DEZINFORMÁCIE

Dezinformácie: NBÚ dostal právomoc dočasne s nimi bojovať

Národný bezpečnostný úrad (NBÚ) bude môcť dočasne blokovať weby s dezinformáciami. Deje sa tak kvôli vojnovej propagande a dezinformáciám, ktoré sa na Slovensku šíria v súvislosti s vojnou na Ukrajine. V piatok 25. februára 2022 návrh z Hegerovho kabinetu, aj napriek kritike, schválil parlament. Experti však upozorňujú, že schválený návrh informačnú vojna, do ktorej sme… Prečítať celé

24-ročná študentka masmediálnej komunikácie v Trnave. Milovníčka fialovej a zelenej farby, retro štýlu, smotanovej pizze a v neposlednom rade aj dôveryhodných zdrojov v dezinformačných časoch.

Národný bezpečnostný úrad (NBÚ) bude môcť dočasne blokovať weby s dezinformáciami. Deje sa tak kvôli vojnovej propagande a dezinformáciám, ktoré sa na Slovensku šíria v súvislosti s vojnou na Ukrajine. V piatok 25. februára 2022 návrh z Hegerovho kabinetu, aj napriek kritike, schválil parlament.

Experti však upozorňujú, že schválený návrh informačnú vojna, do ktorej sme sa dostali, nijak radikálne nezmení.

V Českej republike nás s blokovaním webov so škodlivým obsahom predbehli

Náš český sused nás už však predbehol. Už v piatok 25. februára 2022 sa v Česku blokovali prvé weby. Národný správca domény .cz s firemným názvom CZ.NIC na základe konzultácii s českými bezpečnostným zložkami rozhodol o zablokovaní činnosti domén Aeronet, Protiproud, Ceskobezcenzury, Voxpopuliblog, Prvnizpravy, Czechfreepress, Exanpro či Skrytapravda.

Národný bezpečnostný úrad (NBÚ) teda dostal právomoc na blokovanie škodlivého obsahu a škodlivých aktivít na internete. O takúto činnosť môže úrad požiadať aj polícia či niekoľko ďalších štátnych orgánov vrátane tajnej služby.

Zákon okrem závažných dezinformácií či iných hybridných hrozieb hovorí aj o kybernetických útokoch, šírení malvéru, alebo aj o phishingu. NBÚ môže v niektorých (krajných) prípadoch reagovať aj prostredníctvom blokovania domén a IP adries.

Blokovanie je nástroj, ktorý síce zasahuje do práv subjektov, avšak predstavuje aj riešenie kybernetického bezpečnostného incidentu v prípadoch, kedy iné prostriedky neúčinkujú a škodlivá aktivita pokračuje v ohrozovaní internetových používateľov. Za prípadne vzniknutú škodu zodpovednosť znáša úrad.

INZERCIA

Právomoc na blokovanie škodlivého obsahu je dočasné, pričom NBÚ o ňu príde 30. júna 2022. Prvotný plán koalície bol ponechať účinnosť do konca roka, skrátenie platnosti bol však krok, ktorý sa zaviedol kvôli opozícií.

O nutnosti existencie právomoci na blokovanie webov so škodlivým obsahom sa hovorilo už dlhšiu dobu, aj v čase predchádzajúcej vlády.

„Škodlivým obsahom sa rozumie programový prostriedok alebo údaj, ktorý zapríčiňuje alebo môže zapríčiniť kybernetický bezpečnostný incident. Škodlivou aktivitou sa rozumie akákoľvek činnosť, ktorá zapríčiňuje alebo môže zapríčiniť kybernetický bezpečnostný incident, podvodnú činnosť, odcudzenie osobných údajov alebo citlivých údajov, závažné dezinformácie a iné formy hybridných hrozieb,“ definuje Novela zákona.

Facebook sa blokovať nebude

Predmetom blokovania budú slovenské weby, ktoré zverejňujú škodlivý obsah v podobe manipulatívnych správ, vojnovej propagandy a dezinformácií. Na platformách, medzi ktoré patrí napríklad Facebook či Telegram, nebude mať táto legislatíva žiadnu účinnosť.

Ďalším nedostatkom je aj fakt, že NBÚ nemá prostriedky na vynútenie vypnutia nejakého z webov, ktoré šíria škodlivý obsah. Požiadavku blokovania domén a IP adries bude NBÚ musieť smerovať na internetových operátorov, pričom je otázne, ako bude úrad postupovať v prípade, že takejto požiadavke internetoví operátori nevyhovejú.

Problematickou je aj možnosť obídenia domén s koncovkou .sk prostredníctvom stránky registrovanej v zahraničí, pretože úrad môže v prípade rešpektovania rozhodnutia rušiť len prostredníctvom webhostingovej firmy či národného registrátora domén s koncovkou .sk.

Hlavnespravy.sk boli vypnuté

Minister obrany Slovenskej Republiky Jaroslav Naď 2. marca 2022 prostredníctvom svojej Facebookovej stránky informoval o vypnutí  domény webu Hlavné správy, ktoré boli známe pre svoj dezinformačný a proruský obsah. „Fantázia, dobrý začiatok ako utlmiť lži a dezinformácie, ktoré zneužívali princípy slobody slova,“ napísal komentár pod príspevok jeden z komentujúcich používateľov.

Portál sa na vypnutie však stihol pripraviť a svojich čitateľov na možnú nefunkčnosť vopred upozornil: „Vážení čitatelia, NBÚ dnes pravdepodobne vydá príkazy na naše vypnutie. Nevieme ako dlho bude táto procedúra trvať ale je možné, že o niekoľko hodín sa už neodstanete na našu stránku. V budúcich dňoch nás prosím hľadajte na doménach hlavnespravy.live a hlavnespravy.info,“ píše sa na facebookovej stránke Hlavných správ.

dezinformácie

Portál Hlavnespravy.sk už nefunguje, Zdroj: Screenshot/ hlavnespravy.sk

Zdroje: Denník N, SME, Vládny návrh zákona o niektorých opatrenia v súvislosti so situáciou na Ukrajine, Facebook Hlavné správy, Facebook Jaro Naď

Zdroj titulnej fotografie: Unsplash/ Agence Olloweb

Pokračujte na ďalší príspevok »