Slovensko a koronavírus

Od dnes je voľný pohyb obmedzený. Všetky opatrenia stručne a zrozumiteľne+pokuty

Od stredy 8.4.2020 na Slovensku platia prísne opatrenia, ktoré zabránia šíreniu koronavírusu COVID-19 po celej republike.
Vydané 8. apríla 2020 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , ,

Vážna situácia si vyžiadala vážne bezpečnostné opatrenia. Veľkonočné sviatky budú v roku 2020 zásadne odlišné od všetkých ostatných, pretože rodiny sa nebudú stretávať pre hrozbu šírenia koronavírusu COVID-19.

Slovensko prijalo opatrenia, ktoré v prijateľnej miere obmedzujú voľný pohyb, predovšetkým sa však týkajú cestovania do iných okresov za rodinami a zhromažďovania kvôli sviatkom.

Od 8. do 13. apríla 2020 je na Slovensku obmedzený voľný pohyb osôb nasledovným nariadením:

• zákaz zhromažďovať sa s výnimkou osôb žijúcich v spoločnej domácnosti;

Uvedená veta znamená, že je zakázané cestovať za rodinou alebo známymi, ak s nimi nežijete v spoločnej domácnosti. Nesmiete chodiť „šibať“ do iných okresov, ale ani v rámci jedného mesta, pretože so širšou rodinou nežijete v spoločnej domácnosti. Nemali by ste sa ani stretávať v prírode s ľuďmi, ktorí s vami v domácnosti nežijú. Na dodržiavanie zákazov budú dohliadať policajti i 714 vojakov, uvádza TASR.

Uplatňujú sa ale nasledovné výnimky:

• cesty do a zo zamestnania či na výkon podnikateľskej činnosti,
  • cesty na nevyhnutné nákupy, zabezpečenie nevyhnutných potrieb pri starostlivosti o deti a zvieratá či tankovanie pohonných látok,
  • neodkladné vyšetrenia u lekára vrátane sprevádzania blízkou osobou a príbuzným,
  • cesty na pohreb blízkej osoby.
  • v rámci okresu, respektíve v rámci mesta v prípade Bratislavy a Košíc, je povolené tiež zabezpečenie nákupov pre inú osobu, cesta s cieľom starostlivosti o blízku osobu alebo príbuzného, ktorý je na takú starostlivosť odkázaný.
  • povolený je aj pobyt v prírode v rovnakom okrese, respektíve meste (Bratislava, Košice)

V praxi to teda znamená, že môžete robiť takmer všetko, čo doteraz. Nesmiete sa iba stretávať s ľuďmi, ktorí s vami nežijú v domácnosti a nemali by ste sa pohybovať po meste či obci, ak si to nevyžaduje plnenie niektorej z vyššie uvedených výnimiek.

V prípade jej porušenia karantény hrozí občanom pokuta až do výšky 1 659 eur, v prípade nenosenia rúška 1 000 eur