#smedoma

Počujete Laurel alebo Yanni? Vidíte modro-čierne šaty? Každý počuje a vidí niečo iné, vyskúšajte známych

Janny, Jally, Laurel alebo Lórei? Každý, kto si vypočuje nasledovné slová, počuje niečo odlišné.

Spomínate si na celosvetový internetový fenomén modrých šiat s čiernymi pruhmi, ktoré mnohí ľudia na internete videli ako bielo-zlaté? V roku 2015 vyvolali nevšedne veľkú internetovú diskusiu a poukázali na to, že to, čo vidíme a považujeme za samozrejmé, v skutočnosti vôbec tak samozrejmé a pravdivé nie je. Šaty na fotografii nižšie sú skutočne modré a čierne, ale mozog mnohých ľudí farby interpretuje modrú ako bielu a čiernu ako zlatú, prípadne inak.

Takto vyzerajú tieto konkrétne šaty na kvalitnejšej fotografii s lepším osvetlením:

Možno si poviete, že toto je príliš slabá ilúzia, pretože je závislá na tom, či sa na ňu pozeráte cez mobil, počítač alebo na inom zobrazovacom zariadení.

Väčším prekvapením bude pre vás zistenie, že ak už nemôžete veriť vlastným očiam, s ušami to nie je o nič lepšie. Dokonca sa zdá, že uši nás vedia oklamať ešte viac. Toto vás zaručene dostane.

Dokonalá zvuková ilúzia

Pred dvomi rokmi sa na internete objavila nahrávka syntetického hlasu, ktorý hovorí iba jedno slovo. Nič viac, iba jedno. Napriek tomu vzbudil obrovské ohlasy. Zatiaľ, čo niektorí ľudia počujú, že hlas hovorí slovo „Laurel“, iní počujú „Yanni“, prípadne Janny či Jally. Zaujímavosťou je, že obe strany počujú úplne jednoznačne tú svoju verziu, zatiaľ čo ostatní ľudia rovnako jednoznačne druhú verziu.

Vyskúšajte to aj vy a pustite tento zvuk ďalším ľuďom – asi vás prekvapí, kto čo počuje:

Inzercia

 

Dôvod, pre ktorý ľudia počujú rôzne veci, spočíva v tom, ako pracuje ich mozog. Hlas znejúci na nahrávke je syntetický a vo frekvenčnom spektre, ktorý náš mozog nie je zvyknutý interpretovať ako reč. Keďže mozog nevie celkom jednoznačne rozlíšiť, čo to vlastne počuje, priradí si zvuk k niečomu, čo už pozná, v tomto prípade sa sústredí na nižšiu alebo vyššiu frekvenciu zvuku. A práve v nej spočíva to tajomstvo: čím je frekvencia zvuku nižšia, tým viac počujeme slovo Laurel, vyššie frekvencie znejú ako Yanni, Jally alebo Janny.

Originálna nahrávka znie Laurel, nech sa vám to zdá akokoľvek nepravdepodobné.

 

Podrobné vysvetlenie tejto zaujímavosti zverejnil YouTube kanál asapSCIENCE:

 

Pokračujte na ďalší príspevok »Cestovanie autom

Kam na dovolenku autom

  • Plánujete letnú dovolenku, ale radi by ste sa vyhli preplneným a stresujúcim letiskám?
  • Cestovanie autom vám dáva slobodu ísť kamkoľvek chcete, kedykoľvek chcete. Nemusíte sa riadiť cestovnými poriadkami autobusov ani lietadiel a môžete sa zastaviť na miestach, ktoré vás po ceste zaujmú.