Nimbus, Stratus, Kumulus: Ako sa oblaky udržia na oblohe

Niektorí  z nás sa s touto informáciou stretli už na základnej škole. Ale ruku na srdce, koľko si z nej naozaj pamätáme. Čo nám vtedy prišlo ako neskutočne nudné mrhanie naším časom a mozgovou kapacitou, teraz považujeme za zaujímavé zaujímavosti. Dnes vám prinášame jednu z tém, o ktorej môžeme povedať, že spadá do tejto kategórie…. Prečítať celé
Vydané 27. októbra 2022 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , , , ,

Niektorí  z nás sa s touto informáciou stretli už na základnej škole. Ale ruku na srdce, koľko si z nej naozaj pamätáme. Čo nám vtedy prišlo ako neskutočne nudné mrhanie naším časom a mozgovou kapacitou, teraz považujeme za zaujímavé zaujímavosti. Dnes vám prinášame jednu z tém, o ktorej môžeme povedať, že spadá do tejto kategórie. Poďme na to!

Ako sa oblaky udržia na oblohe?

Všetky oblaky sa v podstate skladajú z toho istého, z kvapiek vody alebo kryštálikov ľadu, ktoré sa vznášajú na oblohe. Na drobné kvapôčky vody v oblakoch nepôsobí takmer žiadna gravitácia. Taktiež sú tieto kvapôčky uložené vo vlhkom vzduchu, ktorý je ľahší ako suchý vzduch. A sú obklopené malými teplými prikrývkami vzduchu, ktoré ich dvíhajú k oblohe. Molekuly teplého vzduchu sa pohybujú rýchlejšie a vzďaľujú sa od seba. Keďže medzi molekulami je viac priestoru, teplý vzduch má menšiu hustotu ako okolitý studený vzduch a vznáša sa nahor. Takto sa môžu oblaky s obrovskou hmotnosťou udržať na oblohe.

Priemerný pekný biely nadýchaný oblak, ktorý vidíte počas slnečného dňa, váži neuveriteľných 500 000 kg. Avšak tento „ťažký“ oblak sa vznáša nad našou hlavou, pretože vzduch pod ním je ešte ťažší.

Typy oblakov

Všetky oblaky sa od seba trochu líšia. Niekedy nám tieto rozdiely môžu pomôcť predpovedať zmenu počasia.

Kumulus

Kumulus sú oblaky, ktoré sme sa naučili kresliť už v ranom veku a ktoré slúžia ako symbol všetkých oblakov. Ich vrcholy sú zaoblené, nafúknuté a pri slnečnom žiarení žiarivo biele, zatiaľ čo ich spodky sú ploché a relatívne tmavé. Majú rôzne tvary a veľkosti. Vznikajú počas jasných slnečných dní, keď slnko ohrieva zem priamo pod nimi.

Predpoveď počasia: Pekné počasie.

Stratus

Tieto oblaky visia nízko na oblohe ako plochá, bezvýrazná, rovnomerná vrstva sivastých oblakov. Pripomínajú hmlu. Stratové oblaky sa objavujú počas pochmúrnych, zamračených dní a sú spojené s ľahkou hmlou alebo mrholením. Keďže sú veľmi tenké, len zriedkavo prinášajú veľa dažďa alebo snehu.

Predpoveď počasia: Priaznivé ale pochmúrne počasie.

Stratokumulus

Malé kumulové oblaky, ktoré sú rozprestreté po oblohe, dostali meno stratokumulus. Sú nízke, nafúknuté, sivé alebo belavé oblaky, ktoré sa vyskytujú v škvrnách, medzi ktorými je viditeľná modrá obloha. Pri pohľade zospodu majú stratokumuly tmavý vzhľad. Uvidíte ich počas polo-oblačných dní.

Predpoveď počasia: Zatiaľ je pekné počasie, ale môže sa objaviť búrka.

Nimbostratus

Ak oblohu pokrýva tmavošedá vrstva oblakov, jedná sa o nimbostratus. Tieto oblaky vystupujú z nízkych a stredných vrstiev atmosféry a sú dostatočne husté na to, aby zakryli slnko. Sú synonymom dažďových oblakov. Uvidíte ich vždy, keď nad rozsiahlou oblasťou padá (alebo sa predpokladá, že bude padať) trvalý dážď alebo sneh.

Predpoveď počasia: Šero s trvalým dažďom alebo snehom

Cirrus

Cirrusy sú tenké a biele pramienky oblakov, ktoré sa tiahnu po oblohe. Pretože sa tieto oblaky objavujú vo veľkej výške s nízkymi teplotami a nízkym množstvom vodnej pary, sú zložené z drobných ľadových kryštálikov. Zvyčajne sa vyskytujú za priaznivého počasia. No môžu sa tvoriť aj pred teplými frontami, aj pred rozsiahlymi búrkami, ako sú severovýchodné víchrice a tropické cyklóny.

Predpoveď počasia: Zmena počasia sa blíži.

Cirrokumulus

Cirrokumulusy sú malé biele oblaky často usporiadané do radov, ktoré sa nachádzajú vo veľkých výškach a sú tvorené kryštálmi ľadu. Sú zriedkavé a relatívne krátko trvajúce. Uvidíte ich v zime alebo keď je chladno, ale jasno.

Predpoveď počasia: Pekne, ale chladno. V tropickej oblasti, tieto mraky môžu byť znamením blížiaceho sa hurikánu.

Kumulonimbus

Obrovské kumulonimbusy sa nachádzajú v nízkych, stredných aj vysokých vrstvách atmosféry. Podobajú sa oblakom kumulus, z ktorých vyrastajú. Sú to búrkové oblaky.

Predpoveď počasia: Krátke, ale silné zrážky, krupobitie a prípadne aj tornáda.