Zdravie

Mentolové cigarety na Slovensku končia, toto je definitívny termín zákazu ich predaja

Koniec predaja mentolových cigariet je prirodzeným pokračovaním snahy EÚ o obmedzenie fajčenia.
Vydané 15. mája 2020 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , ,

Fajčiari, ktorí si v posledných rokoch zvykli na mentolové cigarety s odôvodnením, že tie tak nesmrdia ani nefajčiarom, budú už tento mesiac musieť akceptovať veľké zmeny. Predaj mentolových cigariet sa definitívne končí na Slovensku a aj v celej Európe.

Dňa 20. mája 2020 vstúpi do platnosti úplný zákaz mentolových cigariet a cigariet s mentolovými kapsulami. Zákaz sa dotkne všetkých trhov v Európskej únii vrátane bezcolných predajní.

Zákaz vyplýva z európskej smernice o tabakových výrobkoch, ktorá nadobudla platnosť 19. mája 2014. Smernica zaviedla zákaz cigariet a tabaku na ručné balenie cigariet s charakteristickými príchuťami – teda s jasne rozpoznateľnú vôňou alebo chuťou odlišnou od tabaku. Pre mentolové cigarety a tabak doposiaľ výrobcovia využívali prechodné obdobie, ktoré sa končí práve 20. mája 2020.

Zákaz EÚ sa vzťahuje na cigarety a tabak na ručné balenie cigariet, netýka sa bezdymových tabakových výrobkov a elektronických cigariet. Regulácia príchutí týchto výrobkov naďalej ostáva v kompetencii jednotlivých členských štátov EÚ. Dospelí fajčiari sa nemusia vzdať ani mentolových kapsúl (pukačiek). Po 20. máji sa objavia už len v zariadeniach na zahrievanie tabaku ako napríklad IQOS, na ktoré sa zákaz nevzťahuje.

Mentolové cigarety boli podľa odhadov, ktoré boli zverejnené značkou Philip Morris, voľbou pre približne 150 000 dospelých fajčiarov na Slovensku. Z prieskumu spoločnosti Kantar uskutočnenom v decembri 2019 na vzorke 881 dospelých fajčiarov zo Slovenska vyplynulo, že mentolové cigarety fajčí 12,4 percent z nich.

Celkovo fajčí na Slovensku približne 26 percent populácie, uvádza sa v správe.

 

Pokračujte na ďalší príspevok »