Mohli by sme sa raz usadiť na Mesiaci? NASA objavila miesta s ideálnou teplotou

Pred výkyvmi mesačných teplôt na Mesiaci sa astronauti chránia skafandrom. Čo by ste však povedali na jaskyne, v ktorých je príjemných 17 stupňov? Za teplotné rozdiely môže orbitálny sklon Teploty na Mesiaci sú počas dňa extrémne odlišné. Kým niektoré časti sa ráno zahrievajú až na 127 stupňov Celzia, v noci dosahujú rovnaké, avšak mínusové hodnoty…. Prečítať celé
Vydané 31. júla 2022 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , , ,

Pred výkyvmi mesačných teplôt na Mesiaci sa astronauti chránia skafandrom. Čo by ste však povedali na jaskyne, v ktorých je príjemných 17 stupňov?

Za teplotné rozdiely môže orbitálny sklon

Teploty na Mesiaci sú počas dňa extrémne odlišné. Kým niektoré časti sa ráno zahrievajú až na 127 stupňov Celzia, v noci dosahujú rovnaké, avšak mínusové hodnoty. Preto sa nedá hovoriť o tom, že by sa na Mesiaci striedali ročné obdobia. Všetko to závisí od orbitálneho sklonu. Ide o sklon obežnej dráhy objektu okolo nebeského telesa. Napríklad naša Zem je na osi naklonená približne o 23,5 stupňa. Keď obieha okolo Slnka, rôzne časti planéty sa zahrievajú odlišne. Mesiac je so sklonom 1,54 prakticky vzpriamený, takže uňho sezónne zmeny nehrozia.

mesiaci

Povrch Mesiaca je pokrytý mŕtvymi sopkami, krátermi a lávovými prúdmi. Niektoré vidíme aj voľným okom. zdroj: unsplash.com

V novej štúdii výskumníci analyzovali teploty vo valcovej jame hlbokej asi 100 metrov v Mori pokoja – blízko mesačného rovníka. Zistenia tímu odhalili, že hoci je dno jamy osvetlené na mesačné poludnie, je to pravdepodobne najteplejšie miesto na celom povrchu nášho prirodzeného satelitu. Nameraná teplota dosiahla približne 149 °C.

Plánovanie misie na Mesiac však starostlivo rieši aj tento problém. Dôležitú rolu zohráva načasovanie. Astronauti majú nastavené pristátie v čase úsvitu, aby sa zabezpečilo, že sa povrch nestihne úplne zohriať na svoju dennú teplotu.

Čo astronautom umožňuje bezpečný pohyb po Mesiaci?

Ako sa kozmonauti vyrovnávajú s mesačnými teplotami? Teplo sa môže prenášať tromi spôsobmi a na Mesiaci sú možné len dva. Prvým je žiarenie, prenáša sa priamo zo Slnka, ale aj z odrazu Slnka na povrchu.

Druhým je vedenie z priameho kontaktu ich nôh so zemou. Našťastie sa preukázalo, že mesačný povrch nie je efektívnym tepelným vodičom. Navyše, topánky astronautov chráni izolácia, čo ešte viac spomaľuje vedenie.

Vesmírne skafandre Apollo 11 slúžia na použitie v lunárnom module a tiež na prechádzky po Mesiaci. zdroj: unsplash.com

Inzercia

Skafandre odrážajú takmer 90 % svetla, ktoré sa k nim dostane, takže sa na nich prenesie len zlomok tepla. Tvorí ich až 20 vrstiev na ochranu pred teplom, chladom, tlakom a škrabancami. Použité sú  moderné materiály ako hliník, Mylar, nylon a teflón. Okrem toho majú skafandre rukavice a čižmy prispôsobené na ohýbanie končatinami. Pozlátené prilby zase slúžia na ochranu pred slnečnými lúčmi.

Termokamera odhalila zaujímavé miesta

Výpravu na Mesiaci však ohrozujú ďalšie nebezpečenstvá. Solárny vietor dokáže ohýbať magnetosféru a spôsobiť odhalenie našej prirodzenej družice. V takom prípade Mesiac ohrozujú negatívne nabité častice, ktoré môžu poškodiť elektroniku. Niekoľko astronautov misií Apollo potvrdilo, že aj so zavretými očami dokázali vnímať záblesky svetla. Kvôli tomu si tieto lúče vyslúžili prezývku „Astronautovo oko“.

Okrem skúmania Mesiaca je teda dôležité, aby boli kozmonauti vystavení čo najnižšiemu riziku. Lunárni vedci sú presvedčení, že sa im podarilo objaviť miesta, ktoré by posádku ochránili pred nástrahami vesmíru. Analyzovali 200 jám s teplotou 17 stupňov Celzia, ideálnou na to, aby sa ľudia ukryli pred mesačnými teplotami.

„Prežiť lunárnu noc je neuveriteľne ťažké, pretože si to vyžaduje veľa energie, ale pobyt v týchto jamách a jaskyniach túto požiadavku takmer úplne odstraňuje,“ objasňuje autor výskumu, Thomas Horvath.

Je to objav, ktorému sa vedci venovali viac ako desať rokov. Prvú jamu na mesačnom povrchu objavila v roku 2009 orbitálna sonda Kaguya od Japonskej agentúry pre výskum vesmíru (JAXA). Tentoraz bezpečné miesta vyhľadávala NASA. Nález je prácou termokamery na robotickej sonde Lunar Reconnaissance Orbiter (LRO).

Teoretická rovina ostáva nemenná

Z 200 objavených jám majú dve až tri previsy, ktoré vedú do jaskyne. Ďalších 16 ukrýva priechody do zrútených lávových rúr. Na Zemi sa lávové trubice a lávové jaskyne nachádzajú blízko povrchu vo vulkanických oblastiach – najmä jaskyňa Kazumura na Havaji a La Cueva del Viento na Tenerife.

Proces sa odohral pred miliardami rokov, keď masívne sopečné udalosti na Mesiaci vytvorili slávne tmavé lávové polia na mesačnom povrchu. „Tieto jamy sa pravdepodobne vytvorili v dôsledku malých nárazov, ktoré prerazili dieru do stropu lávovej rúry, alebo seizmickej aktivity oslabujúcej strop,“ povedal Horvath.

mesiaci

Čo ak raz Zem nebude jedinou planétou, ktorú môžeme obývať? zdroj: pexels.com

Je otázne, či pre nás existuje budúcnosť, v ktorej by sme bývali na Mesiaci a žili v jaskyniach. Vedci sa musia popasovať s ďalšími výzvami na vytvorenie akéhokoľvek druhu dlhodobého ľudského pobytu – vrátane pestovania potravy a poskytovania dostatku kyslíka. Čo sa týka misií, NASA objasnila, že nemá žiadne okamžité plány na zriadenie základného tábora alebo obydlia.

Zdroje: www.forbes.com, www.livescience.com

Zdroj titulnej fotografie: www.pexels.com

Pokračujte na ďalší príspevok »



Cestovanie autom

Kam na dovolenku autom

  • Plánujete letnú dovolenku, ale radi by ste sa vyhli preplneným a stresujúcim letiskám?
  • Cestovanie autom vám dáva slobodu ísť kamkoľvek chcete, kedykoľvek chcete. Nemusíte sa riadiť cestovnými poriadkami autobusov ani lietadiel a môžete sa zastaviť na miestach, ktoré vás po ceste zaujmú.