Najväčšia vertikálna farma na svete vznikla v Dubaji, spoznajte jej výhody

Vertikálna farma nie je pre veľkomestá novinkou. Hlavným zámerom je zlepšenie zdravia a udržateľnosti, no nesmieme zabúdať aj na celkové skrášlenie betónovej džungle. Udržateľnosť a poľnohospodárstvo Náš svet každým dňom rastie viac a viac, rozvíja sa. S rozširovaním miest ubúda priestor, hlavne čo sa týka zelene. Vertikálne pestovanie je preto populárnou technikou starostlivosti o rastliny. Samotná myšlienka sa… Prečítať celé

Vertikálna farma nie je pre veľkomestá novinkou. Hlavným zámerom je zlepšenie zdravia a udržateľnosti, no nesmieme zabúdať aj na celkové skrášlenie betónovej džungle.

Udržateľnosť a poľnohospodárstvo

Náš svet každým dňom rastie viac a viac, rozvíja sa. S rozširovaním miest ubúda priestor, hlavne čo sa týka zelene. Vertikálne pestovanie je preto populárnou technikou starostlivosti o rastliny. Samotná myšlienka sa viaže k jednému zo starovekých divov sveta, Semiradiným visutým záhradám. Ich impozantný výzor nanešťastie po sebe zanechal iba dobové nákresy. Prvenstvo za moderný koncept tohto zavlažovacieho systému patrí Dicksonovi Despommierovi. Nápad sa spočiatku mnohým nezdal ako praktické riešenie. Dnes však vertikálne farmy nájdeme po celom svete.

Plodiny sa pestujú v kontrolovanom prostredí, aby bol výsledný zber čo najúspešnejší. Každý parameter ovplyvňujúci rast je dôkladne monitorovaný a prispôsobený ich potrebám. Technológia má navyše potenciál vyriešiť jeden z najzávažnejších problémov – zabezpečenie potravy. Tieto vertikálne farmy sú najviac vyhľadávané v husto obývaných oblastiach. Vďaka svojej praktickosti dodávajú čerstvé, zdravé potraviny miliónom ľudí po celý rok, bez ohľadu na poveternostné podmienky.

Dubaj si kvôli svojej infraštruktúre priam žiada udržateľné riešenia. zdroj: unsplash.com

Pokiaľ ide o superlatívy, Dubaj ich má viac než dosť. Najnovšie k nemu pribudla najväčšia vertikálna farma na svete. Spoločnosti Crop One Holdings a Emirates Flight Catering tento týždeň oznámili, že sa farma Emirates Crop One dostala do plnej prevádzky.

Miliónový projekt

Skrátene ECO 1, závod má kapacitu vyprodukovať ročne vyše 900 ton listovej zeleniny. Rozprestiera sa na ploche 30 650 m2 a nachádza sa neďaleko medzinárodného letiska Al Maktoum. Na efektívnejšie využitie vody využíva uzavretý systém, ktorý cirkuluje vodu cez rastliny. Voda sa počas zavlažovacieho procesu vyparuje a recykluje sa do systému. Ročne sa tak ušetrí 250 miliónov litrov vody v porovnaní s tradičným poľnohospodárstvom.

Crop One je vertikálna farmárska firma, ktorá si zakladá na udržateľnosti pomocou inovatívnych systémov. V roku 2018 podpísala s palubnou stravovacou službou Emirates Flight Catering zmluvu na zahájenie podniku. Spoločný projekt ich vyšiel na 40 miliónov dolárov.

Z farmy rovno na tanier

V rámci faktu, že ECO 1 spotrebuje o 95% menej vody oproti bežným poliam, nepoľavuje ani v produkcii. Obe spoločnosti zaručujú denný výdaj troch ton listovej zeleniny. Od konca mesiaca si preto cestujúci na palube vychutnajú čerstvý šalát, rukolu či špenát.

Inzercia

„Toto nové zariadenie slúži ako model toho, čo je možné na celom svete,“ vyjadril sa generálny riaditeľ Crop One, Craig Ratajczyk.

farma

Čerstvý šalát putuje priamo do obchodov a služieb, ktoré propagujú inovácie v oblasti pestovania zeleniny a ovocia. zdroj: pixabay.com

Miestni obyvatelia Spojených arabských emirátov si budú môcť produkty kúpiť v obchodoch pod značkou Bustanica. Zelenina nevyžaduje žiadne ďalšie umývanie a pestuje sa bez pesticídov, herbicídov alebo chemikálií.

Prospešné pre vás aj pre prírodu

Vertikálne farmárčenie nemusí byť iba podnikovou záležitosťou. Samotná farma plní estetickú aj funkčnú úlohu. Skrášliť si tak môžete vlastné bývanie alebo dodáte rastlinám zmysel vo vašom pracovnom prostredí.

Z vertikálneho pestovania teda dokážete ťažiť aj vy. Rastliny pôsobia proti respiračným ochoreniam a zlepšujú kardiovaskulárne problémy tým, že produkujú kyslík a čistia vzduch. Takisto sa vďaka zvýšenej vlhkosti zvlhčuje hrdlo, preto by vás nemal prekvapiť náhly suchý kašeľ. Pokiaľ ide o duševné zdravie, poskytujú pocit relaxácie a zlepšujú koncentráciu.

Rastliny v interiéri bojujú nielen proti fádnosti, ale majú vplyv aj na vývoj mnohých ochorení. zdroj: pexels.com

 

Nemenej dôležitý je pozitívny enviromentálny dopad. Cieľom je prispieť k zlepšeniu kvality životného prostredia, keďže ho ovplyvňuje každé vaše rozhodnutie.

  • Chladiaci účinok

Vertikálne záhrady znižujú teplotu vo vnútri budovy až o päť stupňov, čo znamená, že ušetríte za klimatizáciu.

  • Nižšia hluková záťaž

Rastliny sú schopné pohltiť 50% mestského hluku. Je možné znížiť ho až o 10 decibelov, pomôže to k zlepšeniu kvality spánku.

  • Zvýšená biodiverzita

Zeleň vo vertikálnej záhrade podporuje biotop pre vtáky, motýle a hmyz. Najmä v mestskom prostredí tento architektonický prvok šetrí miesto a zároveň je verný svojmu účelu.

Zdroje: www.interestinengineering.com, www.techcrunch.com

Zdroj titulnej fotografie: pinterest.com

Pokračujte na ďalší príspevok »