LIFESTYLE

Dizajnéri prezradili interiérové trendy na rok 2024. Čo môžeme očakávať?

V roku 2023 bola obľúbenou kombináciou zelená so zlatou.
Pre tentokrát dizajnéri odporúčajú nešetriť farbami a vzormi.
Vydané 10. marca 2024 / Autor / Obsahuje tieto témy:

Rodáčka z Kysúc, ktorá žije v Trnave. Písanie je jej blízke od strednej školy, pričom už tretí rok študuje na fakulte masmediálnej komunikácie. Od októbra 2021 pôsobí ako stážistka v denníku SME. Okrem toho pôsobila ako redaktorka v Startitupe, aktuálne píše pre UnitedLife. Vo voľnom čase nepohrdne ani poéziou.

Plánujete dať svojmu domovu nový dych? Interiérové trendy na rok 2024 naznačujú, že práve teraz je ten správny čas.

Kým v minulom roku v bytových priestoroch dominovala zeleň, pre tentokrát dizajnéri odporúčajú sa viac vyhrať s farbami. Nebojte sa experimentovať s ich sýtejšími odtieňmi, ktoré prilákajú pohľady každej vašej návštevy.

Ako sme spomínali v našom predošlom článku, síce americká spoločnosť Pantone označila za farbu roka odtieň jemne oranžovej, pre interiér to až tak neplatí. Aké trendy teda možno očakávať v nasledujúcich mesiacoch?

Nešetrite farbami a vzormi

Minulý rok spustil ošiaľ okolo zemitých odtieňov farieb. Spoločnosť sa tak snažila byť viac spätá s prírodou, čomu nasvedčoval aj výber doplnkov. Ako uvádza portál Wood Style Design, ikonickou dvojkou sa stalo prevedenie zelenej a zlatej. Príbytky sa menili na interiérovú džungľu, čo malo obnášať značné benefity. Jedným z nich bola schopnosť rastlín, ktorá má pohlcovať žiarenie z elektroniky a prečisťovať vzduch.

Ako informuje Forbes, riaditeľka interiérového dizajnu jednej z architektonických firiem v New Yorku Becca Roderick má pre tento rok iné plány. V porovnaní s predošlým rokom na popularite získajú výrazné farby a vzory.

interiérové trendy

Odborníci na interiérový dizajn odporúčajú nešetriť farbami. Zdroj: pexels.com

„Pokiaľ ide o dizajnové trendy na rok 2024, očakávame, že budeme svedkami čoraz väčšej trúfalosti v oblasti farieb. Pigmenty rôznej intenzity budú všadeprítomné vo farbách náterov, dlaždíc, stolárskych výrobkov a textílií. Šikovné využitie farieb môžete vidieť v našom projekte v Brookylne The Huron, ktorý má pri vchode úžasnú stenu z modrozelených dlaždíc,“ opisuje svoje predikcie.

„Keď človek vstúpi do budovy, nával farieb evokuje energiu a živosť okolitej štvrte Greenpoint. Okamžite sa vám zlepší nálada – niečo, čo môžeme všetci v roku 2024 privítať,“ dodáva.

Naopak, riaditeľka Real Simple Magazine Erica Finamore zastáva celkom odlišný názor. Tvrdí, že kým jasné dúhové farby vládli trendom viac ako posledných päť rokov, izby môžu tento rok nabrať nový dych prostredníctvom utlmených paliet.

Medzi jej favoritov možno zaradiť tmavšie zlato ružové, slivkové a bordové odtiene. Podľa jej slov ide o niečo, čo môže naozaj pozdvihnúť celý priestor.

Drevo ako nestarnúca klasika

Výrobky z dreva dominujú v domácnostiach už niekoľko rokov. Avšak aj napriek tomu pre tentokrát prinesú niečo iné. Kým doposiaľ v popredí bolo bledé drevo, pomaly ho začínajú striedať jeho tmavšie odtiene. Potvrdila to aj interiérová dizajnérka Lauren Moore pôsobiaca v Design Assembly.

„Materiály ako shou sugi ban a údený dub sa stanú obľúbenejšími v nábytku aj mimo neho,“ vysvetľuje.

interiérové trendy

Tradičné prevedenie kuchyne nahradí moderná estetika. Zdroj: pexels.com

Minimalizmus na stenách vymenia umelecké diela v nadrozmerných veľkostiach. Podľa interiérovej dizajnérky Kate Dawson daný zvrat možno jednoducho vysvetliť. Ľudia opäť začínajú preferovať dvojposchodové domy s vysokými stropmi. Éra prízemných príbytkov je pomaly za nami, čo prináša revolúciu v doplnkoch.

„Toto sú ideálne miesta, kde môžete obrovské umelecké diela vystaviť, ale aj keď nemáte viacposchodovú miestnosť, zvoliť väčšie umelecké diela je stále trendy. Je to skvelý spôsob, ako dodať miestnosti šmrnc bez toho, aby ste mali pocit, že to preháňate,“ dodáva Dawson.

Zaoblené línie

Svoje dizajnové prevedenie zmení aj nábytok, predovšetkým v podobe pohoviek a stoličiek. Dawson tvrdí, že v nákupných centrách si tak budete môcť zadovážiť zaujímavejšie kúsky.

Oblé krivky nábytku sú v kurze, najmä v priestoroch obývačky. Prostredníctvom danej jednoduchej zmeny dodáte vášmu obydliu moderný nádych. Treba mať však na pamäti, že zaoblené pohovky nepatria k najpohodlnejším. V súvislosti s tým sa odporúča zvoliť ich klasickú verziu, ktorá sa doplní zaobleným stolíkom.

Dôležitú časť domácností tvorí osvetlenie. Problém však nastáva vtedy, keď ho je v priestoroch málo.

interiérové trendy

V kurze bude tento rok tmavé drevo. Zdroj: pexels.com

„Ľudia sa určite čoraz viac zameriavajú na osvetlenie a uvedomujú si, že rôzne typy osvetlenia skutočne oživujú priestor a tieto svetlá môžu slúžiť ako funkčné umelecké diela,“ tvrdí Finamore.

V súvislosti s tým hneď na začiatku roka niekoľkí dizajnéri priniesli jeho estetické prevedenie v podobe výrazných stolových lámp. Ich zaujímavým prvkom sú rovnaké farebné odtiene a podstavce.

Netreba zabúdať na kuchyňu

Aj napriek tomu, že jej využitie teší najmä naše chuťové a čuchové zmysly, nemali by sme podceniť jej estetickú stránku. Alexia Sheinman pôsobiaca v Pembrooke & Ives tvrdí, že ich tradičné zobrazenie nahradí moderná estetika.

Pomocníkov na varenie nemusíte mať nutne vystavených na kuchynskej linke. Zakomponujte do priestoru pár skrytých zásuviek, kde môžete uložiť celú vašu kuchynskú výbavu.

Pokiaľ ide o sfarbenie, v kurze bude tmavý mramorový kameň.

Pokračujte na ďalší príspevok »