Ako na cestovanie

Máte chuť cestovať, no nemáte za čo? Na všetko existuje riešenie

Znie to síce tuctovo, ale cestovanie nebolo nikdy dostupnejšie ako teraz. Okey, nie počas toho vírusového obdobia, ale pred ním určite. Väčšina z nás sa už pravdepodobne stretla so situáciou, že keď máte čas, tak nemáte peniaze a keď máte peniaze, tak nemáte čas. Taký začarovaný kruh, z ktorého vedie cesta von. Ak sa radíte… Prečítať celé
Vydané 25. apríla 2021 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , ,

Vášnivá cestovateľka, prekladateľka a milovníčka mačiek | Indonézia

Znie to síce tuctovo, ale cestovanie nebolo nikdy dostupnejšie ako teraz. Okey, nie počas toho vírusového obdobia, ale pred ním určite. Väčšina z nás sa už pravdepodobne stretla so situáciou, že keď máte čas, tak nemáte peniaze a keď máte peniaze, tak nemáte čas. Taký začarovaný kruh, z ktorého vedie cesta von.

Zdroj: www.pixabay.com

Ak sa radíte do prvej skupiny, ktorá má čas, no tie peniaze kdesi viaznu, tak sa môžete inšpirovať nasledujúcimi vetami.

Pri cestovaní ma vždy fascinovalo to, že je veľmi voľné, nezáväzne a nepredvídateľné. Vy ste tým plánovačom a hlavným hnacím motorom. Na začiatku možno každý potrebuje trochu postrčiť, no ak chytíte tu správnu vlnu, tak to už ide samo. Predpokladám, že aj surfovanie tak funguje, každý čaká na tu jeho vlnu. A ona určite príde.

A teda, čo je to cestovanie, keď ste „mladí a chudobní“?  Kombinácia, ktorá sa osvedčila už viacerým mladým je určite cestovanie za nejakým účelom, t. j. napríklad študentská stáž počas univerzity alebo študijný pobyt. V dnešnej dobe je možnosti veľmi veľa. Napríklad taký v Európe veľmi známy ERASMUS program.

Zdroj: www.pixabay.com

INZERCIA

Síce ste dlhší čas v jednej krajine a študujete tam, ale je to cestovanie, spoznávanie nových kultúr a nových ľudí. Niektorí ľudia uprednostňujú tzv. „slow travel“ pred víkendovkami. Prečo? Počas víkendu v zahraničí stihnete dva drinky, jedny raňajky, návštevu múzea či pozrieť pamiatky, ktoré vám portál TripAdvisor vyhodí.

Avšak, počas dlhodobého pobytu stihnete to, čo krátky pobyt nikdy neponúkne. Nahliadnete do mentality ľudí, zažijete skutočnú atmosféru kultúry, pocítite to ľudské teplo miestnych ľudí, ktorí o vás majú skutočný záujem ako o človeka, nie ako o turistu.

Inzercia

To je ten hlavný rozdiel. Pritom všetkom ste to stále vy a pracujete na tom, kvôli čomu ste tam primárne prišli – štúdium.

Zdroj: www.pixabay.com

Ak by vám nevyhovovala forma cestovanie – štúdium, tak je tu ešte cestovanie – dobrovoľníctvo.

Určite tu sú viaceré nezodpovedané otázky a to napríklad rozdiel medzi formou cestovania spojeným so štúdium a dobrovoľníctvom. Asi taký najzakladanejší je podľa môjho názoru vo financiách. Na štúdium dostávate štipendium, čo samozrejme záleží od univerzity a vašich výsledkov. Zatiaľ čo na dobrovoľníctvo musíte investovať niečo zo svojho vrecka.

Avšak, pri štúdiu sa od vás očakávajú dané výsledky a ste istým spôsobom limitovaní. Naopak, pri dobrovoľníctve ste skutočne slobodní.

Zdroj: www.pixabay.com

Ako teda dobrovoľníctvo funguje? Prv je potrebné si spraviť hrubý plán cesty s nejakým približným cieľom. Na tomto príklade si to ukážeme v Európe. Predstavte si, že sa rozhodnete spoznať Európu a máte na to pol roka času. Hurá!

Začínate na Slovensku a idete ďalej do Rakúska. Prvá zastávka, Alpy. Je tam veľa horských chát a turistických miest, môžete sa kľudne opýtať naokolo, či nehľadajú pracovnú silu – vy za to poprosíte jedlo a nocľah a ako poďakovanie im pomôžete s čím je potrebné.

Zdroj: www.pixabay.com

Neskôr si zmyslíte, že by to chcelo z hôr k moru a do tepla. Žiaden problém, keďže Balkán je na „skok“. Tam to s dobrovoľníctvom problém určite nebude, ak si namierite do Chorvátska počas leta. Veď také masy turistov potrebujú riadnu opateru. Cez deň si zopár hodín odrobíte, no po práci to bude lážo-plážo. Teda podľa toho ako sa dohodnete s vašim domácim.

Samozrejme, všetko je vec dohody a toto bol iba príklad toho akoby to mohlo fungovať. Takto by ste mohli ostať na každom mieste, ktoré by ste si vyhliadli na niekoľko dní či týždňov. V súčasnosti na to fungujú aj rôzne platformy, kde sú podobné ponuky vo veľkom zdieľané. Pre predstavu ako to vyzerá kliknite sem.

Zdroj: www.pixabay.com

Presuny s jedného miesta na druhé si samozrejme platíte vy, ak ste dobrodružná duša, tak môžete skúsiť stopovanie. Alebo zdieľané jazdy, bus či vlak. Všetko je to len na vás a o vás. Avšak, tento spôsob života dokáže veľmi veľa naučiť a dať. Len to chce na začiatku trochu odvahy a sebazaprenia.

 

 

Pokračujte na ďalší príspevok »



Fenomén

6 dôvodov, prečo zmenila televízia svet

  • Televízia od svojho vzniku zohrala nepopierateľnú úlohu v zmene spoločnosti a postupom času sa stala jedným z najvýznamnejších médií vôbec. Jej vplyv sa dotkol takmer každej oblasti ľudského života a ovplyvnil spôsob, ako vnímame svet okolo nás.
  • Televízory sa tak stali základným zariadením domácnosti a dnes sú neoddeliteľnou súčasťou každodenného života.