Cestovanie

Oslo: mesto dizajnu na krásnom fjorde

Čo vidieť a navštíviť za jeden deň v Osle? Pripravili sme viacero tipov, kam sa vybrať.
Zoznam najlepších vecí, ktoré môžete vidieť a robiť v Osle za jeden deň.
Vydané 11. marca 2024 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , ,

Najväčšie (a najdrahšie) mesto Nórska Oslo, je mesto, ktoré obsahuje všetky možné druhy atmosféry a kultúr.

Nórske hlavné mesto Oslo ponúka zmes pozoruhodného umenia a architektúry, množstvo špičkových múzeí a excelentnú gastronómiu.

Oslo sa nachádza na čele malebného Oslo fjordu na južnom pobreží Nórska, a je obklopené zalesnenými kopcami.

Aj keď sa centrum mesta môže pochváliť mnohými krásnymi budovami, má tiež množstvo zelených plôch ideálnych na potulky, ako napríklad jedinečný park sôch Vigeland.

Gurmánov poteší množstvo kvalitných reštaurácií, kde môžete ochutnať autentickú nórsku kuchyňu.

Zoznam najlepších vecí, ktoré môžete vidieť a robiť v Osle za 1 deň

Frogner park. Zdroj: tripadvisor.com

Začnite v parku Frogner

Začnite svoj jeden deň v Osle v rozľahlom parku Frogner, najväčšom parku v centre Osla a obľúbenom mieste pre bežcov, psičkárov a rodiny.

Park je domovom najväčšej zbierky ruží v krajine, s približne 14 000 kríkmi. Záhrada vyzerá nesmierne veľkolepo, keď kvitne.

Pôvodne bol park súčasťou historického Frognerovho domu, kým sa pozemok nerozpredal.

Potom, v roku 1990, vláda rozhodla o vytvorení parku, ktorý by si mohla užiť verejnosť.

Frognerov dom je teraz domovom Mestského múzea.

Vigelandsparken. Zdroj: anotch.blogspot.com

Vigelandsparken

Vo Frogner Parku je hviezdnou atrakciou Vigelandsparken (známy aj ako Vigeland Sculpture Park).

Sochy, ktoré priťahujú viac ako milión návštevníkov ročne, sú jednou z najnavštevovanejších atrakcií Nórska.

Inštalácia obsahuje viac ako 200 sôch, z ktorých všetky navrhol Gustav Vigeland, renomovaný nórsky sochár.

Nahé ľudské sochy, vytvorené z bronzu, žuly alebo tepaného železa, zobrazujú stav človeka a cestu od kolísky po hrob.

Medzi najznámejšie diela vo Vigelansparken patria The Angry Boy, Monolith, The Fountain a The Wheel of Life.

Kráľovský palác a záhrady

Neoklasicistická architektúra paláca, dokončená v roku 1849 pre kráľa Karola III., poteší svojou jednoduchosťou a symetriou, odklonom od archetypálnej zdobenej extravagancie mnohých európskych kráľovských sídiel.

V okolí Kráľovského paláca zo všetkých strán nájdete krásne upravené záhrady, ktoré umožňujú skvelú prechádzku kedykoľvek počas roka.

So svojimi sviežimi zelenými plochami, upravenými trávnikmi, pokojnými jazierkami a romantickými kľukatými cestičkami je to mestská oáza, ktorá pozýva na príjemný relax.

Jedným z vrcholov návštevy kráľovského paláca je každodenná výmena stráží, obrad, ktorý podčiarkuje aktívnu úlohu paláca v nórskych monarchických tradíciách.

Palác počas letných mesiacov sprístupňuje verejnosti svoje starostlivo udržiavané interiéry, ktoré ponúkajú pohľad do kráľovskej histórie krajiny a fungujúcej monarchie.

Praktické informácie:

Royal Palace Park je otvorený 24 hodín denne, každý deň.

Výmena stráží sa koná pred palácom každý deň o 13:30.

Kráľovský palác sa nachádza na konci Karl Johans Gate, ktorá vás plynule zavedie ďalej spoznávať mesto.

Karl Johans Gate. Zdroj: planetofhotels.com

Prechádzka a čas na kávu na Karl Johans Gate

Prechádzka po Karl Johans Gate je nevyhnutnosťou počas vašej návštevy mesta.

Ako hlavná ulica v Osle je Karl Johans Gate domovom mnohých kaviarní a reštaurácií, dizajnérov a prominentných budov.

Nachádza sa tu mnoho popredných nórskych inštitúcií, vrátane nórskeho parlamentu (Stortinget), univerzity a národného divadla.

Táto 1 km dlhá rušná ulica odhaľuje charakter mesta v kaleidoskope pamiatok, zvukov a zážitkov – prechádzka či posedenie v bare/kaviarni, je ideálny spôsob ako navnímať ducha mesta.

Národné divadlo a klzisko

Na prechádzke touto ulicou sa zastavte a odfoťte si budovu Národného divadla, ktorá pochádza z roku 1899.

ohromujúcu fasádu so sochami Henrika Ibsena a Bjørnstjerne Bjørnsona, dvoch najväčších nórskych spisovateľov, ktoré strážia hlavný vchod.

Pozdĺž tejto slávnej ulice tiež nájdete budovu nórskeho parlamentu Stortinget, ktorá má tiež majestátnu fasádu s nápadným polkruhovým stredom s mnohými klenutými oknami.

Hovorí sa, že jeho dizajn čerpal inšpiráciu z legendárnych štýlov budov v Taliansku a Francúzsku.

Hneď na západ od budovy parlamentu je Eidsvolls plass, kde sa nachádza pekný rybník, z ktorého sa v zime stáva klzisko.