Vypadávanie vlasov
Nadmerné vypadávanie vlasov: aké je príčina a existuje liek?
Nadmerné vypadávanie vlasov je problém, s ktorým bojujú ženy, muži, dokonca aj deti po celom svete bez ohľadu na vek. Americká akadémia dermatológie uvádza, že 80 miliónov mužov a žien v Amerike trpí dedičnou stratou vlasov. Reklamy propagujú kozmetické prostriedky či výživové doplnky so zárukou okamžitého zlepšenia. Žiaľ, väčšina z nich nezaberá. Existuje vôbec účinná liečba? Kedy… Prečítať celé
Nadmerné vypadávanie vlasov je problém, s ktorým bojujú ženy, muži, dokonca aj deti po celom svete bez ohľadu na vek. Americká akadémia dermatológie uvádza, že 80 miliónov mužov a žien v Amerike trpí dedičnou stratou vlasov. Reklamy propagujú kozmetické prostriedky či výživové doplnky so zárukou okamžitého zlepšenia. Žiaľ, väčšina z nich nezaberá. Existuje vôbec účinná liečba?
Kedy je vypadávanie vlasov chorobou?
Vypadávanie vlasov je prirodzené, zdravé a úplne normálne, pokiaľ nie je nadmerné. Ak denne stratíme 50 až 100 vlasov, pravdepodobne si túto stratu ani neuvedomíme. Na hlave máme približne 100 000 vlasov a pri takejto strate nové vlasy nahradia staré.
Podozrenie, že niečo nie je v poriadku zvyčajne prichádza až vtedy, kedy je strata vlasov viditeľná. Vtedy máme pocit, vlasy sú všade. Chumáče vlasov nachádzame pri umývaní dlážky, v odtoku, na kefe po česaní alebo nalepené na oblečení. Toto nadmerné vypadávanie následne spôsobí, že vlasy zrednú alebo sa na hlave vytvoria plešiny. Situácia sa zhoršuje postupne alebo náhle.
Je rednutie vlasov len estetický problém? Rozhodne nie. Strata vlasov často signalizuje aj iné vážne ochorenie, preto je dôležité navštíviť dermatológa, ktorý určí príčinu.
Čo je na príčine?
Dermatológ po bežnom fyzickom vyšetrení a preskúmaní rodinnej anamnézy určí príčinu, predpíše liečbu alebo odporučí zmenu stravy. Webový portál healthline.com uvádza tieto najčastejšie príčiny: závažné ochorenia, operácie alebo traumatické udalosti. Medzi spúšťače patrí aj fyzický šok, napríklad extrémne vysoká horúčka či strata hmotnosti.
Niekedy je na príčine len ročné obdobie alebo krátkodobý stres. Počas jesene alebo jari netreba panikáriť a počkať, kým sa rast vlasov po čase vráti do normálu. Pozor aj na príliš stiahnuté účesy. Pevne stiahnuté chvosty, či drdoly spôsobujú uvoľnenie vlasových folikulov a vlasy sú náchylnejšie na vypadávanie. Ak hľadáte príčinu, uistite sa, že konzumujete dostatok bielkovín a železa, prípadne tieto živiny doplňte. Vinníkmi vypadávania môžu byť aj nevhodné kozmetické produkty, žehlenie alebo fénovanie.
Pri liečbe rakoviny, vysokého krvného tlaku, depresie, srdcových ochorení a artritídy je vypadávanie vlasov jedným z vedľajších účinkov liekov. Dočasné vypadávanie spôsobujú aj hormonálne zmeny, napríklad tehotenstvo, pôrod alebo menopauza. Takisto ako po operáciách, po čase zvyčajne vlasy sami od seba prestanú padať.
Keď je vypadávanie vlasov dlhodobý problém
Pri pretrvávajúcich problémoch zvyčajne zohrávajú hlavnú gény. Najčastejšou príčinou vypadávanie vypadávania u mužov i žien je dedičná plešivosť. Toto ochorenie sa začína prejavovať už v puberte. Avšak strata vlasov môže byť zároveň signálom, že organizmus bojuje s iným vážnym ochorením. Vypadávanie je jeden zo symptómov pri ochorení štítnej žľazy, infekcie pokožky a niektorých typoch autoimunitného ochorenia- lupus, preto problém netreba podceniť a vyhľadať odborníka.
Úplnú stratu vlasov, mužskú plešinu, či vypadávanie vlasov na určitom mieste spôsobuje aj alopécia areata. Ide o autoimunitné ochorenie, ktoré môžeme zdediť alebo získať počas života. Spôsobuje ho stres, hormonálne nerovnováha, či nesprávne stravovanie.
Pri podozrení na autoimunitné alebo kožné ochorenie dermatológ vykoná biopsiu kože na pokožke hlavy. Tento zákrok zahŕňa starostlivé odstránenie malej časti kože. Lekár po odstránení vzorku pošle na laboratórne preskúmanie.
Aké sú možnosti liečby?
Najčastejšou liečbou, ktorú lekári odporúčajú sú jednak voľne predajné lieky alebo lieky na lekársky predpis. Z voľne predajných lekári predpisujú rôzne gély a krémy, ktoré si pacienti aplikujú na pokožku hlavy. Na liečbu plešivosti mužského typu sa využíva finasterid, ktorý sa užíva denne na spomalenie vypadávania vlasov, ale len v niektorých prípadoch dochádza k rastu nových vlasov. Pacientom, ktorí trpia alopéciou lekári predpisujú kortikosteroidy. Všetky lieky majú vedľajšie účinky a lekár či lekárnik je povinný na ne upozorniť.
Ak sa napriek užívaniu liekov problém nelepší, lekár môže pacientovi navrhnúť chirurgický zákrok. Jednou z možností je transplantácia vlasov, pri ktorej sa malé kožné zhluky s chĺpkami premiestnia na plešaté časti pokožky hlavy. Tento zákrok najlepšie funguje pri pacientoch s dedičnou plešivosťou. Realizuje sa aj expanzia tkaniva alebo redukcia pokožky. Avšak tieto zákroky sú drahé, rizikové a v našej krajine skôr výnimkou.