TOP 5

Najznámejšie street-art diela na svete

Sprvu ich zatracovali a označovali za škaredé. Avšak dnes kupci a galérie oceňuju niektoré street-art maľby na milióny dolárov. Stali sa z nich umelecké diela. Ktoré mestské maľby/graffiti/ patria medzi tie najpopulárnejšie na celom svete? 1. Banksy: Dievčatko s balónom Banksy, najpopulárnejší street-art umelec na svete, vytvoril nespočetne diel, ktoré vo svete vyvolali veľký rozruch…. Prečítať celé
Vydané 8. februára 2022 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , , , , , , ,
najznámejšie street-art pb

Najznámejšie street-art maľby v tomto článku reprezentujú len zlomok z obrovského množstva nádherných, inšpiratívnych a symbolických diel, ktoré môžete nájsť takmer v každom meste. (Foto: Polina Batalina)

Sprvu ich zatracovali a označovali za škaredé. Avšak dnes kupci a galérie oceňuju niektoré street-art maľby na milióny dolárov. Stali sa z nich umelecké diela. Ktoré mestské maľby/graffiti/ patria medzi tie najpopulárnejšie na celom svete?

1. Banksy: Dievčatko s balónom

Banksy, najpopulárnejší street-art umelec na svete, vytvoril nespočetne diel, ktoré vo svete vyvolali veľký rozruch. Takmer nikto nepozná jeho identitu, a preto priťahuje obrovskú pozornosť. Nikto nevie, kedy a kde vznikne jeho nové dielo. S určitosťou však môžeme povedať, že takmer každý pozná jeho známu šablónu: Dievčatko s červeným balónom. Toto dielo tvorí séria šablónových nástenných malieb, ktoré Banksy začal tvoriť v roku 2002 v Londýne.

2. Combo: Koexistencia

Combo začal svoju umeleckú kariéru v roku 2012. Svoj street-art tvorí prevažne v Paríži. Narodil sa libanonskému kresťanskému otcovi a marockej moslimskej matke. Svoj pôvod výrazne prezentuje vo svojej tvorbe. V roku 2015 sa inšpiroval poľským logom, ktoré vytvoril dizajnér Piotr Mlodozeniec: COEXIST. Slovo coexist (koexistencia) je zobrazené prostredníctvom rôznych náboženských symbolov: polmesiaca, Dávidovej hviezdy a kresťanského kríža.

Francúzsky umelec graffiti Combo bol napadnutý gangom po tom, čo odmietol odstrániť nástennú maľbu vyzývajúcu na náboženskú harmóniu v Paríži.

3. Eduardo Kobra: Etnias

Kobra je jedným z najznámejších umelcov nástenných malieb na svete. Pochádza zo Sao Paula a jeho street-art maľby nájdete v Španielsku, Francúzsku aj v Indii. V roku 2016 pri príležitosti olympijských hier, ktoré sa konali v Riu, vytvoril nástennú maľbu obrovských rozmerov. Prekonal tak rekord najväčšej nástennej maľby na svete. Maľba je dlhá 190 metrov a vysoká 15 metrov, čo znamená, že na jej vymaľovanie musel premaľovať 3 000 metrov štvorcových. Na obraze zobrazil päť tvárí rôzneho pôvodu, ktoré predstavujú päť olympijských kruhov a päť kontinentov.

4. Keith Haring: My mladí

We the Youth je nástenná maľba od Keitha Haringa, ktorá pokrýva západnú stenu súkromného radového domu v susedstve Point Breeze vo Filadelfii. Toto dielo Keith namaľoval aj spolu s ďalšími umelcami behom trojdenného workshopu v roku 1987. My mladí je jediná z jeho spoločných nástenných malieb, ktorá zostala na pôvodnom mieste. Námet pre túto farebnú nástennú maľbu bola pamiatku 200. výročia Ústavy Spojených štátov.

5. Dmitri Vrubel: Bože môj, pomôž mi prežiť túto smrteľnú lásku

Nástenné dielo, ktoré niektoré volajú Bratský bozk, je graffiti maľba od Dmitrija Vrubela. Nachádza sa na východnej strane Berlínskeho múru. Maľba vznikla v roku 1990 a stala sa jedným z najznámejších diel graffiti umenia na Berlínskom múre. Maľba zobrazuje Leonida Brežneva a Ericha Honeckera v socialistickom bratskom bozku, pričom reprodukuje fotografiu z roku 1979, ktorá vznikla počas osláv 30. výročia založenia Nemeckej demokratickej republiky.

„Berlínsky múr je o tom istom, ale v opačnom garde. Na mojej maľbe je úplná láska, zatiaľ čo Berlínsky múr oddeľuje dva svety.“ Dmitri Vrabel v rozhovore z roku 2014. Uviedol takisto, že neočakával taký veľký úspech.

Slovensko: Košické Street-Art

Miestna organizácia Street Art Communication predstavila mestské umenie v Košiciach. Priniesla celý koncept pouličné umenie a vytvorila podmienky pre jeho rozvoj. V roku 2008 spustili miestny festival pouličného umenia, počas ktorého vznikli niektoré z najlepších nástenných malieb v meste. V súčasnosti je v Košiciach približne 30 nástenných malieb, ktoré vytvorili miestni aj zahraniční umelci. Vrchol street-art aktivity bol v roku 2013, keď boli Košice Európskym hlavným mestom kultúry. Kedysi bol tento festival jedným z najväčších v strednej Európe, ale dnes už dávno nie je.

Pokračujte na ďalší príspevok »Príbehy slávnych

From Zero to Hero – ako sa z ľudí na dne stali superboháči

  • Cesta k úspechu býva neraz tŕnistá. Presvedčili sa o tom aj mnohé slávne osobnosti, ktorých meno dnes pozná značná časť svetovej populácie.
  • Ako sa Ralph Lauren stal svetovou módnou ikonou? Je kľúčom k úspechu tvrdá práca, dobrý nápad a jasný cieľ, alebo ide len o dielo náhody? V skutočnosti je to kombinácia všetkých týchto faktorov.