Piešťanské zlaté stuhy 2013

V dňoch 6. až 8. júna 2013 sa v Piešťanoch opäť konalo podujatie, ktoré je okrem krásnej prehliadky historických vozidiel aj ukážkou vynikajúcej manažérskej práce organizátorov.     Rozvoj automobilizmu v Piešťanoch je nerozlučne spätý s tunajšími kúpeľmi. V roku 1912 Winterovci kúpili osobný automobil značky Dion Bouton, ktorý prenajímali kúpeľným hosťom aj so šoférom. Takto, skôr nevedome, sa zaslúžili o položenie základného kameňa pre budúci vznik autopožičovní,… Prečítať celé
Vydané 13. augusta 2014 / Autor / Obsahuje tieto témy: , ,

V dňoch 6. až 8. júna 2013 sa v Piešťanoch opäť konalo podujatie, ktoré je okrem krásnej prehliadky historických vozidiel aj ukážkou vynikajúcej manažérskej práce organizátorov.

    Rozvoj automobilizmu v Piešťanoch je nerozlučne spätý s tunajšími kúpeľmi. V roku 1912 Winterovci kúpili osobný automobil značky Dion Bouton, ktorý prenajímali kúpeľným hosťom aj so šoférom. Takto, skôr nevedome, sa zaslúžili o položenie základného kameňa pre budúci vznik autopožičovní, ktorým dnes, o storočie neskôr, na Slovensku dominuje AVIS.

   História podujatia piešťanských prehliadok automobilov siaha do rokov 1932 až 1937, kedy sa v Piešťanoch konali slávne súťaže o najkrajší automobil. Podujatia boli známe pod názvom Concours d’Elégance a boli vyvrcholením dlhých prehliadkových jázd. Zaujímavé je, že sa na nich zúčastňovali sa na nich aj známi kúpeľní hostia a osobnosti s nablýskanými automobilmi ako herec Vlasta Burian, spevák Richard Taubner alebo známa grófka Geraldína Apponyiová z Oponíc.

Druhá svetová vojna však zastavila tradíciu súťaže, ktorá bola opäť obnovená po roku 1980 pod názvom Piešťanské zlaté stuhy – Concours d’Elégance, ale už ako prehliadka historických vozidiel. Súťažný program obyčajne pozostáva z jazdy na vybranej trase mimo Piešťan. Divácky najatraktívnejšia je však jazda mestom a prehliadka automobilov na Kúpeľnom ostrove s vyhodnotením najkrajších z nich. Vďaka zanieteným milovníkom veteránov môžeme každý rok obdivovať vzácne automobily z rôznych krajín a ich dobovo oblečené posádky. Pred hotelom Thermia Palace, ktorá vytvára dôstojné, elegantné a dobovo primerané prostredie, sa jednotlivé veterány spolu s posádkou slávnostne predstavujú verejnosti. Je to zážitok nielen pre mladšie ročníky, ale plnohodnotný exkurz do minulosti pre dospelých obdivovateľov automobilizmu.

   Jedinečná prehliadka historických vozidiel Piešťanské Zlaté stuhy –Concours d’Élégance 2013 sa začala už popoludní, keď nablýskané veterány prechádzali Winterovou ulicou na Kúpeľný ostrov. Tu ich organizátori vítali a predstavovali jednotlivé vozidlá. V piatok 7. júna štartovali dobovo oblečené posádky svojich oldtimerov z Kúpeľného ostrova. Čakala ich 120 km dlhá trasa so zastávkou v prestížnom kaštieli v Oponiciach, odkiaľ pokračovali do Nitry a späť do Piešťan. V sobotu sa milovníci historických vozidiel prezentovali v Trnave. Medzi účastníkmi podujatia boli aj pretekári tohtoročnej Rally Dakar na svojej pretekárskej Tatre 815. Piešťanci uvítali aj autogramiádu s motocyklistom Ivanom Jakešom, ktorý na prestížnom Rally

Dakar dosiahol životný úspech – 4. miesto.

   Medzi zaujímavými modelmi boli aj Rolls Royce Phantom z roku 1926, Jaguar z roku 1952 či Belsize Cabrio z roku 1903 a desiatky ďalších vzácnych vozidiel z viacerých krajín Európy. Vyvrcholením podujatia bola sobotná “prehliadka krásy” pred hotelom Thermia Palace. Medzinárodná porota vybrala najkrajšie automobily a najlepšie dobové oblečenie posádok v jednotlivých kategóriách. Predstavovanie posádok na červenom koberci sprevádzal hudobný program a podujatie vyvrcholilo ohňostrojom v rytme dobovej hudby. Piešťanské zlaté stuhy sa opäť vydarili a podľa slov organizátora, Jána Horňáka, určite predčili svetové rallye vo Švédsku a v Berlíne.

Pokračujte na ďalší príspevok »