW Allure 1.5 BlueHDi 130k EAT8

7 dôvodov, pre ktoré je podľa nás Peugeot 508 SW autom roka

Na tomto fantastickom kombi nenájdete chybu ani vtedy, keď ju budete urputne hľadať. Peugeot 508 SW na nás nesmierne zapôsobil.

16. októbra 2019

BMW predstavuje úplnú novinku. Rad 2 v štýlovom balení Gran Coupé má primárne predný pohon

Nová dvojka prichádza sprvoti ako štýlové 4-dverové kupé.

16. októbra 2019

Najrýchlejší sériový sedan na svete dostal exkluzívne doplnky. Toto je vylepšený Flying Spur

Luxusný Flying Spur dostal exkluzívny paket Blackline.

14. októbra 2019

Seriál o Číne

Predstihne Čína v umelej inteligencii USA?

Na základe sledovania informácií, ktoré sa na nás valia zo všetkých strán by sa mohlo zdať, že Čína nás všetkých čoskoro prevalcuje svojou inovačnou aktivitou. To isté sa týka aj vnímania jej pokroku v umelej inteligencii.

11. októbra 2019

Už vieme, ako bude nový Volkswagen Golf s poradovým číslom osem vyzerať a kedy príde

Príchod jednej z najväčších noviniek tohto roku je na spadnutie.

11. októbra 2019