Cestovanie inak

Gili Air: Exotika má svoje čaro aj v období dažďov!

Slnko, biele pláže, priezračná voda a kokosový orech – predstava ideálneho leta v exotike. Avšak, nemusí to byť len o slnku. Je všeobecne známe, že exotické krajiny majú namiesto našej klasickej zimy obdobie dažďov, ktoré pre turistov predstavuje akúsi nevyslovenú stopku. Predstava silných búrok počas vysnívanej dovolenky nie je síce to pravé orechové, no je to to pravé exotické. Je sa skutočne čoho báť?
Vydané 16. mája 2020 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , , , ,

Vášnivá cestovateľka, prekladateľka a milovníčka mačiek | Indonézia

Indonézia – krajina, ktorú preslávil ikonický ostrov Bali a ničivé zemetrasenia. Táto exotická kráska ponúka všetko, na čo si len naša myseľ pomyslí a to bez časových obmedzení, no aj napriek tomuto faktu si veľa turistov vyberá obdobie sucha. Na prvý pohľad sa to zdá byť celkom logické rozhodnutie, veď komu by sa páčilo byť nonstop v daždi.

Pohľad z Gili Air na Lombok

Avšak, obdobie dažďov neznamená, že prší 24/7. Pre domácich je práve tento dážď veľmi dôležitý, pretože ich úroda závisí na ňom.

Po búrke vyjde slnko!

Netreba sa báť! Tieto letné sprchy majú svoje čaro. Len si to predstavte, že kráčate po bielej pláži so slameným klobúkom na hlave, jemným letným vánkom, ktorý sa pohráva s vašimi vlasmi, na ktorých oceán zanechal slané stopy a do toho príde čerstvá sprcha, ktorá vás osvieži a na oblohe pripraví nádherné divadlo mračien rôznych farieb. Snažíte sa to celé zachytiť fotoaparátom, aby ste tak zvečnili tento podmaňujúci okamih a následne utekáte s úsmevom na tvári do najbližšieho útočiska a pozorujete prírodné divadlo, ktoré vo vás zanecháva ten pocit, že aj obdobie dažďov je vlastné skvelá voľba.

Prázdna pláž na Gili Air

Okrem romantického zážitku je tu aj niekoľko ďalších výhod. Najsamprv, si poďme ozrejmiť, čo vlastne Gili Air je. Ide o mini ostrovček zo série Gili Islands – Gili Air, Gili Meno a Gili Travangan, ktoré patria k väčšiemu, už poznanému, ostrovu Lombok.

INZERCIA

Pohľad na Gili Meno, kde sa dá jednoducho dostať vďaka potápaniu s miestnymi

Podľa miestnych je Gili Travangan ostrov, kde to žije najviac; za ním nasleduje Gili Meno, ktorý je najvhodnejších pre zaľúbené páry a potom je Gili Air, ktorý je najmenší a za mňa určite najlepší. Avšak, záleží, čo človek hľadá.

Inzercia

Ako sa tam dostať?

Spôsob dopravy na Gili Air je celkom jednoduchý, záleží, čo chcete a odkiaľ sa tam chcete dostať. Ak ste na Bali, tak máte dve možnosti; a to lietadlom na Lombok a odtiaľ taxíkom do prístavu Bangsal, z ktorého pôjdete loďou 10 až 15 minút. Lode sú tam súkromné a verejné. Najväčším rozdielom je cena. Za súkromnú zaplatíte okolo 10€ na osobu, no stále to viete zjednať a za verejnú je to približne 1€ v závislosti od kurzu.

Prístav na Gili AIr, kde je väčšina lodí ukotvených kvôli dážďu

Súkromná loď ide vždy podľa časového harmonogramu, no verejná čaká vždy na istý počet pasažierov, a tak v poobedňajších hodinách nikdy neviete, či sa domáci nazbierajú. To isté platí, pri ceste z Gili Air na Lombok, ale ak pôjdete ráno, resp. do obeda, tak loď je vždy plná a vy určite odídete.

Aj takto funguje doprava na Gili Air. Domáci vozia všetko z vedľajšieho Lomboku a kone to rozvážajú po celom ostrove

Druhým spúsobom je cesta z Bali loďou, tzv. fastboat to trvá približne dve hodiny, no cenovo je to trochu drahšie. Sú tam aj trajekty, ktoré idú oveľa dlhšie, sú lacnejšie, no tiež ponúkajú istý dobrodružný zážitok. Na trajekt sa viete nalodiť v Padang Bai, no nejde priamo na Gili Air.

Prečo práve Gili Air – najmenší ostrov z Gili Islands – a prečo práve v období dažďov?

Toto je veľmi dôležitá otázka, ktorú si je dobre zodpovedať ešte predtým, než sa tam dostanete, pretože ide o veľmi malý ostrov, kde nie sú žiadne auta, motorky, kde moderný svet neexistuje. Ostrov, ktorý prejdete za dve hodinky peši. Samozrejme, v období sucha to tam vyzerá trochu ináč; veľa turistov, málo pokoja.

Západy slnka dennodenne za každého počasia. Viac mrakov – zaujímavejšie pohľady

Ak chcete utiecť z ubehaného sveta roboty, túžite po pokoji a dážď pre vás nepredstavuje hororový scenár, tak aj krátka zastávka na Gili Air prinesie to očakávane ovocie. Z ostrova sa dajú podnikať jednodňové výlety, počas ktorých môžete plávať s korytnačkami, pozorovať milióny rybičiek, potápať sa v tyrkysovej vode, či len tak brázdiť vody v okolí ostrova na farebnej lodičke.

Na pláži sa dajú zbierať rôzne mušle. Ak si mušle nevezmete so sebou, môžete ich dať miestnemu predavačovi, ktorý z nich vyrába rôzne náramky

Môžete si požičať aj bicykel na celú dĺžku pobytu, premávať sa ulicami v letných šatách, vyhľadávať exotické ovocie a piť čerstvé kokteily, ktoré vám namieša domorodý barman dochádzajúci za touto prácou z neďalekého Lomboku, ktorý vám prezrádza zaujímavosti miestneho života.

Mačky sú všade

Ráno môžete pozorovať východy slnka, na ktoré si odbehnete taktiež na bicykli, a ak ste milovník jógy, odbehnete si trochu sa ponaťahovať. Hneď potom si dáte klasické indonézske raňajky v podobe ryže a prehodíte zopár slov s milou pani, ktorá jedlo starostlivo pripravuje, aby uživila svoju rodinu.

Čerstvé ryby na večeru patria k dovolenke v exotike

Zopár dni na Gili Air v období dažďov vám ukážu trochu iný pohľad na exotiku, ktorá je tak ospevovaná, pretože vidíte aj ten druhý pohľad; pohľad, kedy dominantou sú domáci a nie turisti a vy si užívate pravý indonézsky život. Aj toto je spôsob ako spoznať, resp. priblížiť sa miestnej kultúre a učiť sa nové veci.

Najlepší spánok je vtedy, keď prší a zvuk dažďových kvapiek vytvára akúsi melódiu

Na záver …

Obdobie dažďov je čarovné – ponúka vám trochu iný rozmer dovolenky ako počas najväčšej sezóny. Nie je to preplnené, má to úplne inú atmosféru a tiež cenovo výhodnejšie.

 

Pokračujte na ďalší príspevok »