Zaujímavosti, svet

Najluxusnejšie verejné toalety na svete: Ľudia ich fotia častejšie, ako historické pamiatky

Z luxusných záchodov v Číne sa stala vyhľadávaná turistická atrakcia.
Okrem vykonania potreby si tam ľudia chodia aj oddýchnuť a pokochať sa pohľadom na výnimočné dizajnérske skvosty.
Vydané 25. marca 2024 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , ,

K typickým turistickým atrakciám patria najčastejšie prírodné krásy či historické pamiatky, ale aj múzeá či galérie. V čínskom meste Nanjing sa magnetom pre turistov stal priestor, ktorý by ste rozhodne nečakali. Ľudia sem chodia obdivovať verejné toalety, ktoré patria k najkrajším a najluxusnejším na svete. Ku podivu, nenachádzajú sa v žiadnom exkluzívnom hoteli, ale v bežnom nákupnom centre, konkrétne na jeho šiestom poschodí, informuje businessinsider.com.

Hoci verejné toalety sa väčšinou nespájajú s príjemnými spomienkami a často sa im snažíme skôr vyhýbať, o týchto záchodoch platí presný opak. Návštevníci sem chodia dokonca aj vtedy, keď im na toaletu vôbec netreba.

Návšteva toalety ako umelecký zážitok

„Toaletný zážitok ako žiadny iný.“ Aj takto sa niektorí návštevníci vyjadrujú o záchodoch na šiestom poschodí obchodného centra Deji Plaza. Iní dokonca hovoria priamo o palácovej svätyni.

Exkluzívne verejné toalety navrhla architektonická šanghajská firma X+Living. Akonáhle do nich vkročíte, ocitnete sa akoby v inom, rozprávkovom svete. Môže za to opulentná vstupná hala s čiernym stropom, pozlátenými lustrami či podlahou v štýle art deco, kde zelené rastliny vyrastajú priamo zo stien. Celý priestor pripomína záhradu, ktorú zhora osvetľujú desiatky lámp a ich svetlo sa odráža od lesklej podlahy, ktorá vytvára vzor pripomínajúci motýlie krídla.

Na konci dlhej zelenej chodby sa nachádza uvítací priestor s luxusnými pohovkami, ktoré pripomínajú okvetné lístky. Nechýbajú tu nasvietené oválne zrkadlá s odkladacími stolíkmi, ktoré tvarom pripomínajú záhradné napájadlá pre vtáky či polovicu perlovej lastúry.

Tu môžu ľudia, ktorí práve nepotrebujú ísť na toaletu, počkať na priateľov či príbuzných. V tomto priestore sa nachádzajú napríklad aj základne pre bezdrôtové nabíjanie. Na samotnom záchode sú tiež umývadlá, ktoré vyzerajú ako záhradné fontány, a ich výška sa dá prispôsobiť pre deti i dospelých.

Lákadlo pre turistov

Netradičné toalety sa podľa ich dizajnérov stali obrovským lákadlom pre turistov, čo napokon ocení aj celé nákupné stredisko. „Mnohí ľudia sem prídu len preto, aby si urobili fotky, ktoré potom zdieľajú na sociálnych sieťach. Je to fenomenálna turistická atrakcia,“ povedala brand manažérka architektonického štúdia Cecilia Chuang.

„Obrovský záujem o verejné toalety navyše prilákal aj niektoré luxusné značky, ako sú napríklad Jo Malone, Maison Margiela a Burberry,“ doplnila Chuang s tým, že cieľom projektu pre obchodné centrum bolo renovovať priestor tak, aby pasoval aj k zvyšku budovy. Toalety tak prepájajú funkčné miesto s umením, aj preto pôsobia všetky časti interiéru ako umelecké diela. Každý jeden kus nábytku je vyrobený na mieru presne pre tento priestor.

Toalety aj z fotografií a videí, ktoré ľudia zverejňujú, pôsobia doslova hypnotickým dojmom a splnili tak všetky očakávania ich tvorcov. Chceli prekvapiť a ohúriť návštevníkov tohto priestoru a to sa im jednoznačne podarilo!

Nezvyčajné toalety z rôznych kútov sveta

• Väčšina záchodov v ázijských krajinách nebola navrhnutá na používanie toaletného papiera. Kým u nás ho môžeme splachovať do záchoda, mnohí Ázijčania používajú na vyhadzovanie toaletného papiera osobitný odpadkový kôš. S rovnakými pravidlami ste sa mohli stretnúť aj napríklad v Grécku.
  • V mnohých oblastiach Číny sa nachádzajú tradičné drepové toalety, najmä verejné toalety. Niektorí ľudia majú problémy s rovnováhou v skrčenej polohe, najmä keď cestujú čínskym vlakom.
  • Ľudia na Antarktíde používajú prenosné toalety. Cestovatelia sa delia o to, že na Antarktíde sú špeciálne stany pre toalety. Môžete nájsť špeciálnu toaletu na malú a veľkú potrebu. Toalety na vykonávanie veľkej potreby sú prenosné a môžu váš odpad zabaliť a uzavrieť do plastového vrecka.
  • V mnohých krajinách, napríklad v Číne alebo Kórei, je bežné nosenie si vlastného toaletného papiera. Často sa to odporúča kvôli možnosti, že verejné toalety nie sú dostatočne zásobené. Mať kompaktné balenie je rozumné opatrenie, ktoré vám zabezpečí dobrú pripravenosť na každú situáciu.
  • Kambodžské toalety majú niekoľko vlastností. Verejná toaleta je vzácna vec. Použitý toaletný papier musíte hádzať do koša, pretože mnohé kanalizačné systémy si s toaletným papierom neporadia. Na toaletách nájdete rozprašovaciu hadicu, ktorá slúži na umývanie sa aj na splachovanie záchoda.