FILMY A SERIÁLY

Návštevnosť slovenských kín medziročne stúpla. Z väčšieho počtu divákov sa teší aj domáca produkcia

Medzi najnavštevovanejšie tituly v roku 2023 patrili Barbie, Oppenheimer a Invalid.
Invalid tak zvýšil celkovú návštevnosť slovenskej produkcie v kinách.
Vydané 23. februára 2024 / Autor / Obsahuje tieto témy: , ,

Rodáčka z Kysúc, ktorá žije v Trnave. Písanie je jej blízke od strednej školy, pričom už tretí rok študuje na fakulte masmediálnej komunikácie. Od októbra 2021 pôsobí ako stážistka v denníku SME. Okrem toho pôsobila ako redaktorka v Startitupe, aktuálne píše pre UnitedLife. Vo voľnom čase nepohrdne ani poéziou.

Počet predplatiteľov streamovacích služieb ponúkajúcich filmy a seriály neustále rastie. Svoju klientelu zaznamenali aj na Slovensku, pričom jej nárast sa datuje v rozmedzí rokov 2020 a 2021. Z časti k tomu prispela covidová pandémia či zaradenie slovenského alebo českého dabingu k obľúbeným titulom.

Ako sme spomínali v našom predošlom článku, podľa prieskumu Median SK v súčasnosti danú možnosť využíva takmer 1,4 milióna Slovákov vo veku 14 až 79 rokov. Na prvej priečke dominuje Netflix, ktorý je celosvetovou jednotkou na trhu. Za ním nasledujú HBO Max, Disney+ či Voyo.

Avšak aj napriek uvedenému úspechu Slováci nepohrdnú návštevou kina. Nasvedčujú tomu aj štatistiky návštevnosti, ktoré sa medziročne zvýšili. Kým v roku 2022 kasy kín zaznamenali tržbu vo výške 28 miliónov eur, v roku 2023 išlo o 34,6 milióna eur, informuje Forbes. Pokiaľ ide o celkovú návštevnosť, medziročný nárast docielil úroveň 15,74 %.

„Oproti roku 2019, ktorý ešte nebol zasiahnutý opatreniami proti šíreniu Covid-19, je to ešte stále divácky pokles o 23,15 %,“ dodáva správa Únie filmových distribútorov SR.

Letný hit Barbenheimer na prvých priečkach

Medzi svetovými filmovými hitmi s najväčšími tržbami sa objavili Barbie, Super Mario Bros. vo filme a Oppenheimer. Podobné tituly dominovali aj v slovenských kinách.

Prvú priečku obsadila filmová Barbie z réžie Grety Gerwig. Navštívilo ju 231-tisíc divákov. O niečo menší úspech mal životopisný triler Oppenheimer z dielne Christophera Nolana. Do slovenských kín doviedol 208-tisíc filmových nadšencov.

návštevnosť slovenských kín

Aj napriek dominancii streamovacích platforiem je návštevnosť kín relatívne vysoká. Zdroj: pexels.com

Avšak aj napriek tomu, že Barbie predbehla Nolanove dielo v počte divákov, v rámci tržieb nastal menší zvrat. Kým Oppenheimer dosiahol tržby vo výške 1 674 322 eur, Barbie o pár eur zaostáva. Očakávaná filmová novinka Grety Gerwig tak získala tržby v hodnote  1 643 989 eur.

Inzercia

„Barbie je stále najnavštevovanejší titul roka. Fakt ale je, že Barbie mala aj počas prvého víkendu väčší otvárak na tržby i počet divákov. To, že sa v konečnom dôsledku podarilo Oppehnheimerovi utŕžiť viac ako Barbie, je dané prémiovými formátmi,“ uviedol kritik portálu Kinema Michal Korec.

„Na Oppenheimera sa častejšie a dlhšie chodilo do sál IMAX, Dolby Atmos, 4K UltraX a podobne,“ dodal.

Podobné anomálie možno zaznamenať aj pri ďalších tituloch, ktoré sa umiestnili v top desiatke. Príkladom je slovenská dramédia Nikdy nehovor nikdy, ktorú v návštevnosti predbehli animované trháky Elementy a Super Mario Bros. vo filme. Avšak aj napriek tomu nad nimi v rámci tržieb vyhráva snímka z domácej produkcie.

Prvú trojku uzatvára slovenská produkcia

Obľúbený zahraničný titul Super Mario Bros. vo filme v slovenských kinách v rámci top trojky nahradila čierna akčná komédia Invalid, na ktorej sa podieľal slovenský režisér Jonáš Karásek. Na jeho konte možno zaznamenať aj slovensko-český triler z roku 2019 s názvom Amnestie.

návštevnosť slovenských kín

Letný hit Barbenheimer si získal aj slovenských divákov. Zdroj: pexels.com

Úsmevnú komédiu viažucu sa k 90. rokom minulého storočia navštívilo približne 208-tisíc divákov. V prípade tržieb inkasovala 1,4 milióna eur. Mladé publikum prilákalo aj herecké obsadenie, ktoré pozostávalo zo známych raperov Rytmusa, Veca a Majka Spirita či influencera Goga.

Invalid tak zvýšil aj celkovú návštevnosť slovenskej produkcie v kinách, ktorá bola dovtedy žalostne nízka. Kým v roku 2023 ju navštívilo takmer 719-tisíc divákov, v roku 2022 dosahovala o takmer 200-tisíc menší počet. Súčasné číslo návštevnosti prekvapilo aj producenta filmu Maroša Hečka.

„Celkovo aj s Českou republikou sme mali návštevnosť 250-tisíc. Od začiatku sme Invalida pripravovali ako žáner, ktorý by mal ľudí prilákať do kina, no dúfal som, že to bude ako pri filme Kandidát okolo 100-tisíc divákov. Bol som milo prekvapený, že len na Slovensku to malo takúto návštevnosť,“ uviedol pre Forbes Hečko

V rámci slovenskej produkcie dominovali aj tituly Nikdy nehovor nikdy či Perinbaba a dva svety. Romantickú komédiu z dielne Braňa Mišíka si pozrelo 147 328 divákov, pričom docielila tržby vo výške 1 020 558 eur.

Dlho očakávanú novinku už zosnulého Juraja Jakubiska navštívilo vyše 100-tisíc divákov. Jej tržby sa momentálne pohybujú okolo 700-tisíc eur. Vzhľadom na to, že premiéru mala začiatkom decembra minulého roka, ide o relatívne úspešné čísla.

Očakávané novinky tohto roka

Podľa portálu Kinobox sa filmoví nadšenci tento rok môžu tešiť z viacerých filmových noviniek. Najočakávanejšou je pokračovanie úspešného titulu Duna. Do našich kín dorazí už o pár dní.

Pokračovanie čaká aj oscarového Jokera, pričom pre tentokrát má ísť o hudobný psychologický triller s názvom Joker: Folie à Deux. Dátum vydania sa predpokladá na začiatok októbra.

K ďalším titulom patria Hit Man, Deadpool & Wolverine či Borderlands.

Pokračujte na ďalší príspevok »Cestovanie autom

Kam na dovolenku autom

  • Plánujete letnú dovolenku, ale radi by ste sa vyhli preplneným a stresujúcim letiskám?
  • Cestovanie autom vám dáva slobodu ísť kamkoľvek chcete, kedykoľvek chcete. Nemusíte sa riadiť cestovnými poriadkami autobusov ani lietadiel a môžete sa zastaviť na miestach, ktoré vás po ceste zaujmú.