Cestovateľská séria 1.časť

Objavte čaro Blízkeho východu – 10 tipov na nezabudnuteľnú dovolenku

Objavte čaro Blízkeho východu a vydajte sa na dobrodružnú cestu plnú jedinečnej atmosféry, histórie, gastronómie a krásnej prírody! V tomto prvom článku série Blízky východ nájdete zhrnutie a odporúčania o danej oblasti, plus niekoľko skvelých tipov čo v daných destináciach zažiť.     Ak sa chystáte navštíviť Blízky východ prvý krát, prekvapí vás úžasná rozmanitosť… Prečítať celé

Mŕtve more. Zdroj: timesofindia.indiatimes.com

Ak sa chystáte navštíviť Blízky východ prvý krát, prekvapí vás úžasná rozmanitosť regiónu.

Nájdete tu jedny z najkrajších púštnych scenérií na svete, ale táto oblasť sa môže pochváliť aj zasneženými vrcholmi (najvyššia je iránska sopečná hora Damavand), nádhernými údoliami (najmä v Izraeli, Libanone a severnom Jordánsku), modernými mestami ( Bejrút, Dubaj alebo Tel Aviv) a potápanie na svetovej úrovni pozdĺž pobrežia Červeného a Arabského mora.

„Úrodný polmesiac“ v oblúku z Egypta do Iránu je kolískou civilizácie a je plný historických pamiatok. Najznámejšie sú pyramídy a chrámy v egyptskom údolí Nílu, ale rovnako fascinujúce je mesto Petra v Jordánsku, perzské mestá Širáz a Isfahán v Iráne a rímske ruiny Baalbec v Libanone a Palmýra v Sýrii.

Biblické pamiatky sú vo veľkom roztrúsené po Izraeli a Palestíne – krajinách, kde je cestovanie bezpečné a veľmi obohacujúce.

Ďalej na juh do Arábie, Dubaj a vyprahnuté štáty Perzského zálivu môžu byť najznámejšie bohatstvom z ropy a ultraluxusnými hotelmi, ale je tu aj druhá stránka. Omán sa rýchlo stáva hlavným mestom dobrodružstiev na Blízkom východe, ktoré ponúka horské túry, brázdenie dún a stretnutia s beduínmi v púšti.

Údolie Wadi Tiwi, Omán. Zdroj: idem.sk

Pre dobre pripravených cestovateľov sa v turbulentnom Jemene nachádzajú nedotknuté historické mestá ako napríklad Shibam, ale aj jedinečná divoká príroda na ostrove Socotra.

Bezpečnosť je spoločným menovateľom cestujúcich na Blízkom východe. Krajiny Blízkeho východu sú s výnimkou Izraela prevažne moslimské a ako v ktorejkoľvek inej časti sveta by ste sa mali vhodne obliecť a zoznámiť sa s miestnymi zvykmi a etiketou.

V podstate je však oveľa pravdepodobnejšie, že vás uvíta privítanie, ako obavy. Arabská pohostinnosť nie je žiadny mýtus a posedieť si a porozprávať sa s miestnymi obyvateľmi Blízkeho východu je jedným z najväčších dôvodov, prečo tento región navštíviť.

10 najlepších cestovateľských zážitkov na Blízkom východe

Tento pestrý región ponúka jedny z najväčších cestovateľských zážitkov na svete, od starodávnych miest až po jednu z najmodernejších metropol na svete.

Petra. Zdroj: sworld.co.uk

Monumentálna Petra v Jordánsku

Ružovočervené mesto, ktoré približne pred 2000 rokmi Nabatejci vytesali do skaly, je obrovské. Rezervujte si niekoľko dní na preskúmanie celej lokality: nenechajte si ujsť prechádzku Pokladnicou a kláštorom, High Place of Sacrifice a prehliadku „Petra v noci“, keď je miesto osvetlené tisíckami sviečok.

Plavba po Níle. Zdroj: iexplore.com

Plavba po Níle, Egypt

Níl bol životodarnou silou Egypta po tisícročia a je ním aj dnes. Plavte sa – základnou plachetnicou felucca, luxusným moderným krížnikom alebo nádhernou tradičnou dahabiyyou – a sledujte množstvo prenádherných chrámov na brehu rieky a miestny tradičný spôsob života.

Socotra. Zdroj: iucn.org

Divoká Sokotra, Jemen

Zoznámte sa s jedinečnou divokou prírodou na málo navštevovanom ostrove stromov dračej krvi, nedotknutých pláží, kolónií vtákov a dobrodružstva.

Beirut v noci. Zdroj: wallpaperaccess.com

Nasajte mestá, víno a históriu v Libanone

Malý, ale dokonale tvarovaný Libanon sa dá ľahko preskúmať. Skombinujte pulzujúce a moderné hlavné mesto Bejrút s ochutnávkou vína v údolí Bekaa a nakupovaním na trhoch Tripolisu.

Kempovanie vo Wadi Rum. Zdroj: touristisrael.com

Spite pod hviezdami s beduínmi v Jordánsku

Vydajte sa do čarovných krajov Wadi Rum s miestnym beduínskym sprievodcom, aby ste strávili jednu alebo dve noci utáborení v tradičnom stane, rozprávali sa pri táboráku a počúvali zvuky púšte. Užijete si oblohu a hviezdy v takom podaní, o ktorom ste doteraz iba snívali.

Empty Quarter. Zdroj: lonelyplanet.com

Empty Quarter, Omán

Idilická púšť, kde sa nachádzajú zvlnené, zdanlivo nekonečné duny. „Prázdna štvrť“ alebo Empty Quarter, čiže Rab-el-Hali, je jednou z najväčších plynulých piesočných púští na svete. Rôzne organizované výlety ponúkajú zaujímavé programy v rôznych časoch (dokonca aj večer).

Mount Damavand. Zdroj: iranexploration.com

Vystúpte na Mount Damavand, Irán

Najvyšší vrch Blízkeho východu je zasneženou anomáliou v tejto tradične horúcej a prašnej krajine. Ale je to napínavé stúpanie, porovnateľné s tanzánijským Kilimandžárom (5 610 m) a výzvou, ale oveľa menej navštevované.

Damask. Zdroj: content.time.com

Damask v Sýrii

Je to pravdepodobne najstaršie nepretržite obývané mesto na svete a Damask stále pôsobí akoby ste cestovali v čase. Straťte sa v starom meste, prejdite sa medzi kresťanskými a židovskými štvrťami k veľkým mešitám cez parné kúpele a aromatické kaviarne.

Oáza v Al Ain. Zdroj: planetware.com

Preskúmajte Spojené arabské emiráty

Dubaj získava väčšinu turistických titulkov, no v Spojených arabských emirátoch je toho oveľa viac ako v tomto nablýskanom meste. Vydajte sa do púšte a zajazdite si, utáborte sa v oáze Liwa, navštívte pevnosti v Al-Ain alebo nakupujte na tradičných trhoch s neskutočnou atmosférou.

Isfahan. Zdroj: ro.wikipedia.org

Urobte si kultúrnu prehliadku Iránu

Spojte to najlepšie z Perzie na prehliadke veľkých miest Iránu: Isfahan, Persepolis, Yzad, Shiraz… Nechajte sa na ceste ohromiť arabskou pohostinnosťou a spoznajte jedinečnú miestnu kultúru naplno.

V ďalších častiach sa dočítate o jednotlivých krajinách Blízkeho východu – čo tam môžete vidieť, zažiť, záujimavosti a tipy a v neposlednom rade o bezpečnosti v daných lokalitách.