Cestujeme po Európe

Orloj, lanový park a vychýrené syrčeky. Prečo navštíviť Olomouc?

Už v staroveku sa Olomouc stal križovatkou obchodných ciest. V rannom stredoveku v ňom sídlili najmocnejšie kniežatá Moravy. V šestnástom storočí tu založili druhú najstaršiu univerzitu na území Českej republiky. Najkrajšie monumenty, pamiatky a kostoly, ktoré dodnes lákajú návštevníkov z celého sveta, postavili práve počas obdobia baroka. Na prelome 18. a 19. storočia sa mesto zmenilo na pevnosť a stalo sa… Prečítať celé

Už v staroveku sa Olomouc stal križovatkou obchodných ciest. V rannom stredoveku v ňom sídlili najmocnejšie kniežatá Moravy. V šestnástom storočí tu založili druhú najstaršiu univerzitu na území Českej republiky. Najkrajšie monumenty, pamiatky a kostoly, ktoré dodnes lákajú návštevníkov z celého sveta, postavili práve počas obdobia baroka. Na prelome 18. a 19. storočia sa mesto zmenilo na pevnosť a stalo sa hlavným vojenským centrom Rakúskej monarchie.

V súčasnosti je Olomouc šiestym najväčším mestom v Českej republike, sídlom arcibiskupstva a centrom Olomouckého kraja. Na Univerzite Palackého študuje viac než dvadsať tisíc mladých ľudí a monumentálny Stĺp Najsvätejšej trojice nájdete v zozname UNESCO. Čím iným ešte toto mesto láka turistov? Ktoré miesta stoja za návštevu? A akými špecialitami sa Olomouc preslávil vo svete? Objavujte mesto spolu s nami.

Stĺp Najsvätejšej trojice dominuje historickému centru Olomouca a svojou mohutnosťou turistom vyráža dych. V strednej Európe nenájdete väčšie zoskupenie barokových sôch v rámci jednej skulptúry. Stĺp meria 32 metrov a počas sezóny môžete navštíviť aj kaplnku, ktorá sa nachádza v jeho spodnej časti. Zdroj fotografie: osobný archív.

Architektúra Olomouca vás nudiť nebude

Po niekoľkohodinovej ceste Valašským expresom sme tu, v historickom centre Olomouca. Počas dlhých prechádzok objavujeme architektonické skvosty roztrúsené po celom meste. Na každom kilometri nájdeme niečo špecifické. Všímame si barokové stĺpy, sochy, fontány, kostoly ale aj rozprávkové dvere, domy a paláce, umelecké grafity, parky, či pevnosti.

Olomoucké domy rozhodne nie sú nudné. Zdroj obrázka: osobný archív.

V úplnom centre mesta, na Hornom námestí, našu pozornosť upúta budova radnice, ktorá už 600 rokov symbolizuje hospodársky, ale aj politický význam niekdajšieho kráľovského mesta. Dodnes v nej sídli mestská samospráva.

Do severnej fasády radnice je zasadený Olomoucký orloj. Tvorí ho výklenok s lomeným oblúkom vysoký štrnásť metrov. Mozaiková výzdoba orloja pozostáva z medailónov na bočných stranách výklenku, ktoré znázorňujú práce charakteristické pro jednotlivé mesiace v roku.

Inzercia

O tom, že bol Olomouc kedysi významné kráľovské mesto nepochybujeme ani na chvíľu. Honosnú atmosféru mestu dodávajú barokové fontány, kostoly a chrámy na každom rohu. Jedinečnou pamiatkou je súbor veľkých kamenných barokových fontán. Pri ich zdobení sa sochári inšpirovali antickou mytológiou.

Fontány a sochy zdobia uličky a námestia mesta. Zdroj fotografie: osobný archív.

Starobylý ráz mesta dotvárajú aj historické meštianske domy a paláce, ktoré lemujú Horné námestie a priľahlé ulice. Pre množstvo chrámov, kostolov a kaplniek pripomína malý Rím. Architektúra kostolov nás prevedie z románskeho až po novogotický štýl, dominuje im Katedrála sv. Václava. 

Ak ste milovníkom histórie a architektúry, Katedrálu sv. Václava určite neobíďte. Južná veža katedrály je s výškou 100, 65 metra najvyššou kostolnou vežou na Morave a druhou najvyššou v Českej republike. Zdroj obrázka: osobný archív.

Olomouc ako mesto kultúry a umenia

Grafity priamo v historickom centre vytvárajú zaujímavý kontrast. Zdroj obrázka: osobný archív.

Navštívime aj Arcidiecézne múzeum Olomouc, ktoré sa nachádza len pár krokov od katedrály. Počas expozície okrem malieb a fresiek obdivujeme úchvatný kočiar, či kalich zo pštrosieho vajca. Na vrchnom poschodí si príde na svoje každý nadšenec galérií a histórie. Steny okrem obrazov zdobia historické erby. Na záver nás sprievodca zavedie do tajnej záhrady s rozprávkovou studňou uprostred, ktorá je porastená papradím a obklopená kríkmi ruží.

Obklopení vežou katedrály a chladnými chodbami pevnosti sedíme v pokojnej záhrade, užívame si atmosféru stredoveku a želáme si na chvíľu uniknúť od všetkých starostí uponáhľaného života. Zdroj obrázka: osobný archív.

Aj takýto koč na vás čaká v Arcidiecéznom múzeu Olomouc. Zdroj obrázka: osobný archív.

Nechce sa vám chodiť po pamiatkach? Zažite adrenalín

Nie každého bavia múzeá, galérie, či historické pamiatky. Olomouc a okolie ponúka niekoľko možností zábavy, športu, či adrenalínu. Vodné športy, golf, štadióny, cyklotrasy. Stačí si len vybrať. Aj my chceme zažiť niečo úplne nové, preto kráčame do lanového centra. Nebojíte sa výšok? Lanové centrum odporúčame všetkými desiatimi.

Pred výstupom sme pokojní, avšak po vyšplhaní na vysoký stožiar nám nie je všetko jedno. Srdce búši ako pred skúškou. Keď sa zasekneme v polovici, kričíme a túžime sa vrátiť do bezpečia, avšak nakoniec zdoláme všetky prekážky a dole zliezame s pocitom víťazstva.

Lanové centrum ponúka viacero atrakcií pre deti i dospelých. Okrem lezenia s rôznym stupňom náročnosti prekážok, si môžete vyskúšať hojdanie na obrovskej hojdačke, čo pripomína skôr pád. V lanovom centre sa zabavia aj najmenšie deti na trampolínach alebo v detskej zóne. Zdroj obrázka: osobný archív.

Čo ochutnať?

Najtypickejšou  potravinou Olomouckého kraja sú olomoucké syrčeky, po moravsky tvarúžky, ktoré tvoria neodmysliteľnú súčasť českej kuchyne. Vyrábajú sa v Lošticiach, v Olomouckom kraji, a vynikajú silnou vôňou až zápachom a žltou farbou.

Syrčeky sú jediným českým syrom s prenikavou chuťou, ktorá je závislá od stupňa prezretia. Výraznou chuťou aj vôňou si nezískajú každého, avšak ochutnať ich rozhodne musíte. Práve v centre Olomouca nájdete viacero obchodíkov, kde ich kúpite priamo od výrobcu.

 

 

Pokračujte na ďalší príspevok »