ZDRAVIE

Pokiaľ si radi doprajete kávu, treba dodržiavať stanovené limity. Koľko kofeínu sa odporúča denne prijať?

Kofeín môže v ľudskom organizme zotrvať až deväť hodín.
Po jeho vysadení môže dôjsť k zlepšeniu spánku.

Rodáčka z Kysúc, ktorá žije v Trnave. Písanie je jej blízke od strednej školy, pričom už tretí rok študuje na fakulte masmediálnej komunikácie. Od októbra 2021 pôsobí ako stážistka v denníku SME. Okrem toho pôsobila ako redaktorka v Startitupe, aktuálne píše pre UnitedLife. Vo voľnom čase nepohrdne ani poéziou.

O tom, či pitie kávy môže byť zdraviu prospešné, sa diskutuje dlhodobo. Niektoré štúdie poukazujú, že daný zvyk môže mať viac benefitov, než sa zdá.

Ako uvádza Forbes, podľa niektorých výskumov konzumácia kávy môže mať pozitívny vplyv na rozbité vlákna DNA. Síce v počiatku to môže znieť až nereálne, daný obľúbený nápoj ich môže posilniť proti ďalšiemu poškodeniu.

Pokiaľ sa pozrieme na celkové zlepšenie zdravia, výnimku netvorí ani zníženie hladiny cukru v krvi, lepšia pamäť, zdravšia pečeň či prevencia pred demenciou. Aký vplyv má na ľudské telo však kofeín? Jedna z najnovších štúdií prináša zaujímavé výsledky.

Odporúčané množstvo kofeínu

Aj keď nepatríte k pravidelným konzumentom kávy, s veľkou pravdepodobnosťou sa mu nevyhnete. Nielenže je obsiahnutý aj v čajoch, ktoré sú častou náhradou spomínaného nápoja, možno ho nájsť aj v liekoch proti nachladnutiu či v čokoláde. Aj napriek tomu, že po jeho konzumácii dochádza k jeho rýchlej absorpcii, v tele môže zotrvať až deväť hodín, informuje portál ScienceAlert.

Vzhľadom na to, že je rozpustný vo vode a v tukoch, dostáva sa do všetkých telesných tkanív. Na základe toho môže pôsobiť na viaceré časti tela.

odporúčané množstvo kofeínu

Pitie kávy môže predstavovať pre ľudský organizmus viacero benefitov. Zdroj: pexels.com

INZERCIA

V prípade dospelého človeka sa odporúča, aby denne nekonzumoval viac ako 400 miligramov kofeínu. V praxi ide približne o štyri šálky kávy. Pokiaľ dôjde k prekročeniu odporúčanej hodnoty, môže dôjsť ku komplikáciám v podobe svalového chvenia, nevoľnosti, migrény, búšenia srdca či v extrémnych prípadoch dokonca k smrti.

Negatívne vplyvy sa môžu zaznamenať aj u ľudí, ktorí to s danou látkou nepreháňajú. Môžu sa u nich vyskytnúť ťažkosti so zaspávaním alebo pocity nervozity. Avšak predtým, než sa rozhodnete vynechať kofeín, je potrebné sa pripraviť na bolesti hlavy a únavu.

Ovplyvnenie funkcií v mozgu

Mnoho ľudí pije nápoje s kofeínom, aby oddialili únavu. Síce sa to môže zdať ako placebo, kofeín sa viaže na receptor v mozgu, ktorý využíva adenozín. Uvedený proces spôsobuje, že telo pociťuje únavu neskôr, než zvyčajne. Aj to je jeden z dôvodov, prečo po vysadení kofeínu sa človek cíti ospalo.

V dôsledku absencie dochádza aj k bolestiam hlavy. Počas konzumácie kofeínu sa krvné cievy v hlave a krku zužujú, čím sa znižuje prietok krvi do mozgu. Pokiaľ sa mu začnete vyhýbať, už po 24 hodinách sa krvné cievy vrátia do pôvodnej podoby, v dôsledku čoho dochádza k zvýšeniu prietoku krvi do mozgu. Práve daný proces spôsobuje spomínané bolesti hlavy, ktoré môžu v priemere trvať až deväť dní.

odporúčané množstvo kofeínu

Dospelým ľuďom sa odporúča denne vypiť štyri šálky kávy. Zdroj: pexels.com

Jednou zo zaujímavosti je aj to, že k ovplyvneniu spánku dochádza len vtedy, pokiaľ sa konzumuje v neskorších hodinách. V danom štádiu sa oneskorí uvoľnenie melatonínu o 40 minút. Zároveň dochádza k zníženiu celkového času spánku.

V dôsledku toho sa môžete ďalší deň cítiť viac unavený, čo vedie k tomu, že si dáte kofeín opäť po prebudení. Avšak po jeho vysadení existuje vysoká pravdepodobnosť, že sa váš spánok zlepší.

Znížená pravdepodobnosť viacerých ťažkostí

Zníženie alebo odstránenie kofeínových nápojov z jedálnička môže vyliečiť viaceré ťažkosti. Patria k ním napríklad pálenie záhy alebo poruchy trávenia. Kofeín indikuje sekréciu kyseliny v žalúdku, pričom zároveň dochádza k oslabeniu pažerákového zvierača. V dôsledku toho sa tvoria uvedené komplikácie.

Pokiaľ vynecháte kofeín, môžete zaznamenať aj lepšie hodnoty vášho krvného tlaku. Síce podľa viacerých štúdií ide len o malú zmenu, aj napriek tomu môžete ovplyvniť riziko kardiovaskulárnych ochorení.

odporúčané množstvo kofeínu

Cukor obsiahnutý v energetických nápojoch predstavuje pre zdravie zubov veľké riziko. Zdroj: pexels.com

V súčasnosti sa veľký dôraz kladie aj na duševné zdravie, pričom práve spomínaná zložka súvisí so zvýšenou úzkosťou či záchvatmi paniky. K daným prejavom dochádza aj u ľudí, ktorí nemajú predispozíciu k psychickým problémom.

V prípade menších vecí, ktoré môžu pozitívne ovplyvniť váš život, patrí aj zlepšenie belosti zubov. Daný faktor však nesúvisí priamo s kofeínom, ale nápojmi, ktoré ho obsahujú. Príkladom sú čaj a káva, ktoré obsahujú zlúčeniny, ktoré farbia zuby.

Rizikový faktor je najmä cukor obsiahnutý v energetických nápojoch, v dôsledku čoho môže dôjsť k poškodeniu zubov. Zároveň pitie nápojov s obsahom kofeínu môžu znížiť produkciu slín, ktoré chránia zuby pred poškodením.

Pokračujte na ďalší príspevok »