Megacity Jakarta

Počtom obyvateľom je niekoľkokrát väčšia ako Slovensko – Jakarta. Ako vyzerá život v takom kolose?

Z názvu je už známe, že pointa tohto článku je Jakarta. Ide o súčasné hlavné mesto ostrovného štátu Indonézia. Slovo súčasné je použité zámerne, pretože indonézska vláda plánuje vybudovať, teda relokovať hlavné mesto na iný ostrov, konrétne na Borneo alebo Kalimantan. Samozrejme, je to otázka budúcnosti, pretože len tak relokovať hlavné mesto nejde ani za… Prečítať celé
Vydané 24. apríla 2021 / Autor / Obsahuje tieto témy:

Vášnivá cestovateľka, prekladateľka a milovníčka mačiek | Indonézia

Z názvu je už známe, že pointa tohto článku je Jakarta. Ide o súčasné hlavné mesto ostrovného štátu Indonézia. Slovo súčasné je použité zámerne, pretože indonézska vláda plánuje vybudovať, teda relokovať hlavné mesto na iný ostrov, konrétne na Borneo alebo Kalimantan.

Samozrejme, je to otázka budúcnosti, pretože len tak relokovať hlavné mesto nejde ani za mesiac a ani za rok. Navyše celú situáciu komplikuje už známy vírus. Viac o tomto si môžete prečítať aj v tomto článku.

Zdroj: Radka Malinčáková

Je už zvykom, že hlavné mestá väčšiny krajín sú zvyčajne najväčšie, najľudnatejšie, najvyspelejšie či najbohatšie. Jasný príklad máme aj tu na Slovensku, keď si porovnáme našu Bratislavu s malým slovenským mestom. Jednoducho povedané všetko sa sústredí práve do hlavného mesta. Tak to funguje aj v indonézskom megameste – v Jakarte.

Zdroj: Radka Malinčáková

Ak by vás zaujímal počet obyvateľov, tak dopátrať sa k presným číslam je skôr nemožné ako možné. Záleží, či hľadáte počet s predmestiami alebo bez a aj tak sa tie čísla veľmi líšia. Podľa týchto zdrojov sa celý región Jakarty pohybuje okolo 31 miliónov obyvateľov. Pre nás to predstavuje šialene vysoké číslo.

INZERCIA

Zdroj: Radka Malinčáková

S tak vysokým počtom obyvateľov prichádzajú rôzne otázky. Aký je život v Jakarte? Aká je kvalita života? Aké možnosti ponúka také veľké mesto? Ako sa dá v takom veľkom meste pohybovať?

Inzercia

Nuž, odpovede sa rôznia od hlavy k hlave. Jedni Jakartu milujú, jedni ju nenávidia. Taká je realita. Pozrieme sa na všetky odpovede.

Zdroj: Radka Malinčáková

Z reči miestnych obyvateľov centrálnej Javy vyplýva, že vidieť Jakartu je veľkým zážitkom, ktorý vás prenesie v čase o niekoľko rokov vpred. Jednoducho povedané vďaka návšteve Jakarty viete cestovať časom. Možno to znie zvláštne pre nás, ktorí žijeme vo vyspelej Európe, no priemerný Indonézan nič tak vyspelé ešte nevidel.

Zmes obyvateľstva je iná a vyspelejšia, je tam aj vyššia koncentrácia európskych národov, čo sa nedá porovnať so zvyškom ďalších neturistických ostrovov. Samozrejme, situácia na známom Bali či Lomboku je celkom iná.

Zdroj: Radka Malinčáková

Vysoké presklenné budovy, moderný vlak, luxusné nákupné centra, moderné vlakové stanice či dokonca metro. To všetko je v Jakarte iné ako vo zvyšku krajiny.

Jedna časť populácie sa proti tomu búri a naopak tá druhá to obdivuje. Z ich reči som pochopila, že budovanie Jakarty v takej veľkej a rýchlej miere považujú za nefér. Hlavným dôvodom je podľa miestnych zanedbávanie zvyšných časti Javy, kde sa práve Jakarta nachádza, no nielen Javy, ale aj zvyšných ostrovov.

Zdroj: Radka Malinčáková

Život v meste je rušnejší než na vidieku, to je všeobecne známe. Čo sa len potvrdilo, že ak ste pracujúci človek, tak nemáte čas ani na základné potreby. Od jednej známej, ktorá v Jakarte žije som sa dozvedela, že so svojou dcérou môže byť len cez víkendy, a to aj napriek tomu, že žijú v jednej domácnosti.

Viem, nedáva to zmysel, no keď mi vysvetlila jej program, pochopila som. Veľmi skoro ráno vstane, aby stihla prísť do práce načas. Cesta tam trvá približne dve hodiny, takže dcéra ešte spí. Keď skončí prácu, tak dostať sa domov trvá tiež dobré dve hodiny v závislosti od dopravnej premávky. Keď už sa teda vráti domov, tak dcéra už spí. Toto je tá druhá horšia časť veľkomesta.

Zdroj: Radka Malinčáková

Mnoho ľudí do Jakarty odchádza za lepším životom, veď predsa platové podmienky sú lepšie, no na druhej strane prichádzajú o svoj voľný čas a osobný život. Väčšina do Jakarty odchádza, aby pomohli rodine, nie kvôli tomu, že si chcu splniť sen a žiť v hlavnom meste. Pre nich je dôležitejšie byť spolu doma s celou rodinou.

Cestovanie mestom je požierač čsau, aj napriek tomu, že máte motorku, čo je v Indonézii „must have“, teda nevyhnutnosť. Ak cestujete autom, tak veľa štastia – vezme vám to všetok váš čas. Kvalita vzduchu v takom vyfukovými plynmi preplnenom meste s vysokou vlhkosťou je na zaplakanie. Životná úroveň väčšiny ľudí (nižšej vrstvy) v porovnaní s vidiekom je podľa môjho názoru nižšia, keďže bežne žije veľa ľudí pokope.

Zdroj: Radka Malinčáková

Na druhej strane sú títo ľudia veľmi pohodoví a život berú taký, aký je. Nerobia si z toho ťažkú hlavu a tešia sa z maličkosti. Avšak, pre priemerného Európana, ktorý vidí takúto súhru rozných životov po prvý krát, je to smutná situácia a nespravodlivosť voči domácim obyvateľom.

 

 

 

 

 

 

Pokračujte na ďalší príspevok »



Fenomén

6 dôvodov, prečo zmenila televízia svet

  • Televízia od svojho vzniku zohrala nepopierateľnú úlohu v zmene spoločnosti a postupom času sa stala jedným z najvýznamnejších médií vôbec. Jej vplyv sa dotkol takmer každej oblasti ľudského života a ovplyvnil spôsob, ako vnímame svet okolo nás.
  • Televízory sa tak stali základným zariadením domácnosti a dnes sú neoddeliteľnou súčasťou každodenného života.