Belize: rajská príroda a všetko čo potrebujete k životu na jednom mieste

Čakajú tu na vás rozmanité dobrodružstvá, bohaté kultúrne dedičstvo, mayské chrámy, ktoré sa týčia nad novodobými ľudskými osídleniami, stovky ostrovov s dokonalým morom a bielym pieskom, druhý najväčší bariérový útes na svet.

Belize je druhá najmenšia krajina v Strednej Amerike, no poskytuje služby a podmienky na život, ako takmer žiadna iná krajina široko ďaleko.

Krajina ponúka rozmanité dobrodružstvá, bohaté kultúrne dedičstvo, mayské chrámy, ktoré sa týčia nad novodobými ľudskými osídleniami, stovky ostrovov s dokonalým morom a bielym pieskom, druhý najväčší bariérový útes na svete a ešte oveľa viac, to je Belize.

 

Na Belize budete potrebovať aspoň sedem dní

Budete sa tu cítiť ako v Karibiku aj Strednej Amerike naraz – krajina totiž spája množstvo z oboch lokalít, a i keď rozlohou nie je veľká, rozhodne sa tu nudiť nebudete.

Ak tu plánujete stráviť iba pár dní, rozhodne budete mať o zážitok postarané, no ak máte možnosť si pobyt predĺžiť, nebudete ľutovať.

Snažte sa tu stráviť aspoň týždeň.

Rozdeľte svoj itinerár medzi severné, stredné a južné Belize a naplánujte si pobyt aspoň na tri noci v každej oblasti.

 

Dohovoríte sa tu po anglicky

Je to jedna z dvoch anglicky hovoriacich krajín v celej Latinskej Amerike (druhou je Guyana v Južnej Amerike).

Náhla zmena jazyka môže byť skutočným prekvapením pre každého, kto cestuje po súši od španielsky hovoriacich susedov v širokom okolí.

 

More a pláže na Belize sú vlajkovou loďou celej krajiny a ich návštevu si zapamätáte do konca života. Autor: Natália Jančušková.

Bezpodmienečná návšteva mora

Je nevyhnutné, aby ste strávili čas v mori a na lokálnych plážach.

Čaká na vás nespočetné množstvo aktivít ako vodné lyžovanie a plachtenie, ale skutočný dôraz sa kladie na šnorchlovanie a potápanie.

Dokonca aj v plytších vodách môžete očakávať, že uvidíte raje, nespočetné množstvo tropických rýb a môžete sa bezpečne potápať s viacerými druhmi žralokov.

 

Morský bar s výbornou hudbou a dokonalou atmosférou. Autor: Natália Jančušková.

Horúci tip: ostrov Caye Caulker

Tento malý karibský ostrov je dokonalým plážovým únikom a miestom pre oddych, s dychberúcou prírodou.

S tyrkysovými vodami, pestrým morským životom a uvoľnenou energiou, je Caye Caulker ideálny pre kvalitne strávený čas na pláži.

Dostanete sa sem jednoducho, trajektom z Belize City a cesta trvá iba necelú hodinku.

Cestou na trajekte môžete vidieť malé súkromné ostrovy s vilami a užívať si okolitý kolorit prvotriednej karibskej scenérie.

Okrem oddychu máte možnosť špičkového potápania a môžete stráviť čas šnorchlovaním s rôznymi druhmi žralokov a rají.

 

Môžete si tu užívať priamy kontakt s rajami a spoločné kúpanie v dokonalej tyrkysovej vode. Autor: Natália Jančušková.

Za rajami nemusíte chodiť ďaleko, na pláži kde je najkrajšie pozorovanie západu slnka prebieha o 16:00 čas kŕmenia rají.

Tie v húfoch prichádzajú a sú v priamom kontakte s okolitými plavcami, sú veľmi pokojné, takže sa nemusíte báť, a čas s nimi si môžete užívať ako málokde.

Pláže sú vybavené nádhernými morskými barmi, kde sedíte v mori na barových stoličkách, popijáte drink a uživatele si úžasné atmosféru.

Tiež je v mori množstvo hamák, hojdačiek a ďalšieho vybavenia na relax.

Nachádzaju sa tu aj skvelé reštaurácie, bary a diskotéky kde sa môžete večer perfektne zabaviť.

A dokonalý pocit pohody a uvoľnenej atmosféry dotvára fakt, že na ostrove takmer vôbec nepremávajú autá a pohybujete sa tu peši, bicyklom alebo golfovými vozíkmi.

 

Jedlo a pitie

Vzhľadom na jeho malú veľkosť – hlavné mesto Belize City má približne 60 000 obyvateľov – je pochopiteľné, že Belize má málo jasne identifikovateľných národných jedál alebo nápojov.

Veľa z najobľúbenejších pouličných jedál v Mexiku je ľahko dostupné tu, vrátane tacos, tamales a pico de gallo.

Čerstvé ceviche je tiež veľmi bežné, nájdete tu aj ďalšie klasické pokrmy z Guatemaly, Nikaraguy či Kostariky.

Karibské vplyvy možno nájsť v koláčoch a kuracom guláši, zatiaľ čo mayské vplyvy zahŕňajú cochinita pibil, verziu pomaly vareného bravčového mäsa.

Ak chcete niečo originál belizské, vyskúšajte fry jacks, druh vyprážaného chleba, ktorý sa často podáva pri raňajkách, alebo lastúrové lievance a belizské garnache (druh otvoreného taco) neskôr počas dňa.

Všetko zapite čerstvými ovocnými šťavami alebo kokosovou vodou a keď príde noc, siahnite po rume – de facto národnom nápoji.

 

Okrem mora a krásnej prírody si tu užijete aj kultúru a krásy histórie. Zdroj: greatvaluevacations.com

Živá história

S velikánmi ako Chichen Itza a Tikal v susednom Mexiku a Guatemale, sa môže zdať, že o tých najúžasnejších mayských ruinách sa už hovorilo.

Pri pohľade na mapu je samozrejme logické, že staroveké kráľovstvo sa rozprestieralo aj na území, ktoré teraz nazývame Belize.

Možno tu nie je nič z rozsahu jeho rivalov, ale lokality ako Altun Ha, severne od Belize City, sú napriek tomu pôsobivé, najmä pre nováčikov v regióne.

Ďalej na juhu nájdete veľkolepé miesto v Xunantunich, ktoré prekvitalo v 7. storočí, keď bolo ústredným bodom uctievania a obchodu a malo stálu populáciu okolo 10 000 Mayov.

 

Praktické informácie

Menou je belizský dolár, ktorý je naviazaný na americký ekvivalent v polovičnej hodnote – dva belizské doláre majú vždy hodnotu jedného amerického dolára.

Krajinu, ktorá leží na okraji Karibiku, občas zasiahnu hurikány, ktorých sezóna trvá približne od augusta do októbra, takže tieto mesiace nie sú najvhodnejším obdobím na návštevu Belize.

Miestnym jazykom je angličtina, v mnohých častiach sa španielsky dokonca vôbec nedohovoríte.

Ak sa chystáte navštíviť niektorý z ostrovov, môžete využiť leteckú alebo námornú dopravu – lode na ostrovy premávajú často, niekoľko krát do dňa, a cena jazdy je pomerne sympatická.

 

Nepotrebujete víza

Pre občanov Slovenskej republiky je vstup do krajiny jednoduchý.

Víza nebudete potrebovať – týka sa to vstupu do krajiny s pobytom maximálne 30 dní.

To je rozdiel od väčšiny krajín v okolí, kde je bezvízový pobyt ohraničený až 90 dňami.

Na hraniciach rátajte s poplatkom, ktorý je aktuálne necelých 20 eur.

Pokračujte na ďalší príspevok »Príbehy slávnych

From Zero to Hero – ako sa z ľudí na dne stali superboháči

  • Cesta k úspechu býva neraz tŕnistá. Presvedčili sa o tom aj mnohé slávne osobnosti, ktorých meno dnes pozná značná časť svetovej populácie.
  • Ako sa Ralph Lauren stal svetovou módnou ikonou? Je kľúčom k úspechu tvrdá práca, dobrý nápad a jasný cieľ, alebo ide len o dielo náhody? V skutočnosti je to kombinácia všetkých týchto faktorov.