Nepriateľ ľudu: Ibsenova spoločenská dráma ako punkový koncert

Punk rock – Ibsen – Klata – Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej – Krakov. Poľský režisér Ján Klata je v súčasnosti najznámejším, ale i najkontroverznejším poľským režisérom a dramatikom. Jeho divadelné interpretácie sú revolučné, atypické, súčasné a zároveň vyžadujú otvorenú myseľ. Klata sa ako režisér nebojí ani kritiky, ani protestov. Jeho uchopenie klasických titulov a… Prečítať celé
Vydané 24. mája 2017 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , ,

Punk rock – Ibsen – Klata – Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej – Krakov. Poľský režisér Ján Klata je v súčasnosti najznámejším, ale i najkontroverznejším poľským režisérom a dramatikom. Jeho divadelné interpretácie sú revolučné, atypické, súčasné a zároveň vyžadujú otvorenú myseľ. Klata sa ako režisér nebojí ani kritiky, ani protestov. Jeho uchopenie klasických titulov a forma aktualizácie nie sú založené len na potrebe šokovať, ale aj na potrebe podať svedectvo o dobe, v ktorej žijeme. Nevyhýba sa implicitným vyobrazeniam, jeho réžie neraz spôsobili škandál. Jeho vyobrazenie nahoty a sexuality na javisku prerástlo až do trestného oznámenia, ktorým sa niekoľko mesiacov zaoberala polícia. Plamenná diskusia medzi tradicionalistami a zástancami moderny – či súčasného divadla má jasný obsah: Akú tvár by malo mať národné divadlo?

 

Nepriateľ ľudu, 13. 6. 2017, 19.00 h, nová budova SND, Sála činohry

Poľský kulturológ Dr. MarcinWieczorek sa na adresu tvorby Jana Klatu vyjadril jednoznačne: „Dnešná spoločnosť zabudla na to, že poslaním divadla je v prvom rade vzbúriť emócie.“ Teatrologička Monika Malkowska zaujala k tvorbe jasné stanovisko: „Škandál je najlepšie divadelné promo – vždy to tak bolo a vždy to tak bude.“

Myšlienka aktuálna aj po 135 rokoch

V rámci festivalu Eurokontext.sk sa Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej predstaví s ďalším klasickým titulom Nepriateľ ľudu od nórskeho dramatika Henrika Ibsena. Ibsenova dramatika bola v období vzniku šokujúca a zaoberala sa aktuálnymi témami. Nepriateľa ľudu napísal v roku 1882, ale mechanizmy, ktoré opisuje, zostávajú stále rovnaké. Odhaliť správu o kontaminovaní vody kúpeľov môže ovplyvniť návštevu turistov, dokonca ich odradiť a mesto vystaviť vlne nezamestnanosti. Opravy, ktoré navrhuje Dr. Stockmann, by trvali dva roky a stáli by obrovské peniaze. A tak sa mesto z obavy o svoju budúcnosť radšej postaví na stranu starostu a peňazí, ako na stranu zdravia a pravdy. Nepriateľom ľudu sa stáva teda ten, kto chce pravdu. To, čo napísal Henrik Ibsen pred sto rokmi, je zrazu oveľa aktuálnejšie – hľadanie senzácií, pravdy v mene verejného blaha, prepojenie vlády a médií, katastrofálny stav ekológie. Žijeme čas bitiek o pravdu. Zmenili sa len hrdinovia. Z doktora Stockmanna a jeho rodiny sa na konci stávajú vydedenci na úteku, bezbranní a opustení. Symbolická potopa zaleje svet, ktorý sa zmieta v chaose, nenávisti, klamstvách i demagógii. A ako hovorí Major Stockmann v inscenácii – Ľudia sa najlepšie cítia s tými dobrými starými ideami, ktoré už poznajú. A žiadna zmena sa neočakáva.

V réžii Jana Klatu budete mať možnosť vidieť Ibsenovu spoločenskú drámu ako punkový koncert, ako duel slova a hudby. Slovo a hudba majú rovnakú výpovednú hodnotu. Dekorovať nie je zámerom.

Nepriateľ ľudu, to je znepokojenie, rozrušenie i radosť z hrania. Klata neponúka rýchle riešenia, neobviňuje, nepodáva diagnózu. Ukazuje stav, v ktorom sme všetci – bez výnimky – uviaznutí. Stav, z ktorého niet úniku. Musíme sa vzbúriť – to je naša vlastná alternatíva bez ohľadu na cenu a následky. Svet možno nie je to najkrajšie miesto, ale ešte stále stojí oň zabojovať. (Teatralny.pl, Newsweek)

Jan Klata patrí k svetovej režisérskej špičke a doposiaľ vytvoril viac ako tridsať inscenácií. Okrem rodného Poľska vytvoril inscenácie pre Gdansk, Graz, Düsseldorf, Bochum a Berlín. Réžiu vyštudoval na Divadelnej akadémii vo Varšave a v štúdiách ďalej pokračoval na Štátnom divadelnom inštitúte v Krakove. Ako asistent spolupracoval s režisérom Jerzym Grzegorzewským na Bohéme v Divadelnom štúdiu Varšava v roku 1995. Môžeme sa teda domnievať, že návšteva Bratislavy nebude výnimkou. Aký bude jeho postoj voči Slovensku? Nevyhýba sa klasickým témam a textom, ktoré sú stále aktuálne, či už ide o Hamleta, Kráľa Leara, antickú Oresteu Ibsenovho Nepriateľa ľudu či dramatizácie ako Trilógia Henryka Sienkiewicza alebo Gogoľovho Revízora.

Viac o jeho tvorbe sa dozviete na jeho webovej stránke http://culture.pl/en/artist/jan-klata#beginnings

Predstavenie Wrog ludu (Nepriateľ ľudu) (foto: M. Hueckel)

Predstavenie Wrog ludu (Nepriateľ ľudu) (foto: M. Hueckel)

Nepriateľa ľudu v réžii Jana Klatu a interpretácii Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej uvidíte v rámci medzinárodného festivalu Eurokontext.sk 2017 13. júna o 19.00 h v Sále činohry novej budovy SND. Vstupenky si môžete zakúpiť v pokladniciach SND alebo online na www.eurokontext.sk. Ak uprednostňujete rezerváciu, je vám k dispozícii telefónne číslo +421 2 204 72 289.

Predstavenie Wrog ludu (Nepriateľ ľudu) (foto: M. Hueckel)

Predstavenie Wrog ludu (Nepriateľ ľudu) (foto: M. Hueckel)

Predstavenie Wrog ludu (Nepriateľ ľudu) (foto: M. Hueckel)

Predstavenie Wrog ludu (Nepriateľ ľudu) (foto: M. Hueckel)

Predstavenie Wrog ludu (Nepriateľ ľudu) (foto: M. Hueckel)

Predstavenie Wrog ludu (Nepriateľ ľudu) (foto: M. Hueckel)

Pokračujte na ďalší príspevok »