Cestovanie

Bali je Chorvátskom Ázie, ale je to skutočne taký raj ako sa hovorí?

Pred pár rokmi to bola iba veľmi ťažko dosiahnuteľná exotika, na ktorú mali nárok len majitelia väčších bankových kont. Avšak, situácia sa za pár rokov zmenila a Bali si našlo svoje obľúbené miestečko aj medzi nami Slovákmi. Lenže ako sa hovorí, nič nie je také, ako sa na prvý pohľad zdá. To isté platí aj o tomto slávnom ostrove.
Vydané 8. apríla 2020 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , ,

Vášnivá cestovateľka, prekladateľka a milovníčka mačiek | Indonézia

Prečo si Bali získalo prívlastok Chorvátsko Ázie?

Všetci to poznáme, skončí školský rok a začneme baliť kufre, piecť rezne a hor sa do Chorvátska! Keďže to máme akoby za rohom, nie je také náročné dostať sa tam po svojom a s veľkými zásobami jedla, a la konzervy, zažiť dovolenku snov za malý peniaz. To isté platí aj o Bali, aj keď tam už síce kameňom nedohodíte, no dovolenka lacná tu stále bude.

Tak ako my sme poňali Chorvátsko, tak poňali takí Austrálčania Bali. O tom, že Bali sa nachádza v rozvojovej krajine svedčia aj ceny na ostrove. Pre protinožcov je to hotový raj na zemi. Stačia tri hodinky v lietadle a dovolenka sa im môže začať. Síce, pre nás Chorvátsko nie je až taká lacná záležitosť pri plnohodnotnom využívaní ich služieb, no pri bohatých zásobách jedla, prívlastok raja na zemi si naše slovenské more môže ponechať.

Protinožci si Bali veľmi obľúbili

Tak ako naše cesty vedú na Balkán, tak vedú aj cesty Austrálčanov na Bali, kde si patrične užívajú svoj život a prispievajú tým do kasy chudobným domorodcom – alebo nie. Pijú, surfujú, tancujú a relaxujú.

Mesto Kuta, ktoré je hneď pri letisku, je považované za centrum všetkých barov, klubov a fancy reštaurácii, kde to Austrálčania vždy roztočia. Samozrejme, Bali je lákadlom aj pre obyvateľom iných  národnosti, no protinožci sú najpočetnejší.

Ako to vidí Instagram?

Ruku na srdce – koľkí z nás sme sa už prichytili pri tom, ako závidíme provokatívne fotky tejto indonézskej exotiky, zatiaľ čo u nás je tuhá zima? Veď, kto by nezávidel taký raj? Len si to predstavte, všade biele ľudoprázdne pláže k tomu čerstvá kokosová voda z mladého orecha, a aby to bolo v súlade s ekologickým svedomím, tak slamka z recyklovateľného materiálu. Spoločnosť vám spríjemňuje milá opička pobehujúca z jedného banánovníka na druhý.

Na začiatok dňa chutné raňajky v podobe ovocnej misky pozostávajúcej z čerstvo natrhaného dračieho ovocia a na jazyku rozplývajúceho sa manga, a to všetko na plávajúcej tácke v tyrkysovej vode bazéna, ktorý sa nachádza v apartmáne prenajatom za pár babiek. Nasleduje poobedné surfovanie v divokých vlnách Indického oceána.

Večer to zaklincuje chutné jedlo v prestížnej reštaurácii na európsky štýl na plážovej promenáde v turistickej Kute. A počas dňa divoká jazda na mopede vnášajúca vietor do vašich vlniacich sa vlasov. No nie je to dokonalá idylka?

Je to skutočne také ružové ako sa zdá?

Cez ružové okuliare je všetko krajšie alebo v tomto prípade aj cez filter fotoaparátu. Žiaľ, dostali sme sa do obdobia, kedy si dávame veľmi záležať na názore ostatných a na spôsobe akým sa prezentujeme. Všetko musí byť dokonalé; dokonalé oblečenie, dokonalé vlasy, dokonalý mejkap, dokonalé auto, dovolenka a dalo by sa pokračovať. Máme tendenciu veci skrášľovať a vylepšovať, a to aj vtedy, ak také nie sú. Avšak, Bali má dve tváre. Tú, ktorú vníma domáce obyvateľstvo a tá ďalšia je tá turistická, ktorú vnímame my.

Aká je realita?

Realita z pohľadu človeka, ktorý vidí aká je Indonézia tam, kde turista ešte nezavítal je úplne iná. Ľudia prichádzajúci iba na Bali si to, bohužiaľ, neuvedomujú, pretože nevidia ten svet „vonku“. Samotní Indonézania si tento rozdiel uvedomujú, no tiež vedia, že sú bezmocní.

Väčšina z nich sa na Bali nikdy v živote nedostane, pretože ich finančná situácia im to nedovolí, aj napriek tomu, že Bali je ich snom. Len tak tíško a v dobrom závidia turistom, ktorí si ich krajinu vychutnávajú a menia na nepoznanie.

Vyššie spomínané mladé kokosy si na pláži síce vychutnáte, no vaše eko-svedomie utrpí, pretože slamka bude plastová a pláž nebude ľudoprázdna, ale ľudoplná. Navyše, odpadky sa na vás budú valiť z každej strany. Vidina balijských bielych pláži je iba vidinou, pretože nie všetky pláže sú čisté, samozrejme, reč nie je o morských riasach znečisťujúcich krásne prostredie, ale o odpadkoch, ktoré si každý len tak pohodí, kde mu príde.

Niekedy je menej viac

Večera v luxusnej reštaurácii? Tiež to nie je najlepší nápad, pretože podporujete tým pravdepodobne nejakého európskeho majiteľa a domáci Indonézan prichádza o potenciálny zisk, ktorý je jeho jediným zdrojom obživy. A nielen to, okrádate sa o jedinečnú chuť indonézskych pokrmov. Skôr treba podporiť lokálne stravovanie, kde vám teta na motorke pripraví delikátnu indonézsku smaženú ryžu.

Ubytovanie je tiež veľkým klamom, pretože apartmány na pláži sú síce nezabudnuteľný zážitok, ale všetko ide zahraničnému investorovi. Tu platí pravidlo, že čím menší luxus, tým väčší prínos pre Indonéziu.

Turisti ako chodiaca banka

V Indonézii platí, že čo je biele a hýbe sa, je bohaté. Myslia tým belochov, ktorí v nich evokujú bohatých ľudí, najmä Európanov. Snažia sa iba vyťažiť, čo môžu, ale podpísalo sa to aj na obyvateľstve tohto ostrova. Len si to predstavte, ostrov o veľkosti Nitrianskeho kraja a počet obyvateľov je vyše päť miliónov ľudí plus turisti.

Všade, kde sa pohnete sú ľudia. Domáce obyvateľstvo prišlo o svoje súkromie a o svoje zvyklosti, pretože sa museli prispôsobiť turistom, ktorí sú pre nich takou tichou autoritou. Neostávalo im nič iné, len sa s tým zmieriť a nejako to využiť. No a teraz, kde sa pohnete, tam na vás číhajú miestni obchodníci.

Bodka na záver

Cestujme, veď na to je svet, aby sme ho spoznávali, no cestujme zodpovedne. Myslime aj na to, že tam, kde ideme, žijú ľudia, pre ktorých to miesto znamená veľa. Ani my by sme nechceli, aby nám niekto zmenil naše domovy.